Lato Muz Wszelakich - pierwszy tydzień sierpnia [PROGRAM]

Lato Muz Wszelakich - pierwszy tydzień sierpnia [PROGRAM] fot. lmw
Pierwszy sierpniowy tydzień lata i kolejne propozycje na aktywne i kulturalne spędzenie czasu w mieście! Sprawdzcie program Lata Muz Wszelakich!

 

2 – 6 sierpnia       

10.00 – 17.00 Plener rzeźbiarski z udziałem: Bogumiły Caniboł, Ireneusza Caniboł, Marcina Lichosyta, Dominika Staśko

Zielonogórski Ośrodek Kultury - filia w Starym Kisielinie (Pałac w Starym Kisielinie)

Ławka, ławka, ławka, czyli Dominik Staśko, Marcin Lichosyt i Bogumiła Caniboł w akcji

Tak! W parku, dzięki tej artystycznej trójce powstaną trzy nowe ławki! Będą je tworzyć na naszych oczach od 2 do 6 sierpnia! Bądźcie z nimi, bądźcie z nami i podziwiajcie rzeźbiarzy podczas pracy!

 

4 sierpnia, środa

17.00 – 19.00 nie nudzę się latem: Zielona Góra dla rodzin z dziećmi

spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską

Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych (miejsce zbiórki pl. Bohaterów - godz. 1645)

 

5 – 7 sierpnia

11.00 Akademia Tradycji warsztaty taneczne polsko-słowackie                

Zielonogórski Ośrodek Kultury - filia w Starym Kisielinie (Pałac w Starym Kisielinie)

Zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie z folklorem słowackim! W czwartek 5 sierpnia o godzinie 10.00 w Pałac w Starym Kisielinie - filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbędzie się spotkanie z Folklorystycznym Zespołem Furmani z Nitry. Wydarzenie otworzy projekt pn. Polsko-Słowacka Akademia Tradycji. Będzie dużo muzyki, śpiewu i tańca. Nie zabraknie też wspólnych zabaw.

Na spotkaniu obecni będą także przedstawiciele władz miasta Zielona Góra i seniorzy z dziennego domu pobytu w Starym Kisielinie.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

5 sierpnia, czwartek

18.00 z książką na leżaku: spotkanie z… Danutą Newelską, autorką książki Paracynamon oraz Talon na drugie życie

WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza, transmisja FB oraz YouTube Biblioteki Norwida)

 

19.00 w Zielone(j) gramy: recital Tomasza Wachnowskiego

Zielonogórski Ośrodek Kultury (plac przed Filharmonią Zielonogórską)

Recital Tomasza Wachnowskiego

Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, wykonawca – niedawno minęło 35 lat moich zmagań z piosenką autorską. Zaczęło się wszystko w orwellowskim 1984 roku. Zaczynałem wtedy na festiwalach najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych w naszym kraju. Pamiętam Festiwal OPPA w Warszawie, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, legendarny Festiwal FAMA w Świnoujściu, “Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie czy Koncerty Krainy Łagodności w Opolu. Trzy lata później miał miejsce mój debiut fonograficzny na składankowej płycie „Dla bliskich i dalekich”. Tam wśród zacnego grona wykonawców, że wspomnę tylko takie nazwiska jak; Bałtroczyk, Bukartyk, Czyżykiewicz, znalazłem się z moją piosenką „Nie będziesz”. Po latach zamieścił ją na swojej płycie Marek Dyjak. Moje piosenki śpiewali Grażyna Auguścik, Anna Gadt, Basia Raduszkiewicz, Lora Szafran, Kasia Stankiewicz, Georginia, Kasia Cerekwicka, Marcin Daniec, Robert Kasprzycki, Marcin Skrzypczak, Szymon Zychowicz… Były festiwale, płyty, nagrody… W 1999 roku, na Festiwalu w Opolu zdobyłem II nagrodę ośrodków TV w koncercie “Premiery” piosenką „Byłoby miło”. Z wielkiego ekranu rozbrzmiewała moja wersja piosenki „Ona nie widzi mnie” z hitowego obrazu „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Wydałem 5 autorskich płyt; „Śniegowice”, „Właśnie tak”, „Dla bogaczy pogoda”, „Piosenki dla dorosłych” i „Ludzie lubią mieć”. Wydałem też płytę z piosenkami Wolnej Grupy Bukowiny „Lubię te piosenki”, a 2 lata temu stworzoną wspólnie z poetą Adamem Ochwanowskim „Kołomyję i pic”.  Nie tak dawno zdobyłem nagrody Grand Prix na festiwalach; „Nadzieja”(2013), „OFPA”(2014) i „Piosenki dołującej”(2018).  Nadal jestem aktywny, przemierzam Polskę wzdłuż i wszerz z gitarą. Goszczę w miejscach niezwykłych, gdyż każde spotkanie z publicznością jest dla mnie magiczne. Mam wierną grupę słuchaczy, ale też nieustannie, dzięki koncertom i płytom, pozyskuję nowe wrażliwe uszy dla moich dźwięków.

