Klan Machaliców i przyjaciele wracają do Zielonej Góry [ZDJĘCIA / PROGRAM]

Nestor rodu – Henryk Machalica, synowie – Krzysztof, Aleksander i Piotr oraz wnuk Adam to zbiór talentów i osiągnięć teatralnych, filmowych i muzycznych. Jeśli dodać do tego ich uzdolnionych artystycznie przyjaciół jak Magda Umer, małżeństwo Żaków czy Jan Wołek, powstaje przepis na festiwal. W zeszłym roku zielonogórzanie widzieli jego pierwszą edycję. Zaskoczyło, więc w tym roku wraca z jeszcze większym rozmachem. W poetyckim świecie inspirowanym twórczością Klanu Machaliców i ich przyjaciół zatopimy się w kwietniu – 1 kwietnia będzie forpoczta, a sam festiwal potrwa od 13 do 15 kwietnia. – Po zeszłorocznej edycji spotkałem się z bardzo pozytywnym odzewem warszawskiego środowiska – opowiada Krzysztof Machalica, bohater i współgospodarz wydarzenia. – Gościliśmy m. in. Krystynę Jandę, Daniela Olbrychskiego, Katarzynę Żak. W tym roku ściągamy kolejnych przyjaciół Klanu, a festiwal się rozrasta.
Wszystkie muzy na pokład
Festiwal ma z założenia przyciągać melomanów, teatromanów i osoby wrażliwe na literackie piękno. Będziemy spotykać się w Piekarni Cichej Kobiety, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Lubuskim Teatrze. W planach jest również wspólna wyprawa do Poznania do Teatru Nowego na spektakl „Prawo Wyboru” Ferdinanda von Schiracha, gdzie w roli głównej wystąpi Aleksander Machalica. Jego syn, Adam, wraz z aktorką Martą Honzatko zapraszają młodzież na „Stopklatkę” swojego teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, który da gościnny występ na deskach Lubuskiego Teatru. W Zielonej Górze będzie można obejrzeć również gwiazdorski spektakl „Serca na odwyku” z Cezarym Żakiem, Katarzyną Żak, Hanną Śleszyńską i Michałem Pielą. Wzorem pierwszej edycji i tym razem nie zabraknie sentymentalnych akcentów. Organizatorzy wskrzesili archiwalne zapisy głosów przedstawicieli Klanu, których nie ma już wśród nas. Gości festiwalu powinien zachwycić spektakl muzyczny „Przybora na 102” w wykonaniu nietypowego połączenia - Magdy Umer i Mumio.
Literaci do mikrofonów
W ramach tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy i koncert jego finalistów w prowadzeniu Magdy Umer. Na scenie Piekarni Cichej Kobiety wystąpi również André Ochodlo wraz z kwintetem, uznany współczesny interpretator pieśni jidysz. Usłyszymy koncert upamiętniający 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim i trzy pieśni po polsku w przekładzie Agnieszki Osieckiej. W ramach forpoczty festiwalu wystąpią Shandy&Eva – karaibsko-polski kobiecy duet, który czerpie z jazzu, latin, world music, czy country. Zgodnie z festiwalową tradycją na scenie zobaczymy również Krzysztofa Machalicę i Robert Chyła Quintet. W ramach wydarzenia Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na przekrojową wystawę i spotkanie z ulubioną artystką Piotra Machalicy Małgorzatą Stępniak. – Stawiamy na różnorodność – mówi Jerzy Nowak, który od lat prowadzi Piekarnię Cichej Kobiety. – Najważniejsze, żeby goście festiwalu poczuli tę paletę rozmaitości, mogli się i pośmiać, i wzruszyć.
Bilety na koncerty można kupić za pośrednictwem Piekarni Cichej Kobiety i platformy abilet.pl.
Natomiast na wyjazd do Teatru Nowego w Poznaniu należ zapisywać się telefonicznie pod numerem: 501 093 724. Wydarzeniu będzie towarzyszyć bezpłatna gazeta festiwalowa, z której zielonogórzanie dowiedzą się szczegółów o nadchodzących wydarzeniach i poznają ciekawostki dotyczące Klanu Machaliców.
https://wiadomoscizg.pl/kultura/klan-machalicow-i-przyjaciele-wracaja-do-zielonej-gory-zdjecia-program#sigProId42309b1730
(ah)
PROGRAM:
1 kwietnia /sobota/
Zapowiedź festiwalu – Piekarnia CK godz. 20.00
Koncert Shandy&Eva
Shandy (Shandrelica Casper) to perkusistka pochodząca z wyspy Curacao na Karaibach. Eva (Ewa Żmijewska) to gitarzystka, pochodzi z Warszawy. Obie śpiewają i komponują.
13 kwietnia /czwartek/
godz. 11.00 i godz. 19.00 – Teatr Lubuski –scena kameralna
Spektakle Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie
„Stopklatka” Maliny Prześlugi, reż. Agnieszka Baranowska obsada: Adam Machalica, Marta Honzatko
godz. 17.00 – Muzeum Ziemi Lubuskiej
Wernisaż malarstwa Małgorzaty Stępniak , spotkanie z artystką
godz.20.00 – Piekarnia CK Uroczyste otwarcie festiwalu
Feta Jubileuszowa – 50 lat pracy artystycznej Jana Wołka
rozmowa z Janem Wołkiem
Recital Krzysztofa Machalicy, Koncert Robert Chyła Quintet
14 kwietnia /piątek/
godz. 19.00 – Teatr Lubuski
Spektakl „Serca na Odwyku”
Reż. Cezary Żak, obsada: Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska, Michał Piela, głos: Piotr Machalica
godz. 20.00 Piekarni CK
Koncert André Ochodlo & The Odem’s Quintet
Ghetto Songs
15 kwietnia /sobota/
godz. 9.00 – 17.00 Piekarnia CK
Rozpoczęcie konkursu Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy
Warsztaty uczestników z udziałem Katarzyny Żak, Jana Wołka , Hadriana Tabęckiego oraz kapeli konkursowej Robert Chyła Quartet
godz. 20.00 – koncert finalistów konkursu /próba generalna/
godz.21.30 – koncert Katarzyny Żak z zespołem „Bardzo Śmieszne Piosenki”
godz. 15.30 – wyjazd autokarem do Poznania – Teatr Nowy – spektakl „Prawo Wyboru” Ferdinanda von Schiracha
reż. Piotr Kruszczyński w roli głównej Aleksander Machalica
godz.17.00 – Muzeum Ziemi Lubuskiej
Spotkanie z Magdą Umer i Janem Wołkiem
16 kwietnia /niedziela/ – Teatr Lubuski
godz. 16.00 – koncert finałowy Konkursu Piosenki Literackiej prowadzenie Magda Umer
godz. 17.30 – Spektakl Muzyczny „Przybora na 102”
Wykonawcy: Magda Umer i MUMIO
Po spektaklu ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród
Zakończenie Festiwalu
wzg