Emeryci biją resztę na głowę - co czytają zielonogórzanie? [ZDJĘCIA]
![Emeryci biją resztę na głowę - co czytają zielonogórzanie? [ZDJĘCIA]](/media/k2/items/cache/c5c0ca5067e53e06c0352cc5489ee322_XL.jpg)
Przed gmachem głównym zielonogórskiego „Norwida”, jak co roku w maju, stanął namiot. Przewiewna i zacieniona przestrzeń sprzyja łowom. – Dobry myśliwy zawsze coś upoluje – mówi pan Zbigniew, który na kiermasz książek organizowany w ramach Tygodnia Bibliotek zagląda, gdy tylko ma okazję. Nazwiska nie chce ujawniać, żeby o jego szaleństwach zakupowych nie dowiedziała się zona. – Zawsze rozglądam się za książkami historycznymi, ale takimi przez duże H – tłumaczy pan Zbigniew. - W tym roku padło na „Perłę Ziemi Kaliskiej. Zespół Zamkowo-Parkowy w Gołuchowie”. Rezydowała tu sama Izabela Czartoryska – dodaje.
Żona mogłaby przymknąć oko, bo Panu Zbigniewowi szastania pieniędzmi na pewno nie można zarzucić. Na album wydał 15 złotych.
- W ofercie książki o różnej tematyce dla dzieci i dorosłych. Ceny już od kilku złotych – zachęca Małgorzata Jeżykowska z WIMBP im. Norwida. - Do nabycia publikacje literatury pięknej - polskiej i obcej, powieść obyczajowa, sensacyjna, fantastyka, literatura popularnonaukowa, albumy.
W namiocie, gdzie odbywa się kiermasz – przekrój wieku szeroki. A jak sprawy czytelnictwa mają się w Zielonej Górze na co dzień?
- Jeśli chodzi o grupę najaktywniej czytającą to są to zdecydowanie emeryci – relacjonuje Marzena Wańtuch-Elińska z WiMBP im. Norwida, która jest specjalistką od statystyk. - Najwięcej czytelników to pracownicy umysłowi – około 2 300 osób, na kolejnych pozycjach jest młodzież ucząca się (ponad 1 800) i emeryci (ponad 1 200 osób).
Wśród zielonogórzan nie brakuje moli książkowych. Najaktywniejsi czytelnicy w ciągu roku potrafią wypożyczyć ponad 600 tytułów! W zeszłym roku z zasobów zielonogórskiej biblioteki Norwida skorzystało w sumie ok. 16 tys. czytelników.
Popularyzacji, a raczej renesansowi czytelnictwa przysłużyła się… pandemia. Jeszcze w zeszłym roku, gdy koronawirus szalał w najlepsze, Biblioteka Narodowa przeprowadziła badania. 42 proc. Polaków na pytanie, czy sięgnęły w minionym roku choćby jedną książkę odpowiedziało „tak”. Tym samym padł wynik najlepszy od sześciu lat. Pozytywne statystyki utrzymują się również w Zielonej Górze. – Przez cały zeszły rok W bibliotece odnotowaliśmy ponad 300 tys. udostępnień i wypożyczeń (książek papierowych – ponad 270 tys., audiobooków – prawie 7 500, filmów – ponad 4 500 – podsumowuje M. Wańtuch-Elińska.
Idealna książka według statystycznego zielonogórzanina? Kryminał na papierze. Najchętniej autorstwa Remigiusza Mroza. Wśród polskich autorów kryminałów w czołówce utrzymuje się Katarzyna Bonda, Jędrzej Pasierski i Katarzyna Puzyńska, a także Przemysław Piotrowski z naszego lokalnego literackiego podwórka. Mocno trzyma się również literatura obyczajowa i romanse. Zielonogórzanie z przyjemnością sięgają po Danielle Steel czy Charlotte Link. Popularny jest także temat rozwoju osobistego: „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro czy „Twoja wewnętrzna moc” Agnieszki Maciąg. W minionym roku na wszystkie książki A. Maciąg były rezerwacje.
- Czytelnicy chętnie wypożyczają również książki nagrodzone, wcześniej je rezerwując – opowiada M. Wańtuch-Elińska. - Zainteresowaniem cieszy się wydzielona półka z pozycjami nagrodzonymi i nominowanymi.
Majowy Kiermasz Książek potrwa do soboty. W dni powszednie w godz. 10.00-17.00, w sobotę 10.00-14.00.
Nagrodzone książki chętnie wypożyczane przez zielonogórzan:
Olga Tokarczuk: „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy", „Księgi Jakubowe..."
Douglas Stuart „Shuggie Bain" (zwycięzca - Man Booker Prize 2020)
Zbigniew Rokita „Kajś : opowieść o Górnym Śląsku" (zwycięzca - Nagroda Literacka Nike 2021)
Radosław Rak „Baśń o wężowym sercu..." (zwycięzca - Nagroda Literacka Nike 2020)
Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty" (nominacja - Nagroda Literacka Nike 2021)
Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby'ego Obeda" (m.in. finalista Nagrody Literackiej Nike 2020)
Colson Whitehead „Miedziaki" (zdobywca Pulitzera 2020, finalista International Dublin Literary Award 2021)
Jessica Bruder „Nomadland : w drodze za pracą" (zwycięzca - Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
za reportaż literacki 2021)
https://wiadomoscizg.pl/kultura/emeryci-bija-reszte-na-glowe-co-czytaja-zielonogorzanie-zdjecia#sigProId6c1eb608f0
ah