Oleg Dyyak – akordeonista, klarnecista i perkusjonista oraz Wojciech Front – kontrabasista współtworzyli od 1997 roku znaną na całym świecie formację “The Cracow Klezmer Band”. Współpracując przez wiele lat, wykonywali muzykę łączącą improwizowane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej i kameralistyki – wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Każdy ich koncert cechował niepowtarzalny klimat oraz oddziałującą na publiczność dynamiką, połączoną z miękkością barw i magią nostalgii. W 2000 roku z zespołem „The Cracow Klezmer Band” muzycy zdobyli Główną Nagrodę – Grand Prix na III Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Współpracowali z wieloma artystami, wśród których są: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Joanna Słowińska, Don Byron, Frank London, Aaron Aleksander, Marek Moś (Aukso), orkiestra Sinfonietta Cracovia. Aktualnie współtworzą zespół „OneNess

               

6 sierpnia, piątek

10.00 – 20.00     Akademia Tradycji warsztaty taneczne polsko-słowackie

Zielonogórski Ośrodek Kultury - filia w Starym Kisielinie (Pałac w Starym Kisielinie)

 

11.00    bajki, bajdy, banialuki: Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki, Teatr A+A z Wrocławia

Zielonogórski Ośrodek Kultury (Ogród Botaniczny)

Przedstawienie opowiada o niezwykłym doktorze, Bonifacym Trąbce - lekarzu opiekującym się wszystkimi zwierzętami w swej leśnej chatce. Razem z kukułką, sową z rejestracji, psem Burkiem, jeżem i innymi zwierzętami dzieci odwiedzają rozmaite gabinety lekarskie – między innymi gabinet zabiegowy, gdzie można założyć opatrunek na chorą nogę, pracownię EKG, gdzie razem z przestraszoną myszką można zobaczyć na czym polega badanie serca, laryngologa, który zbada słuch kukułki, gabinet RTG czy gabinet USG prowadzony przez dwa chomiki.

 

20.00     bluesowe noce: koncert zespołu NAN Projekt

Klub Piekarnia Cichej Kobiety                    bilety

 

21.00     kino letnie: Zwyczajna przysługa reż. Paul Feig                  

Zielonogórski Ośrodek Kultury - filia w Starym Kisielinie (Pałac w Starym Kisielinie)

Stephanie jest uroczą, ale dość naiwną i niewinną młodą mamą, dla której szczytem występku i ryzykanctwa jest przejście przez ulicę na czerwonym świetle. Emily zaś to piękna, wyzwolona kobieta sukcesu, która trzyma życie za rogi. Panie poznają się w szkole swoich synów i natychmiast się zaprzyjaźniają. Przyjaciółki muszą się wspierać, więc Stephanie zgadza się pewnego dnia odebrać ze szkoły synka Emily. Byłaby to jedynie zwyczajna przysługa, gdyby nie fakt, że Emily nie pojawia się, by odebrać dziecko. I to przez kilka kolejnych dni. Dobroduszna Stephanie postanawia pomóc przystojnemu mężowi Emily w poszukiwaniach żony. Wkrótce okaże się jak mało wiedziała o swojej najlepszej przyjaciółce…

 

7 sierpnia, sobota

10.00    relaks na sportowo z Funfit 2

instruktor: Alicja Marczak

Zielonogórski Ośrodek Kultury (Dolina Gęśnika - plaża)

 

12.00    rodzinny piknik muzyczny z lodami Nordis: Marta i Przyjaciele oraz DJ Bamse

Zielonogórski Ośrodek Kultury (Dolina Gęśnika - plaża)

 

18.00     Koncert w Ogrodzie - Ogród Botaniczny

 

21.00     okno na muzykę: Kasia Górska (skrzypce), Anna Szul (wiolonczela), Anna Szczerbińska (skrzypce)                            

Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino, Zielonogórski Ośrodek Kultury (Park Książęcy w Zatoniu)

Katarzyna Górska, Anna Szul, Anna Szczerbińska

Katarzyna Górska, skrzypaczka urodzona w Zielonej Górze. W czerwcu 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Poznańską Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły oraz mgr Marcina Suszyckiego.  W 2019 roku została uczestnikiem Akademii Sinfonia Varsovia. Od 2018 roku jest członkiem oraz solistką Polish Soloists String Orchestra, zrzeszającej wybitnych muzyków młodego pokolenia. Jako kameralistka miała przyjemność współpracować ze światowej sławy muzykami.  Swoje solistyczne doświadczenie zdobyła biorąc udział w kilkudziesięciu Międzynarodowych oraz Ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe nagrody. Była stypendystką Prezydenta miasta Poznania oraz Zielonej Góry.

