Filharmonia Zielonogórska zagra pieśni na sopran i orkiestrę smyczkową

Forma każdej pieśni podporządkowana jest budowie wiersza. Każda pieśń to wyraz szacunku do poetów, Wiesława Liseckiego, nieżyjącego wybitnego toruńskiego muzykologa, filozofa i erudyty oraz jego żony, również muzykologa, Aleksandry Liseckiej.
Wiersze są zwięzłe, lapidarne, niezwykle refleksyjne, i wartościowe, dlatego w pieśniach przeważa prosta i przejrzysta faktura, by oddać czytelność tekstów i wyeksponować subtelny i ich liryczny nastrój tęsknoty, cierpienia i miłości. Muzyka ma ilustrować obrazy przywołane w wierszach, budować klimat poprzez odpowiednią instrumentację, śpiewność, miniaturowość, ulotność. Pieśni będą prawykonywane.
Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Rafał Kłoczko – (dyrygent) Klaudia Trzasko – (sopran).
Program: M. Cynk – 5 pieśni na sopran i orkiestrę smyczkową, G. Holst – St. Paul Suite, E. Grieg – Peer Gynt – Suita nr 1 i nr 2 i P. Czajkowski – Suita z „Dziadka do orzechów”.
Bilety w cenie 35 i 20 zł.
Magdalena Cynk jest rodowitą torunianką. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, wykonywane na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy, m. in. w Kłajpedzie, na Gotlandii, w Szwajcarii, na Węgrzech, Ukrainie, Holandii, Belgii, a także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Najważniejszymi utworami w jej twórczości wydają się być kompozycje wokalno-instrumentalne, nawiązujące tematyką do kultury i historii Torunia, jak np. „Sinfonietta flisacza”, „Uwertura Toruńska”, „Jarmark Katarzyński”, „Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454” do słów króla Kazimierza Jagiellończyka, w której oprócz chóru i orkiestry wykorzystała dźwięk wielkiego średniowiecznego dzwonu Tuba Dei, „Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466”, „Oratorium o życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego” czy opera lalkowa dla najmłodszych „Tuba Dei i Anioły”.
Wydarzenie dofinansowano ze stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
rk