800-lecie na sześć głosów! [ZDJĘCIA]

800-lecie na sześć głosów! [ZDJĘCIA] Fot. Archiwum Studia Atut
To coś więcej niż zespół – mówi Natasza Smirnowa, która prowadzi wokalistów ze Studia Atut. – Jest chemia i widać ją na scenie. Słychać ją również na płycie „Przez zielone miasto”. To ukłon w stronę Zielonej Góry i jej okrągłego jubileuszu.
 
 
Jest ich sześcioro i trzymają się razem. Nie tylko w soboty podczas trzyipółgodzinnych prób w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, ale również popołudniami, po szkole. Mają naście lat, kończą szkoły średnie. Stoją przed wyborem studiów, być może wkrótce rozjadą się po świecie. Na razie śpiewają ile sił w płucach. Prowadzi ich Natasza Smirnowa, pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, pedagog i … pomysłodawczyni płyty „Przez zielone miasto”, która ukazała się z okazji 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.
 
Śpiew z gwiazdami
 
- Pomysł chodził za mną od 20 lat – wspomina N. Smirnowa. – Dostałam kiedyś archiwalne nagrania z radia starych koncertów winobraniowych. To był świetny materiał!
Dawne utwory zostały odmłodzone, zyskały nowe aranżacje za sprawą Smirnowej i Kacpra Wojtkowiaka. Na płycie „Przez zielone miasto” jest 10 utworów – osiem z dawnych lat i dwa nowe. – Na tę jubileuszową płytę zaprosiliśmy ludzi związanych z Winobraniem i miastem – tłumaczy kompozytorka. Możemy usłyszeć Agatę Miedzińską, dyrektor ZOK, Marcina Wiśniewskiego, który rokrocznie wciela się w postać Bachusa, rozśpiewanego radnego Grzegorza Hryniewicza czy Krzysztofa Machalicę z muzycznie i aktorsko uzdolnionego klanu.
 
Naprzeciw tremie
 
Dominik Koziński, Oliwia Włodarska, Nadia Krzyśko, Jakub Jarosik, Julia Nagórska i Zuzanna Idzikowska do wydania płyty przygotowywali się kilka miesięcy. Same nagrania w studiu na Uniwersytecie Zielonogórskim trwały dwa dni. Na co dzień ekipa Studia Atut idzie w stronę funku, jazzu, soulu. – Lubimy Badacha, Szcześniaka, ostatnio sięgnęliśmy po repertuar Kasi Dereń – mówią. Na warsztat biorą też piosenki patriotyczne, bo tego wymagają konkursy, w których startują. Byli m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdyni. Zawsze wracają z nagrodą. – Duże miasta to zawsze większa konkurencja – twierdzi N. Smirnowa. Największe wyzwanie? – Dykcja i trema – odpowiadają zgodnie wokaliści.
 
Może kolejna płyta?
 
Płyta „Przez zielone miasto” ukazała się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Nie można jej kupić, była rozdawana wśród mieszkańców. – Lwia część trafiła do informacji turystycznej w ratuszu, płytę otrzymali również goście patriotycznego koncertu w Planetarium, na którym można było usłyszeć kompozycje z krążka – wyjaśnia Sebastian Tomczyk, prezes fundacji Tonika, z którą związane jest Studio Atut.
 
Przed nami kolejne jubileuszowe rozdanie. Na organizację przedsięwzięć, które w związku z 800-leciem powstania Zielonej Góry i 700-leciem uzyskania praw miejskich będą realizować organizacje pozarządowe, jest przeznaczony milion złotych. Kto wie, może młodzi wokaliści zaskoczą nas kolejnym krążkiem przed wypłynięciem na szerokie wody.
 
 
 
Fot. Archiwum Studia Atut
 
 
ah
październik 03, 2023

Zabawnie i refleksyjnie na zielonogórskim deptaku [ZDJĘCIA]

in Kultura

by user1

Warto pojawić się w okolicach zielonogórskiego ratusza. Na Starym Rynku…
październik 03, 2023

Rusza 14. edycja Fantazji Zielonogórskich!

in Kultura

by user1

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłosił 1 października 14. edycję …
październik 02, 2023

Październik z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Konferencja naukowa, międzynarodowy festiwal kina i Noc Bibliotek. To tylko…
wrzesień 29, 2023

Nie ma czego się bać [ROZMOWA]

in Kultura

by user1

- Jazz to tak obszerna kategoria, że nie potrzebuje wytrawnego…
wrzesień 28, 2023

Zielonogórscy pisarze zapraszają do Ogrodu Botanicznego

in Kultura

by user1

Trzej zielonogórscy pisarze, w niedzielę 1 października w Ogrodzie Botanicznym…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

BRODKA na Winobraniu 2023! [ZDJĘCIA]

Piosenkarka alternatywna BRODKA wystąpiła na zielonogórskim Winobraniu 2023. Zobaczcie zdjęcia z jej występu na największym…

Toast przed jubileuszowym muralem [ZDJĘCIA]

To był dobry powód, by zielonogórzanie wraz z prezydentem Januszem Kubickim, Bachusem i prof. Czesławem…

Siódmy Dzień Winobrania 2023 (15 września): Odsłonięcie muralu na Areszcie Śledczym, nocny spacer z przewodnikiem…

Początek drugiego weekendu tegorocznych Dni Miasta Zielona Góra zapowiada się bardzo ciekawie. W programie m.in.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.