Anna Szczerbińska ukończyła klasę skrzypiec prof. Krzysztofa Bruczkowskiego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 2008 – 2012 pracowała w Operze Wrocławskiej, następnie koncertowała jako kameralistka z kwartetem smyczkowym. Od roku 2017 skrzypaczka Filharmonii Zielonogórskiej.

Anna Szul urodziła się Jeleniej Górze. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy kończąc studia licencjackie w klasie wiolonczeli współczesnej dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. oraz studiów magisterskich w klasie ad. Macieja Kamrowskiego. Na tej samej uczelni ukończyła również studia magisterskie wiolonczeli barokowej w klasie Markusa Mollenbecka. Występowała jako solistka m. in. na I Bydgoskim Festiwalu Muzyki Dawnej,  na Festiwalu Letnie Koncerty Organowe i Kameralne w Dobrodzieniu, Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym, Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, na Festiwalu Przedsionek Raju w Paradyżu oraz wielu innych. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m. in. orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Dolnośląską. Obecnie jest członkiem Filharmonii Zielonogórskiej, z którą również występowała jako solistka. Brała udział w wielu kursach.

 

21.00     rodzinne kino letnie: Gang Wiewióra II reż. Cal Brunker                

Zielonogórski Ośrodek Kultury - filia w Starym Kisielinie (Pałac w Starym Kisielinie)

Komedia do chrupania dla całej rodziny. Opowieść o wiewiórze, który organizuje szajkę zwierzaków, by napaść na sklep z orzechami. Spiżarnia pełna orzechów to marzenie każdej wiewiórki. Nie inaczej jest w przypadku Surly'ego – nieco gburowatego mieszkańca miejskiego parku. Gdy w jego pobliżu odkrywa sklep z orzechami, ma tylko jeden cel. Dobrać się do zgromadzonych wewnątrz skarbów. Zaczyna organizować ekipę, by zrealizować skok, który ustawi ich... na całą zimę.

 

8 sierpnia, niedziela      

17.00     Koncert Orkiestry Dętej Zastal

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Zastal (plac przed Filharmonią Zielonogórską)

 

19.00     wieczory u luteranów: wykonanie Arkadiusz Pawliczek (organy), Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn), Lidia Sieczkowska (flet)

Towarzystwo Śpiewacze Cantores (Kościół Ewangelicki) bilety: 20 i 10 zł, młodzież szkolna bezpłatnie

 

 

 

 

zok
wrzesień 23, 2021

Chińska Noc w Muzeum

in Kultura

by user2

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w sobotę (25.09), w godz. 16.00-21.00,…
wrzesień 22, 2021

“Melodie dla Anny” – koncert

in Kultura

by user1

“Melodie dla Anny” czyli koncert laureatów i gości Ogólnobiałoruskiego Konkursu…
wrzesień 21, 2021

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie w koncercie "Nasza Miłość"

in Kultura

by user1

"Nasza Miłość" to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty…
wrzesień 21, 2021

Biblioteka Norwida kusi czytelników

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida nie zapomina o swoich czytelnikach. Zapoznajcie się z…
wrzesień 17, 2021

ZATONIE - Spektakl w pałacu

in Kultura

by user1

W najbliższy weekend, 18 i 19 września, w Parku Książęcym…

Poznaliśmy laureatów Nagród Kulturalnych Miasta Zielona Góra [ZDJĘCIA/VIDEO]

W czwartek, 9 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej, podczas specjalnej sesji Rady Miasta Zielona Góra,…

MROZU na Winobraniu 2021 – na koncercie tłumy!

Gwiazdą wtorkowego wieczoru Wionobrania 2021 w Zielonej Górze był Mrozu – piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor…

Mery Spolsky na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

Gwiazdą poniedziałkowego wieczoru winobraniowego była Mery Spolsky. To polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna…

NOSOWSKA na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

W niedzielę 05.09. 2021 gwiazdą wieczoru winobraniowego była Nosowska. Tłumy gości winobraniowych bawiły się na…

Winobranie gra, śpiewa i tańczy!

Scena winobraniowa powraca w tym roku na „stare” miejsce – parking przy ul. Kasprowicza. Codziennie…

Spotkanie z Magdaleną Różczką – aktorka przyjechała z pomocą dla chorej dziewczynki

Dzisiaj (26.08) od godz. 16.00 w pizzerii artystycznej Bazylia i Rozmaryn, ul. Piastowska 12, zaplanowano…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.