800 zdjęć i 10 piosenek na jubileusz miasta [ZDJĘCIA]

800 zdjęć i 10 piosenek na jubileusz miasta [ZDJĘCIA] Fot. Lidia Wierzbicka, ZTF
Z okazji święta miasta można je fotografować albo o nim śpiewać. Taki pomysł na upamiętnienie 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich miało Zielonogórskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Fundacja Tonika.

 

W obu przypadkach pomysł na formę wzbogacenia miejskiego jubileuszu wydaje się oczywisty, bo wynikał z naturalnych zainteresowań autorów z artystyczną duszą. W mozolnym akcie twórczym powstało „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry” i płyta „Przez Zielone miasto” z piosenkami o Zielonej Górze. Zostaną z nami na dłużej. Oba projekty zrealizowane zostały przy pomocy finansowej miasta.

 

Niezwykłe fotografie w „Norwidzie”

W ubiegły piątek w Bibliotece Norwida odbył się wernisaż wystawy „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry”. Z całej kolekcji na wystawie, która potrwa do końca listopada, wyeksponowano 60 fotografii. Ale jakich! Zdjęcia warto zobaczyć, są piękne, dopracowane w każdym calu, pokazują Zieloną Górę w całej krasie, we dnie i w nocy, jej ościenne miejscowości, rejestrują wydarzenia i zielonogórzan w jubileuszowym 2022 roku. – Moja grupa pracowała przy Palmiarni. Umawialiśmy się z zielonogórzanami na portrety indywidualne, otrzymali je od nas, w zamian wyrażając zgodę na upowszechnianie wizerunku – relacjonowała Lidia Wierzbicka, nierozłączna ze swym aparatem.

– Nie chcieliśmy przejść obojętnie obok jubileuszu miasta. Projekt realizujemy od początku roku, podzieliliśmy się obowiązkami i pracowaliśmy w trzech grupach: portret, krajobraz, street photo. Praca była wyczerpująca – z uśmiechem na twarzy opowiadał podczas wernisażu Ireneusz Nowak, wiceprezes Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. I zapowiedział: - Wszystkie 800 zdjęć znajdzie się niebawem na naszej platformie internetowej.

Nie tylko tam. Na wystawie umieszczono też… kapsułę czasu. – Schowamy w niej pendrive z wszystkimi zdjęciami, aktualne wydanie gazety i pamiątki naszego towarzystwa. Na razie kapsułę przechowa biblioteka, potem miejsce jej ukrycia wskaże miasto – zdradził Grzegorz Baworowski z ZTF.

 

Śpiewająco w Planetarium Wenus

Do wydania płyty „Przez Zielone Miasto” Fundacja Tonika wykorzystała w charakterze materiału archiwalne nagrania piosenek o naszym mieście oraz premierowe kompozycje Nataszy Smirnowej do tekstów zielonogórskich poetek Ewy Stanglewicz i Zofii Mikuckiej-Lach. W nowych aranżacjach wykonali je znani muzycy również związani z Zieloną Górą. Warstwę wokalną zawdzięczamy uczniom Studium Muzycznego Tonika, prowadzonego przez fundację (tworzą zespół wokalny „Studio Atut” działający przy ZOK) oraz znanym osobom, zaangażowanym w życie miasta: Marcinowi Wiśniewskiemu – aktorowi i od święta Bachusowi, Agacie Miedzińskiej – dyrektorce ZOK, Grzegorzowi Hryniewiczowi – prezesowi stowarzyszenia „Warto jest pomagać” i radnemu Krzysztofowi Machalicy. Płyta przy pomocy ZOK została wydana w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.

Dlaczego piszemy o niej właśnie dzisiaj? Bo piosenki o Zielonej Górze usłyszymy obok piosenek patriotycznych podczas koncertu „Zielona Góra. Duża mała ojczyzna”, który z okazji Dnia Niepodległości odbędzie się 11 listopada o godz. 17 w Planetarium Wenus. Krążek w prezencie otrzymają wszyscy uczestnicy wydarzenia. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

 

 

(el)
wrzesień 21, 2023

Warsztat Terapii Zajęciowej „Fuzja” z nagrodą!

in Kultura

by user1

Warsztat Terapii Zajęciowej „Fuzja” zdobył drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie…
wrzesień 20, 2023

Jesień na jazzowo

in Kultura

by user1

Po raz piąty w Piekarni Cichej Kobiety odbędzie się Jazz…
wrzesień 20, 2023

ZOK zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym MARTWA NATURA 2023!

in Kultura

by user1

Chłodne poranki, ciepła herbata, grube swetry i czapka – nadchodzi…
wrzesień 20, 2023

Rozwijaj Talenty Artystyczne z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury!

in Kultura

by user1

Czy Twój mały artysta marzy o scenicznych występach, tworzeniu pięknych…
wrzesień 20, 2023

Bachanalia Fantastyczne już w najbliższy weekend!

in Kultura

by user1

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra, jak co roku, zaprasza na…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

BRODKA na Winobraniu 2023! [ZDJĘCIA]

Piosenkarka alternatywna BRODKA wystąpiła na zielonogórskim Winobraniu 2023. Zobaczcie zdjęcia z jej występu na największym…

Toast przed jubileuszowym muralem [ZDJĘCIA]

To był dobry powód, by zielonogórzanie wraz z prezydentem Januszem Kubickim, Bachusem i prof. Czesławem…

Siódmy Dzień Winobrania 2023 (15 września): Odsłonięcie muralu na Areszcie Śledczym, nocny spacer z przewodnikiem…

Początek drugiego weekendu tegorocznych Dni Miasta Zielona Góra zapowiada się bardzo ciekawie. W programie m.in.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.