Casting na małą sobowtórkę ze słonecznikami

Fot. Zbiory MZL „Dziewczynka ze słonecznikami”, 1891, pastel, papier,  / Fot. Mariusz Kowalski Wiktoria Bargieł z Krakowa / Fot. Alicja Błażyńska Kalina Czechowska z Zielonej Góry / Fot. Mariusz Kowalski Nadia Hardel z Zielonej Góry Fot. Zbiory MZL „Dziewczynka ze słonecznikami”, 1891, pastel, papier, / Fot. Mariusz Kowalski Wiktoria Bargieł z Krakowa / Fot. Alicja Błażyńska Kalina Czechowska z Zielonej Góry / Fot. Mariusz Kowalski Nadia Hardel z Zielonej Góry
To będzie przednia zabawa - muzeum poszukuje dziewczynki, która odegra rolę bohaterki słynnego dzieła Olgi Boznańskiej „Dziewczynka ze słonecznikami”. Szykujcie się, młode damy, w wieku 8-12 lat! Rodzice, macie czas na zgłoszenia do 7 kwietnia.

 

„Dziewczynka ze słonecznikami” to najcenniejszy okaz współczesnej polskiej sztuki jaki znajduje się w zbiorach zielonogórskiego muzeum. Jest cenny i bardzo rzadko pokazywany.

 

Nasza Mona Liza

- To taka nasza zielonogórska Mona Liza, bardzo ceniona i lubiana przez muzealników - mówi Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej. - Jest bardzo rzadko prezentowana. Teraz będziemy ją mogli zobaczyć podczas planowanej dużej wystawy dzieł Olgi Boznańskiej, organizowanej dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, skąd przyjedzie 36 dzieł artystki.

To duże wyzwanie logistyczne. Transport i ochronę dzieł zapewni krakowskie muzeum. Przy tej okazji dyrektor Kania chce wrócić do sprawdzonego pomysłu sprzed sześciu lat, kiedy to w muzeum zorganizowano casting na sobowtórkę bohaterki obrazu - jasnowłosej dziewczynki.

 

Duże podobieństwo

- Na nasz apel odpowiedziało 28 kandydatek. Ku naszemu zaskoczeniu były to nie tylko mieszkanki Zielonej Góry i okolic, ale również Krakowa, Zgorzelca czy Warszawy - opowiadała wówczas Alicja Błażyńska, rzeczniczka muzeum. - Każda wzięła udział w specjalnej sesji fotograficznej. Komisja pracowników MZL wybrała aż trzy dziewczynki, z racji dużego podobieństwa do postaci, ale również cech charakteru i umiejętności artystycznych.

Były to: Wiktoria Bargieł z Krakowa i dwie zielonogórzanki - Kalina Czechowska oraz Nadia Hardel.

- Teraz są to już młode kobiety. Wtedy najwyższą ocenę otrzymała Wiktoria Bargieł z Krakowa, która obecnie jest początkującą pianistką - opowiada dyrektor Kania. - Skontaktowaliśmy się z nią i jej rodzicami. Ma do nas przyjechać na otwarcie wystawy. Może coś zagra? Oczywiście zapraszamy również dwie pozostałe laureatki. Zobaczymy jak się zmieniły.

Teraz muzeum ponownie szuka dziewczynek o jasnych włosach w wieku 8-12 lat, które przypominają bohaterkę obrazu. Placówka czeka na zgłoszenia do 7 kwietnia. Do tego dnia można przesyłać dokumenty na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Regulamin znajduje się na stronie internetowej muzeum.

Sam casting fotograficzny potrwa trzy dni i odbędzie się 22-24 kwietnia. Zwyciężczynię poznamy 3 czerwca na obchodach Dnia Dziecka.

(tc)

 

Przebieg castingu:

  1. Plan zdjęciowy zostanie zorganizowany w dniach 22, 23 i 24 kwietnia 2023r. (sobota, niedziela, poniedziałek).
  2. Sesja fotograficzna odbędzie się w przestrzeniach Muzeum Ziemi Lubuskiej.
  3. Uczestniczki będą pozować do zdjęć w aksamitnej sukience uszytej na wzór sukienki z portretu i będącej własnością muzeum.
  4. Uczesanie pozostaje w zakresie uczestniczek i musi być jak najbardziej zbliżone do fryzury dziewczynki z portretu.

