DO MUZEUM W RĘKAWICZKACH

- Mamy nie tylko miejsce na nowe ekspozycje, ale również zbudowaliśmy dużą salę, na której można organizować spotkania i koncerty – mówi Leszek Kania, pokazując nowiutki fortepian koncertowy - Mamy nie tylko miejsce na nowe ekspozycje, ale również zbudowaliśmy dużą salę, na której można organizować spotkania i koncerty – mówi Leszek Kania, pokazując nowiutki fortepian koncertowy Fot. Piotr Jędzura
Nareszcie! Zielonogórzanie będą mogli zobaczyć nową ekspozycję w Muzeum Ziemi Lubuskiej - poświęconą m.in. historii miasta. – Zapraszam od najbliższej środy, 3 marca, od godz. 11.00 – zachęca Leszek Kania, dyrektor placówki.

 

 

 

I zaraz dodaje: - W związku z pandemią obowiązują obostrzenia. Wpuszczamy ograniczoną liczbę osób. Wszyscy muszą mieć maseczki oraz rękawiczki. Ustaliliśmy z wicemarszałkiem Łukaszem Poryckim, że zapewni je urząd marszałkowski i będą dołączane do biletu.
Wszystko przez to, że nowa ekspozycja jest bardzo nowoczesna i multimedialna. Jakoś trzeba nią sterować, czyli - krótko mówiąc - dotykać palcami ekrany multimedialne, by np. prześledzić, jak rozwijała się Polska Wełna.

- Niestety, nie mamy pomysłu, jak zabezpieczyć słuchawki, dlatego na razie nie będzie można słuchać nagranych wspomnień zielonogórzan - martwi się L. Kania. - Reszta będzie działać normalnie. Zgodnie z zaleceniami, jednorazowo będzie mogło przebywać w muzeum 30 osób.

Nasze muzeum miało... pecha. Wyremontowane i gotowe do pokazania było na początku października. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 11 listopada. Druga fala koronawirusa pokrzyżowała te plany. Teraz nie będzie żadnego oficjalnego przecinania wstęgi, przemówień, tłumu VIP-ów.

- Po prostu w środę, o 11.00, otwieramy drzwi i można zwiedzać - śmieje się dyrektor Kania. - Oczywiście zorganizujemy jakąś uroczystość, by podziękować osobom, które nas wspierały. Może w kwietniu, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Przypomnijmy: o rozbudowie muzeum mówiło się od wielu lat. W końcu, w 2019 r., ruszyła budowa. Nowy obiekt - „przyklejony” od tyłu do starego budynku - powstał w 15 miesięcy. Inwestycja kosztowała 21 mln zł, z czego 12 mln zł dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę sfinansował samorząd województwa. Muzeum zyskało powiększony, duży hol, salę konferencyjno-koncertową oraz nowe ekspozycje na dwóch piętrach.


PARTER

Najcenniejszym obiektem jest stojący w holu renesansowy portal z nieistniejącego dworu w Przytoku. Powstał w 1596 r., o czym przypomina wyryta na nim data. Wykonano go z piaskowca. Do Zielonej Góry został przeniesiony w 1937 r. i stanął na tyłach budynku – wówczas mieściło się tutaj starostwo powiatowe.

I PIĘTRO

Przeznaczono je na ekspozycję poświęconą dziejom Zielonej Góry i województwa. - To wystawa o charakterze narracyjnym, powstała w oparciu o artefakty i wiedzę prezentowaną przy pomocy urządzeń multimedialnych, obsługiwanych dotykowo – mówi dyrektor Kania. Zaraz przy wejściu natkniemy się na wirtualną makietę Zielonej Góry ukazującą, jak zmieniało się nasze miasto. To jedno z nielicznych takich rozwiązań w polskich muzeach.

Widzów przyciągać będzie panorama Grünbergu z końca XIX wieku, ustawiona w specjalnej rotundzie. Jej fragmenty pokazywaliśmy w „Łączniku”.

II PIĘTRO

Ekspozycja poświęcona polskiej sztuce współczesnej XX wieku. - Dla nas ogromnie ważna, bo możemy pokazać fragment naszych olbrzymich zbiorów. Na 18 tys. eksponatów muzealnych, 6 tys. to sztuka nowoczesna. Na ekspozycji prezentujemy 100 dzieł - tłumaczy L. Kania.

Obrazy i rzeźby kupowano od lat 50. Najwięcej w latach 70. i 80. Są też dzieła sztuki pozostałe po Złotym Gronie i Biennale Sztuki Nowej.

- Najcenniejszym obiektem jest obraz Marka Oberlandera „Napiętnowani” - uważa dyrektor muzeum. - Dzisiaj uważa się ten obraz za sztandarowe dzieło słynnej wystawy awangardy w warszawskim Arsenale.
Obraz przedstawia trzech mężczyzn z wyciętymi na czołach krwawymi, sześcioramiennymi gwiazdami Dawida. Dzieło to przez pięć lat było eksponowane w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

 

tc- ŁZ

 

 
marzec 25, 2024

Teatralny Norwid

in Kultura

by user2

Przedświąteczny tydzień w bibliotece Norwida upłynie pod znakiem teatru. Sprawdźcie…
marzec 18, 2024

Wiosna z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Na bibliotekę Norwida zawsze można liczyć. W tym tygodniu warto…
marzec 11, 2024

Biblioteka Norwida zaprasza czytelników

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida to już sprawdzona „firma”. W tym tygodniu nie…
marzec 06, 2024

Koncert dla kobiecych uszu - Dzień Kobiet w Raculi! [PATRONAT]

in Kultura

by user1

W niedzielę, 10 marca, o 17.00 z okazji Dnia Kobiet…
marzec 04, 2024

Tydzień z biblioteką Norwida – oj będzie się działo!

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida nigdy nie odpuszcza! W tym tygodniu przygotowała dla…

Zielonogórski Ośrodek Kultury skończył dziś pół wieku [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

Instytucja powstała w 1974 roku, dokładnie 14 marca. Właśnie wtedy urodził się Tomasz Matysik, rówieśnik…

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! [ZDJĘCIA]

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! Na placu Bohaterów stanęła naczepa ekspozycyjna…

Kto ma zagrać na Winobraniu 2024? Wyślij propozycje na specjalnego maila!

Znamy datę tegorocznego Winobrania – Dni Miasta Zielona Góra, znane także jako największe święto wina…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.