"Biało-czerwona" - wystawa patchworku

"Biało-czerwona" - wystawa patchworku fot. materiały mzl
10 listopada 2021 roku (środa) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nastąpi otwarcie wystawy pt. “Biało-czerwona”. Składa się na nią kilkadziesiąt tkanin artystycznych wykonanych metodą patchworku. Ekspozycja jest efektem konkursu ogłoszonego w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tej chwili była prezentowana w galeriach sztuki w kraju i zagranicą. Współorganizatorem wydarzenia jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.

 

Patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych) w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką. Patchwork jest wykonywany na całym świecie, często za pomocą najprostszych środków i technik, i stosowany do najróżniejszych celów, w zależności od potrzeb. Przede wszystkim ma zastosowanie praktyczne w codziennym życiu jako materiał na namioty, chorągwie, narzuty itd. Niekiedy jest również wykorzystywany na cenne przedmioty, takie jak luksusowe draperie, poduszki, torby lub kunsztownie zdobione ubrania. Obecnie wykorzystanie patchworku ma mniejsze znaczenie praktyczne, a często zdarza się, że wyroby te są wykonywane raczej ze względu na walory artystyczne. Wraz z nastaniem mody na patchworki głównym wyrobem szytym w tej technice były narzuty na łóżko, dziś można znaleźć wszelkie możliwe artykuły w stylu patchworkowym. Zarówno poduszki i torby, jak i zabawki  i obrazy.

Stowarzyszenie Polskiego Patchworku to młoda organizacja, która powstała w marcu 2016 r. Działa na rzecz upowszechniania sztuki patchworku w Polsce, wspiera twórców, a także zachęca osoby zainteresowane tą formą rękodzieła. Stowarzyszenie organizuje wystawy, konkursy i kursy patchworkowe, wydaje też swoje czasopismo. Patronuje też wystawom indywidualnym swoich członków.

W 2018 roku Stowarzyszenie ogłosiło konkurs “Biało-czerwona” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat konkursu nawiązywał do polskich barw narodowych, dlatego prace można było szyć wyłącznie z tkanin w różnych odcieniach tych kolorów. Współzawodnictwo miało formułę otwartą. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w setną rocznicę odzyskania niepodległości,  10 listopada 2018 r., podczas wernisażu w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej będzie można obejrzeć 60 wyjątkowych prac uszytych przez polskie, utalentowane quilterki.

Na zaproszeniu praca Barbary Czajki “Po ten Kwiat”, 2018

Termin wystawy
10.11.2021 – 02.01.2022

 

mzl
wrzesień 29, 2022

Całkowicie poświęciła się fotografii dokumentacyjnej - Wystawa pod zielonogórskim ratuszem!

in Kultura

by user1

Od wtorku, 4 października na zielonogórskim deptaku będziemy mieli okazję…
wrzesień 29, 2022

Sfotografuj zielonogórską przyrodę - Konkurs!

in Kultura

by user1

Niezwykła przyroda, lasy, tereny zielone i piękne widoki - z…
wrzesień 29, 2022

Dokumenty dawnej Zielonej Góry - W piątek archiwum rozda książki!

in Kultura

by user1

Towary wysyłane z Zielonej Góry do Polski nie będą obłożone…
wrzesień 28, 2022

Weekend seniora z kulturą. Spotkanie z grupą Babie Lato

in Kultura

by user4

2 października br. (niedziela) o godz. 12.00 w Sali Witrażowej…
wrzesień 28, 2022

Studenci wskrzeszają WŁÓCZĘGĘ! Znamy PROGRAM!

in Kultura

by user1

W dniach 22-23 października 2022 br. Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

Co to był za koncert! IGOR HERBUT na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Takiego koncertu nikt się nie spodziewał na Winobraniu 2022! Tłumy przed sceną winobraniową, a na…

Tłumy młodzieży na Winobraniu czyli koncert KACPERCZYK [ZDJĘCIA]

Bracia Kacperczyk to niezmiennie samowystarczalny duet. Udowodnili to podczas winobraniowego koncertu w Zielonaj Górze. Ten…

Najbardziej kwiecisty koncert Winobrania 2022! Natalia Szroeder w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.