 

OLGA BOZNAŃSKA

Olga Boznańska (1865-1940). Urodziła się w Krakowie, zmarła w Paryżu. Jest uznawana za najwybitniejszą polską malarkę okresu Młodej Polski. Sławę przyniosły jej portrety malowane głównie w pracowni. W wieku 21 lat wyjechała do Monachium, później mieszkała i tworzyła w Paryżu. Do jej najsłynniejszych dzieł zalicza się portret „Dziewczynka z chryzantemami”. W tym nurcie utrzymany jest portret „Dziewczynka ze słonecznikami” będący własnością naszego muzeum.

 

 

Narodowe Archiwum Cyfrowe / Portret Olgi Boznańskiej, lata 30. XX wieku

 

„DZIEWCZYNKA ZE SŁONECZNIKAMI”

To najcenniejszy obraz współczesnej sztuki polskiej w zbiorach zielonogórskiego muzeum. Boznańska namalowała go w 1981 r., prawdopodobnie w Monachium. Jest prezentowany niezwykle rzadko, ponieważ został wykonany w technice pasteli. Takie dzieła źle znoszą oddziaływanie światła i muszą być przechowywane w specjalnych warunkach. Kiedy są eksponowane publicznie, zazwyczaj pokazuje się je w półmroku, przy lekkim świetle. Mocne oświetlenie szkodzi pastelom. Obraz w zbiorach muzeum jest od 1958 r.

- Wówczas, w ramach zakupu polskich dzieł sztuki, nabył go Desie ówczesny dyrektor Michał Kubaszewski - opowiada dyrektor Kania. - Była to jedna z pierwszych transakcji. Kupiono też wiele cennych figurek z porcelany. Artystka wtedy nie była jeszcze tak popularna. Zachował się rachunek z tej transakcji. Obraz Boznańskiej kosztował 1.500 zł. To nie była zbyt wygórowana cena. W tym czasie podobne kwoty płacono za dzieła kupowane w Zielonej Górze od rodzimych artystów: Mariana Szpakowskiego czy Klema Felchnerowskiego.

 

WYSTAWA

„Olga Boznańska (1865-1940)” w Muzeum Ziemi Lubuskiej, wystawa prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wernisaż 21 kwietnia 2023 r. Ekspozycja będzie czynna do 20 sierpnia.

kwiecień 22, 2024

Biblioteka Norwida zaprasza czytelników

in Kultura

by user2

Z biblioteką Norwida nigdy nie ma mowy o nudzie! Co…
kwiecień 15, 2024

Kulturalny tydzień z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida zasypuje swoich czytelników kolejnymi propozycjami nie do odrzucenia.…
kwiecień 09, 2024

Wiosna w bibliotece Norwida

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida nie zapomina o swoich czytelnikach. Zapoznajcie się ze…
kwiecień 04, 2024

Centrum Nauki Keplera, filia ZOK, zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Ziemi!

in Kultura

by user1

Międzynarodowy Dzień Ziemi co roku obchodzony jest 22 kwietnia, jednak…
kwiecień 04, 2024

Planszówki, gotowanie, pierwsza pomoc i porady. Kwiecień z Warto jest Pomagać! [KALENDARIUM]

in Kultura

by user4

Kwiecień w Warto Jest Pomagać rozpocznie się „Popołudniem z planszówkami”.…

Zielonogórski Ośrodek Kultury skończył dziś pół wieku [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

Instytucja powstała w 1974 roku, dokładnie 14 marca. Właśnie wtedy urodził się Tomasz Matysik, rówieśnik…

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! [ZDJĘCIA]

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! Na placu Bohaterów stanęła naczepa ekspozycyjna…

Kto ma zagrać na Winobraniu 2024? Wyślij propozycje na specjalnego maila!

Znamy datę tegorocznego Winobrania – Dni Miasta Zielona Góra, znane także jako największe święto wina…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.