70 lat Lubuskiego Teatru

70 lat Lubuskiego Teatru fot. Bartosz Mirosławski UM
Czy włókniarze i kolejarze mogą rozkręcić teatr? Okazuje się, że tak. I to z powodzeniem. Polski rozdział Lubuskiego Teatru, który w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz, zaczyna się właśnie od nich. Od tego czasu odbyło się tu około pół tysiąca premier.

 

Spadek po Niemcach dostaliśmy piękny. Okazały gmach przy al. Niepodległości zaprojektowany przez znakomitego architekta Oscara Kaufmanna po wojnie świecił jednak pustkami. Był wynajmowany jedynie sporadycznie na imprezy, zebrania czy wiece. Było też kilka premier. Tymczasem w mieście jak grzyby po deszczu powstawały amatorskie zespoły teatralne. – Były tworzone przez drukarzy, nauczycieli, winiarzy, a nawet funkcjonariuszy MO – opowiada Piotr Prusinowski, który opracowuje monografię Lubuskiego Teatru. – Dwa najważniejsze to „Teatr Kolejarza” oraz „Teatr Włókniarzy” założony przez pracowników Polskiej Wełny.

Włókniarze i kolejarze na deskach

Po kilku latach kolejarze i włókniarze połączyli siły, rezygnując z pracy w dotychczasowych zawodach. Tak narodziła się pierwsza ekipa Teatru Ziemi Lubuskiej, jak go wtedy nazywano. Większość aktorów miało status amatora. Profesjonalistami zostali dopiero po zdaniu eksternistycznych egzaminów aktorskich. Na pierwszy ogień poszła „Zemsta” Fredry. Od tamtego czasu na deskach Zielonej Góry odbyło się około pół tysiąca premier, a na dyrektorskim stołku zasiadło ponad 20 osób. Rekordzistą, jeśli chodzi o staż, jest obecny dyrektor – Robert Czechowski, który stanowisko piastuje od 2007 roku.

Ożenek w stylu techno

Jubileusz 70-lecia Lubuski Teatr zaczyna od „Ożenku” Nikołaja Gogola w reżyserii właśnie Czechowskiego, który spróbuje sztukę uwspółcześnić, by była do strawienia przez współczesnego widza. – Nasz „Ożenek” w absolutnie nowoczesnym anturażu pochyla się przede wszystkim nad pytaniem, czym jest proces dopełniania się połówek – zapowiada Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru.

Będzie jak na techno party – głośno, dużo świateł i plastiku. Jest szansa na śmiech i sporo ironii, więc amatorzy teatralnych komedii oraz nowatorskiej scenografii i kostiumów powinni się odnaleźć.

- Teatr ciągle ewoluuje. Repertuar zazwyczaj opiera się na klasyce. Dbamy, by był zróżnicowany – twierdzi Anna Komar, zastępca dyrektora Lubuskiego Teatru. - Mamy lżejsze teksty, ale na warsztat bierzemy również takie, które skłaniają do refleksji nad kondycją człowieczeństwa i pozostają na długo w pamięci.

26 listopada teatr pokaże  tryptyk projektów studenckich inspirowanych historią Zielonej Góry i okolic. To dwa spektakle i jeden wideoklip.

Prezent dla najmłodszych

Na okrągłej rocznicy skorzystają również najmłodsi widzowie. Na Placu Teatralnym trwa budowa Sceny Lalkowej. Ma stanąć do końca 2022 roku, a przy pomyślnych wiatrach zacznie działać z początkiem 2023 roku. Budynek pomieści scenę z widownią na 124 miejsca oraz garderoby, szatnie i magazyny. Istotnym elementem foyer będzie przestrzeń wystawowa, gdzie rządzić będą oczywiście lalki. Jedna ze ścian będzie otwierana w stronę Placu Teatralnego, więc wiosną i latem dzieci będą mogły oglądać spektakle pod chmurką. Realizacja całego zadania jest warta 15 mln zł, z czego europejskie fundusze pokryją niemal 8 mln zł. Elewacja trzykondygnacyjnego budynku Sceny Lalkowej będzie wizualnie nawiązywała do obecnego obiektu Lubuskiego Teatru – ma być atrakcyjna architektonicznie, z oknami i witrynami.

 

ah
grudzień 02, 2021

Mniej widzów w teatrze - wszystko przez covid

in Kultura

by user2

Już są i obowiązują nowe obostrzenia covidowe. Restrykcje dotyczą między…
listopad 30, 2021

Iluzja w Muzeum Ziemi Lubuskiej

in Kultura

by user2

W piątek (3 grudnia), o 17.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza…
listopad 30, 2021

Kolejna płyta Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego

in Kultura

by user2

Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego chwali się nową płytą. Na świeżo…
listopad 29, 2021

Gala literacka "Winiarka" - laury dla Piotrowskiego i Fedorowicza

in Kultura

by user2

Literaci znów nie zawiedli. Okazuje się, że w Polsce jest…
grudzień 02, 2021

BLUESOWA PIĘCIOLINIA: Blues daje nam swobodę

in Kultura

by user1

Perkusista Witek Domański, gitarzysta Przemek Kińczyk i basista Marek Styk…

Prezydent: SKANDAL - MEJZA - KUBICKI

Tak zatrudniałem Łukasza Mejzę, tak zarobił u mnie 30 000 zł, natomiast od Marszałka „dostał”…

70 lat Lubuskiego Teatru – prezydent docenił dyrektora i aktorów [ZDJĘCIA]

Lubuski Teatr obchodzi 70. urodziny. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się w sobotę (27 listopada), widowiskowym spektaklem…

Zielona Góra ma Mistrza Świata w rapowaniu - Rademenez robił to przez 36 godzin -…

36 godzin, tyle zielonogórzanin Rademenez rapował non stop! Ten wynik dał mu wpis do księgi…

Rademenez chce pobić światowy rekord Guinessa - Prezydent zaprasza rapując!

Już 20 listopada zielonogrzanin Rademenez stanie do walki o rekord świata w najdłuższym rapowaniu na…

Muzycznie i charytatywnie - zbliża się XVII Gala Warto Jest Pomagać!

Gwiazdy zielonogórskiego żużla w roli piosenkarzy? Dlaczego nie?! Znamy szczegóły XVII edycji gali charytatywnej stowarzyszenia…

Będzie fantastycznie!

Już dzisiaj o godzinie 15 ruszają 35. Bachanalia Fantastyczne. Motywem przewodnim imprezy jest sztuka fantastyczna.…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.