Artysta z Krakowa wykona rzeźbę księdza Michalskiego

Artysta z Krakowa wykona rzeźbę księdza Michalskiego
Dzisiaj w Biurze Wystaw Artystycznych, komisja konkursowa zdecydowała, że rzeźbę księdza Kazimierza Michalskiego wykona Karol Badyna z Krakowa. - Wysłaliśmy zaproszenia do 14 artystów, 6 z nich wyraziło zgodę na udział w konkursie – mówiła Wioleta Haręźlak, przewodnicząca komisji. - Projekty przygotowało trzech: Agnieszka Wolska, Halina Kozłowska-Bodek i Karol Badyna. Każdy z artystów przedstawił model pomnika 1:1, wcześniej otrzymał od zielonogórskiego magistratu mapę z lokalizacją monumentu. Według założeń komisji, postać powinna być wysoka i szczupła, bo taki był ksiądz Michalski. Musiała zawierać symbole przynależne do księdza, czyli krzyż i naszyty trójkąt z literą „P” (oznaczenie więźniów politycznych w obozie koncentracyjnym Dachau). Rzeźba powinna być dynamiczna, a ksiądz ubrany w długą sutannę z obszyciem, biretem posiadającym cztery rogi (z pomponem), powieszoną na szyi i szeroką stułę ozdobioną motywami winnej latorośli i niewielkimi krzyżykami przy końcach. Postać jest dynamiczna Większość wymogów w ocenie komisji spełnił projekt Karola Badyny, choć artysta postać księdza pozbawił biretu. Werdykt był jednomyślny. - To propozycja najlepsza ze zgłoszonych – ocenia Igor Myszkiewicz, artysta plastyk, członek komisji. – Postać księdza jest dynamiczna i w największym stopniu odzwierciedla charakter duchownego. Karol Badyna skupia się na człowieku, a niekoniecznie na jego funkcji kapłańskiej. Ksiądz jest w ruchu, spieszy się do kościoła. Pozostałe propozycje są statyczne, brakuje w nich energii postaci – podkreśla. Myszkiewicz ma zastrzeżenia do cokołu. – Jest zbyt agresywny – twierdzi. - Rzeźba miałaby bardziej ludzki wymiar, gdyby stała bezpośrednio na chodniku. Ksiądz Włodzimierz Lange jest zadowolony – Ksiądz Michalski był taki w życiu, jak na tej artystycznej propozycji – przekonuje. – W księgach parafialnych, które przechowuję zachowało się wiele jego fotografii. Komisja raz jeszcze spotka się z artystą i przekaże mu uwagi. Dopiero po drobnych zmianach, zaakceptowanych przez autora pomnik trafi do odlewu. Przypomnijmy. Pomnik stanie na terenie parafii św. Jadwigi Śląskiej, na działce przy ul. Ciesielskiej. W przyszłym roku przypada 60-lecie Wydarzeń Zielonogórskich. Ksiądz Michalski, ówczesny proboszcz parafii, nie zgodził się na eksmisję Domu Katolickiego, którą chciały przeprowadzić komunistyczne władze. W obronie domu stanęli mieszkańcy, w Zielonej Górze wybuchły walki uliczne. Komuniści wydalili księdza Michalskiego z miasta po raz drugi, tym razem na stałe. Na postawienie monumentu zgodziła się rada miasta. Budowę współfinansuje poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Modele realizacyjne muszą być gotowe do 15 grudnia. Montaż pomnika odbędzie się do 15 maja 2020 r. Projekty oceniała komisja. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele prezydenta Zielonej Góry: Wioleta Haręźlak (dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych), Izabela Ciesielska (Miejski Konserwator Zabytków), Monika Krajewska (zastępca dyrektora departamentu inwestycji miejskich),  Kajetan Suder (sekretarz komisji), Barbara Bielinis-Kopeć (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków),  Barbara Bielinis-Kopeć (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków), Tadeusz Dzwonkowski (dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze),  ks. Włodzimierz Lange, proboszcz parafii pw. Świętej Jadwigi Śląskiej. [Best_Wordpress_Gallery id="14" gal_title="Pomik Michalskiego"]      
marzec 29, 2023

Farsa z nutą refleksji [ZDJĘCIA / VIDEO]

in Kultura

by user1

„Przedstawię ci tatę” to komedia, ale gdy za tekstem stoi…
marzec 29, 2023

Polsko-karaibski kobiecy duet wystąpi w Zielonej Górze

in Kultura

by user1

1 kwietnia w Piekarni Cichej Kobiety zabrzmi polsko-karaibski kobiecy duet.…
marzec 28, 2023

Znamy gwiazdę koncertu galowego Festiwalu Piosenki FUMA 2023

in Kultura

by user1

Tegoroczny finałowy koncert galowy 14. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i…
marzec 27, 2023

Teatralny tydzień w bibliotece Norwida

in Kultura

by user2

Dzisiaj (27.03) przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji, biblioteka…
marzec 24, 2023

Czytamy Tolkiena w Zielonej Górze! Przebierz się za wybraną postać z uniwersum Władcy Pierścieni!

in Kultura

by user1

Mediateka Góra Mediów i Filia nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej…

Międzynarodowe Dni Teatru - Co przygotował Lubuski Teatr? [PROGRAM]

Dziś, 27 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Świętować będzie można jednak przez cały tydzień już…

Casting na małą sobowtórkę ze słonecznikami

To będzie przednia zabawa - muzeum poszukuje dziewczynki, która odegra rolę bohaterki słynnego dzieła Olgi…

Darmowe kody dostępu do ponad 180 000 książek!

W każdy pierwszy dzień miesiąca w Mediatece Góra Mediów możecie otrzymać kod do aplikacji Legimi,…

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w hali CRS [DUŻO ZDJĘĆ]

To był magiczny wieczór! Trudno się dziwić, skoro i okazja wyjątkowa! Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska…

Winobranie, Lato Muz Wszelakich, Koncerty - To plany ZOKu na 2023 rok!

Czas na nowe kulturalne wyzwania związane z rokiem 2023. Zielonogórski Ośrodek Kultury dla mieszkańców miasta…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.