Chińska Noc w Muzeum

Chińska Noc w Muzeum fot. Pixabay
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w sobotę (25.09), w godz. 16.00-21.00, na drugą odsłonę Nocy Muzealnej, której motywem przewodnim jest kultura i historia Chin.

 

W tym roku święto muzealników podzielono na dwie części. Pierwsza z nich odbyła się w maju i ograniczyła się do udostępnienia wystaw poświęconych kulturze Państwa Środka. Druga, sobotnia będzie wzbogacona o spotkania, warsztaty i pokazy. Zobaczymy też ekspozycje, wcześniej udostępnione zwiedzającym.

Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Program:

*godz. 16.00

CHIŃCZYCY W DARZE PODAROWALI ŚWIATU WACHLARZE* – warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane i prowadzone przez Krystynę Betiuk artystę-plastyka, która zdradzi dorosłym, młodzieży i dzieciom tajniki wielowiekowej tradycji tworzenia chińskich wachlarzy. W trakcie zajęć każdy z uczestników otrzyma własny wachlarz ze sztucznego jedwabiu, na którym wykona dekorację za pomocą farb do tkanin. Zapewniamy materiały oraz kreatywną przygodę!

*godz. 16.30

CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA – otwarcie wystawy fotografii autorstwa Marty Hutnik
Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.

*godz. 17.00

CHINY TRADYCJA I KULTURA – finisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke. W trakcie spotkania autor przedstawi wykład o swoim pobycie w Chinach, ilustrowany prezentacją multimedialną.
Na wystawę składa się 50 zdjęć z dokładnym opisem fotografowanych miejsc i obiektów. To bogaty materiał, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu inwestycyjnego, wiążącego się z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy oraz niszczeniem naturalnego środowiska.

* godz. 18.30
CEREMONIA PARZENIA HERBATY – przygotowana przez pochodzącą z Państwa Środka Yuhan Xue (obecnie Sara Szaranek). W trakcie spotkania przygotowane zostaną trzy rodzaje tego cenionego od tysiącleci napoju: zielona, pu-erh oraz jaśminowa. Pokaz poprzedzony będzie krótką prezentacją multimedialną, podczas której Pani Sara omówi historię herbaty oraz najważniejsze informacje związane z jej pochodzeniem i uprawą.

*godz. 19.00
SZTUKA CHIŃSKIEJ KALIGRAFII*– ukoronowaniem części warsztatowej Nocy będą ćwiczenia z chińskiej kaligrafii, które zaprezentuje i poprowadzi Mirosław Gugała- artysta grafik, dydaktyk liternictwa i kaligrafii z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Pokaz będzie poprzedzony krótką prezentacją historii chińskiego pisma. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawowe techniki kreślenia chińskich znaków oraz spróbują własnych sił na specjalnie przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w arkusze papieru ryżowego, pędzle z naturalnego włosia, importowany z Chin tusz oraz fartuchy ochronne.

*godz. 19.30
ZA CHINY TEGO NIE ZGADNIESZ – konkurs wiedzy o Chinach
Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia jest konkurs wiedzy o państwie będącym bohaterem muzealnej nocy. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Państwa Środka jego kultury, filmu, sportu czy kuchni. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Oddział w Zielonej Górze.

WYSTAWY SPECJALNE:

 

Muzeum Ziemi Lubuskiej

 

październik 15, 2021

Kronika Zielonej Góry w muzeum

in Kultura

by user2

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę (20.10), o godz. 17.00,…
październik 14, 2021

Green Town of Jazz gości uznanych jazzmanów w Zielonej Górze!

in Kultura

by user2

Uniwersytet Zielonogórski zaprasza na 17 edycję festiwalu Green Town of…
październik 13, 2021

Weekend z Niepodległą w Filharmonii Zielonogórskiej

in Kultura

by user2

Filharmonia Zielonogórska włącza się do świętowania kolejnych rocznic odzyskania przez…
październik 13, 2021

BARDZO kulturalna, zielonogórska jesień! [HARMONOGRAM]

in Kultura

by user1

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaplanował sporo ciekawych wydarzeń do końca roku!…
październik 11, 2021

„Nastroje” w muzeum - wystawa prac Anny Gapińskiej-Myszkiewicz

in Kultura

by user1

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora na…

Będzie fantastycznie!

Już dzisiaj o godzinie 15 ruszają 35. Bachanalia Fantastyczne. Motywem przewodnim imprezy jest sztuka fantastyczna.…

Bachanalia Fantastyczne w Zielonej Górze - trzy dni fantastyki

Już w piątek 15 października w Zielonej Górze rozpoczyna się trzydniowy festiwal fantastyki BACHANALIA FANTASTYCZNE…

Poznaliśmy laureatów Nagród Kulturalnych Miasta Zielona Góra [ZDJĘCIA/VIDEO]

W czwartek, 9 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej, podczas specjalnej sesji Rady Miasta Zielona Góra,…

MROZU na Winobraniu 2021 – na koncercie tłumy!

Gwiazdą wtorkowego wieczoru Wionobrania 2021 w Zielonej Górze był Mrozu – piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor…

Mery Spolsky na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

Gwiazdą poniedziałkowego wieczoru winobraniowego była Mery Spolsky. To polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna…

NOSOWSKA na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

W niedzielę 05.09. 2021 gwiazdą wieczoru winobraniowego była Nosowska. Tłumy gości winobraniowych bawiły się na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.