70 lat Lubuskiego Teatru

70 lat Lubuskiego Teatru fot. Bartosz Mirosławski UM
Czy włókniarze i kolejarze mogą rozkręcić teatr? Okazuje się, że tak. I to z powodzeniem. Polski rozdział Lubuskiego Teatru, który w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz, zaczyna się właśnie od nich. Od tego czasu odbyło się tu około pół tysiąca premier.

 

Spadek po Niemcach dostaliśmy piękny. Okazały gmach przy al. Niepodległości zaprojektowany przez znakomitego architekta Oscara Kaufmanna po wojnie świecił jednak pustkami. Był wynajmowany jedynie sporadycznie na imprezy, zebrania czy wiece. Było też kilka premier. Tymczasem w mieście jak grzyby po deszczu powstawały amatorskie zespoły teatralne. – Były tworzone przez drukarzy, nauczycieli, winiarzy, a nawet funkcjonariuszy MO – opowiada Piotr Prusinowski, który opracowuje monografię Lubuskiego Teatru. – Dwa najważniejsze to „Teatr Kolejarza” oraz „Teatr Włókniarzy” założony przez pracowników Polskiej Wełny.

Włókniarze i kolejarze na deskach

Po kilku latach kolejarze i włókniarze połączyli siły, rezygnując z pracy w dotychczasowych zawodach. Tak narodziła się pierwsza ekipa Teatru Ziemi Lubuskiej, jak go wtedy nazywano. Większość aktorów miało status amatora. Profesjonalistami zostali dopiero po zdaniu eksternistycznych egzaminów aktorskich. Na pierwszy ogień poszła „Zemsta” Fredry. Od tamtego czasu na deskach Zielonej Góry odbyło się około pół tysiąca premier, a na dyrektorskim stołku zasiadło ponad 20 osób. Rekordzistą, jeśli chodzi o staż, jest obecny dyrektor – Robert Czechowski, który stanowisko piastuje od 2007 roku.

Ożenek w stylu techno

Jubileusz 70-lecia Lubuski Teatr zaczyna od „Ożenku” Nikołaja Gogola w reżyserii właśnie Czechowskiego, który spróbuje sztukę uwspółcześnić, by była do strawienia przez współczesnego widza. – Nasz „Ożenek” w absolutnie nowoczesnym anturażu pochyla się przede wszystkim nad pytaniem, czym jest proces dopełniania się połówek – zapowiada Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru.

Będzie jak na techno party – głośno, dużo świateł i plastiku. Jest szansa na śmiech i sporo ironii, więc amatorzy teatralnych komedii oraz nowatorskiej scenografii i kostiumów powinni się odnaleźć.

- Teatr ciągle ewoluuje. Repertuar zazwyczaj opiera się na klasyce. Dbamy, by był zróżnicowany – twierdzi Anna Komar, zastępca dyrektora Lubuskiego Teatru. - Mamy lżejsze teksty, ale na warsztat bierzemy również takie, które skłaniają do refleksji nad kondycją człowieczeństwa i pozostają na długo w pamięci.

26 listopada teatr pokaże  tryptyk projektów studenckich inspirowanych historią Zielonej Góry i okolic. To dwa spektakle i jeden wideoklip.

Prezent dla najmłodszych

Na okrągłej rocznicy skorzystają również najmłodsi widzowie. Na Placu Teatralnym trwa budowa Sceny Lalkowej. Ma stanąć do końca 2022 roku, a przy pomyślnych wiatrach zacznie działać z początkiem 2023 roku. Budynek pomieści scenę z widownią na 124 miejsca oraz garderoby, szatnie i magazyny. Istotnym elementem foyer będzie przestrzeń wystawowa, gdzie rządzić będą oczywiście lalki. Jedna ze ścian będzie otwierana w stronę Placu Teatralnego, więc wiosną i latem dzieci będą mogły oglądać spektakle pod chmurką. Realizacja całego zadania jest warta 15 mln zł, z czego europejskie fundusze pokryją niemal 8 mln zł. Elewacja trzykondygnacyjnego budynku Sceny Lalkowej będzie wizualnie nawiązywała do obecnego obiektu Lubuskiego Teatru – ma być atrakcyjna architektonicznie, z oknami i witrynami.

 

ah
kwiecień 15, 2024

Kulturalny tydzień z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida zasypuje swoich czytelników kolejnymi propozycjami nie do odrzucenia.…
kwiecień 09, 2024

Wiosna w bibliotece Norwida

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida nie zapomina o swoich czytelnikach. Zapoznajcie się ze…
kwiecień 04, 2024

Centrum Nauki Keplera, filia ZOK, zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Ziemi!

in Kultura

by user1

Międzynarodowy Dzień Ziemi co roku obchodzony jest 22 kwietnia, jednak…
kwiecień 04, 2024

Planszówki, gotowanie, pierwsza pomoc i porady. Kwiecień z Warto jest Pomagać! [KALENDARIUM]

in Kultura

by user4

Kwiecień w Warto Jest Pomagać rozpocznie się „Popołudniem z planszówkami”.…
marzec 25, 2024

Teatralny Norwid

in Kultura

by user2

Przedświąteczny tydzień w bibliotece Norwida upłynie pod znakiem teatru. Sprawdźcie…

Zielonogórski Ośrodek Kultury skończył dziś pół wieku [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

Instytucja powstała w 1974 roku, dokładnie 14 marca. Właśnie wtedy urodził się Tomasz Matysik, rówieśnik…

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! [ZDJĘCIA]

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! Na placu Bohaterów stanęła naczepa ekspozycyjna…

Kto ma zagrać na Winobraniu 2024? Wyślij propozycje na specjalnego maila!

Znamy datę tegorocznego Winobrania – Dni Miasta Zielona Góra, znane także jako największe święto wina…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.