800 zdjęć i 10 piosenek na jubileusz miasta [ZDJĘCIA]

800 zdjęć i 10 piosenek na jubileusz miasta [ZDJĘCIA] Fot. Lidia Wierzbicka, ZTF
Z okazji święta miasta można je fotografować albo o nim śpiewać. Taki pomysł na upamiętnienie 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich miało Zielonogórskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Fundacja Tonika.

 

W obu przypadkach pomysł na formę wzbogacenia miejskiego jubileuszu wydaje się oczywisty, bo wynikał z naturalnych zainteresowań autorów z artystyczną duszą. W mozolnym akcie twórczym powstało „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry” i płyta „Przez Zielone miasto” z piosenkami o Zielonej Górze. Zostaną z nami na dłużej. Oba projekty zrealizowane zostały przy pomocy finansowej miasta.

 

Niezwykłe fotografie w „Norwidzie”

W ubiegły piątek w Bibliotece Norwida odbył się wernisaż wystawy „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry”. Z całej kolekcji na wystawie, która potrwa do końca listopada, wyeksponowano 60 fotografii. Ale jakich! Zdjęcia warto zobaczyć, są piękne, dopracowane w każdym calu, pokazują Zieloną Górę w całej krasie, we dnie i w nocy, jej ościenne miejscowości, rejestrują wydarzenia i zielonogórzan w jubileuszowym 2022 roku. – Moja grupa pracowała przy Palmiarni. Umawialiśmy się z zielonogórzanami na portrety indywidualne, otrzymali je od nas, w zamian wyrażając zgodę na upowszechnianie wizerunku – relacjonowała Lidia Wierzbicka, nierozłączna ze swym aparatem.

– Nie chcieliśmy przejść obojętnie obok jubileuszu miasta. Projekt realizujemy od początku roku, podzieliliśmy się obowiązkami i pracowaliśmy w trzech grupach: portret, krajobraz, street photo. Praca była wyczerpująca – z uśmiechem na twarzy opowiadał podczas wernisażu Ireneusz Nowak, wiceprezes Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. I zapowiedział: - Wszystkie 800 zdjęć znajdzie się niebawem na naszej platformie internetowej.

Nie tylko tam. Na wystawie umieszczono też… kapsułę czasu. – Schowamy w niej pendrive z wszystkimi zdjęciami, aktualne wydanie gazety i pamiątki naszego towarzystwa. Na razie kapsułę przechowa biblioteka, potem miejsce jej ukrycia wskaże miasto – zdradził Grzegorz Baworowski z ZTF.

 

Śpiewająco w Planetarium Wenus

Do wydania płyty „Przez Zielone Miasto” Fundacja Tonika wykorzystała w charakterze materiału archiwalne nagrania piosenek o naszym mieście oraz premierowe kompozycje Nataszy Smirnowej do tekstów zielonogórskich poetek Ewy Stanglewicz i Zofii Mikuckiej-Lach. W nowych aranżacjach wykonali je znani muzycy również związani z Zieloną Górą. Warstwę wokalną zawdzięczamy uczniom Studium Muzycznego Tonika, prowadzonego przez fundację (tworzą zespół wokalny „Studio Atut” działający przy ZOK) oraz znanym osobom, zaangażowanym w życie miasta: Marcinowi Wiśniewskiemu – aktorowi i od święta Bachusowi, Agacie Miedzińskiej – dyrektorce ZOK, Grzegorzowi Hryniewiczowi – prezesowi stowarzyszenia „Warto jest pomagać” i radnemu Krzysztofowi Machalicy. Płyta przy pomocy ZOK została wydana w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.

Dlaczego piszemy o niej właśnie dzisiaj? Bo piosenki o Zielonej Górze usłyszymy obok piosenek patriotycznych podczas koncertu „Zielona Góra. Duża mała ojczyzna”, który z okazji Dnia Niepodległości odbędzie się 11 listopada o godz. 17 w Planetarium Wenus. Krążek w prezencie otrzymają wszyscy uczestnicy wydarzenia. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

 

 

(el)
grudzień 08, 2022

Koncert Świąteczny w Planetarium Wenus

in Kultura

by user1

Jak co roku, w ten przedświąteczny czas Zielonogórski Ośrodek Kultury…
grudzień 05, 2022

Brawurowa i energetyczna formacja FARBEN LEHRE zagra w ZIELONEJ GÓRZE!

in Kultura

by user1

Stowarzyszenie Art Of Underground zaprasza na koncert brawurowej i energetycznej…
grudzień 05, 2022

Z biblioteką Norwida zima nie taka straszna

in Kultura

by user2

Za oknem już praktycznie zima. Tym bardziej warto się rozgrzać…
grudzień 01, 2022

KIS czyli Kultura i Sztuka - Kolejne koło naukowe na UZ

in Kultura

by user1

Kultura i Sztuka to kolejne koło naukowe, które poznaliśmy w…
listopad 30, 2022

Zagraj lub posłuchaj bluesa na Jamie!

in Kultura

by user1

Zapraszamy na grudniowy Bluesowy Jam Session w Zielonej Górze! Jak…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.