Gala literacka "Winiarka" - laury dla Piotrowskiego i Fedorowicza

Gala literacka "Winiarka" - laury dla Piotrowskiego i Fedorowicza fot.Facebook Biblioteki Norwida
Literaci znów nie zawiedli. Okazuje się, że w Polsce jest całkiem sporo osób, które upodobały sobie pisanie o Zielonej Górze. Co roku mają szansę zdobyć nagrodę w konkursie na utwór o miejskiej tematyce.

W tym roku Gala Literacka „Winiarka” organizowana przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry odbyła się we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Zielonej Górze. Tegoroczną nagrodę zdobył Przemysław Piotrowski. Dlaczego jury konkursu przyznało „Winiarkę” właśnie jemu?

- Jest to człowiek, który ma znakomite pióro, akcje jego powieści dzieją się w Zielonej Górze, kończył Uniwersytet Zielonogórski. Przede wszystkim w tym momencie w Polsce staje się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy z dziedziny kryminału - mówi Ryszard Błażyński o tegorocznym laureacie.

Jak zaznaczył w rozmowie z Radiem Index Ryszard Błażyński prezes Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry Winnica konkurencja w tym roku okazała się bardzo duża. Zwycięzca tegorocznej nagrody „Winiarka” spodziewał się, że taką nagrodę otrzyma. O wyniku zaważył nie tylko akcent zielonogórski, dużo zależy także od przepisu na dobry kryminał.

- Idąc na gale dochodziły do mnie słuchy, że mogę dostać tegoroczną nagrodę. Kryminał musi mieć to coś, są pisarze, którzy właśnie to mają. I są w stanie napisać książkę, z tzw. czynnikiem X, która się podoba, wciąga i chwyta za gardło albo nie. Czasem trudno znaleźć taki punkt, który decyduje czy kryminał jest świetny czy nie. Po prostu musi mieć, to coś - mówi Przemysław Piotrowski.

Radości po tegorocznej gali nie krył również dr Robert Rudiak prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze.

- Podczas tej gali wręczyliśmy cztery nagrody i myślę, że zamiast czarnego piątku mieliśmy złoty piątek, bo był wielki wysyp nagród dla całego środowiska pisarskiego - mówi Robert Rudak.

W trackie gali została wręczona także nagroda m. Andrzeja K. Waśkiewicza nominacje do Nagrody otrzymali: Krzysztof Fedorowicz, Zofia Mąkosa, Marcin Radwański. Spośród tej trójki wskazano na głównego laureata, a został nim Krzysztof Fedorowicz za całokształt twórczości m.in. z uwzględnieniem ostatniej jego książki pt. “Zaświaty”. Nagrodę wręczyła wdowa po A. K. Waśkiewiczu Anna Sobecka.

Poza tym na gali towarzystwa zaprezentowany został nowy numer magazynu „Na Winnicy” oraz almanach „Literackie początki…” – redaktora dra Roberta Rudiaka, a oprawę muzyczną zapewnił zespół Atawizm.

 

 

 

styczeń 18, 2022

Wykład o hucie Niemen

in Kultura

by user2

W środę (19.01), o godz. 16.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza…
styczeń 17, 2022

Marta Bobko, absolwentka UZ nagrała swój pierwszy singiel

in Kultura

by user3

Bardzo często śledzimy sylwetki absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po zakończonych studiach…
styczeń 14, 2022

Czas na naprawę starego boiska

in Kultura

by user2

Dobra wiadomość dla uczniów Zespołu Edukacyjnego nr 5. W tym…
styczeń 12, 2022

Dmuchali aż miło

in Kultura

by user2

Orkiestra Dęta Zastal zaprosiła zielonogórzan na otwartą próbę. W Muzeum…
styczeń 12, 2022

Zielonogórzanie w programie THE VOICE SENIOR!

in Kultura

by user1

W najbliższą sobotę (15 stycznia br.) o godz. 20.00 w…

To już ostatnia prosta - W sobotę Gala “Warto Jest Pomagać”!

Dużo pracy, dużo stresu. Wszystko jednak po to, by było tak, jak planują organizatorzy. Trwają…

Prezydent: SKANDAL - MEJZA - KUBICKI

Tak zatrudniałem Łukasza Mejzę, tak zarobił u mnie 30 000 zł, natomiast od Marszałka „dostał”…

70 lat Lubuskiego Teatru – prezydent docenił dyrektora i aktorów [ZDJĘCIA]

Lubuski Teatr obchodzi 70. urodziny. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się w sobotę (27 listopada), widowiskowym spektaklem…

Zielona Góra ma Mistrza Świata w rapowaniu - Rademenez robił to przez 36 godzin -…

36 godzin, tyle zielonogórzanin Rademenez rapował non stop! Ten wynik dał mu wpis do księgi…

Rademenez chce pobić światowy rekord Guinessa - Prezydent zaprasza rapując!

Już 20 listopada zielonogrzanin Rademenez stanie do walki o rekord świata w najdłuższym rapowaniu na…

Muzycznie i charytatywnie - zbliża się XVII Gala Warto Jest Pomagać!

Gwiazdy zielonogórskiego żużla w roli piosenkarzy? Dlaczego nie?! Znamy szczegóły XVII edycji gali charytatywnej stowarzyszenia…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.