Lubuski mikrokosmos. Piękno owadów na wyciągnięcie ręki! [ZDJĘCIA]

Lubuski mikrokosmos. Piękno owadów na wyciągnięcie ręki! [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
W poniedziałek, 14 listopada, w siedzibie stowarzyszenia „Warto jest pomagać” odbyła się wystawa „Mikrokosmos Lubuski”, gdzie zaprezentowano fotografie Jacka Katosa przedstawiające piękno magicznego świata owadów. - Nasza fauna zawiera dziesiątki tysięcy pajęczaków i bezkręgowców. Każdego, kogo pochłonie ich obserwacja, czeka fascynująca przygoda – podkreśla sam twórca.  

 

Jacek Katos to artysta zielonogórski wywodzący się z kręgów prasy alternatywnej, poeta-performer, twórca m. innymi art zinu Dada Rzyje oraz ogólnopolskiej imprezy Art Zine Gallery. Autor kilku książek poetyckich oraz powieści „Boskie Zapętlenie”. Filmowiec niezależny związany z grupą Sky Piastowskie, ale też twórca wielu autorskich filmów krótkometrażowych i klipów. Skąd u niego chęć przygotowania wystawy poświęconej owadom?

- Jej tytuł „Mikrokosmos Lubuski” to wyraźna aluzja do słynnego obrazu Claude'a Nuridsana i Marie Pérennou z 1996 roku pn. „Mikrokosmos” – wyjaśnia J. Katos. - Ten dokument to właściwie urzekająca impresja filmowa, która wprowadza nas w fascynujący świat owadów. Jak się okazuje, ten świat nie jest wcale taki odległy. Mamy go na wyciągnięcie ręki. Tu na Ziemi Lubuskiej. I choć nie znajdziemy tu wszystkich gatunków zaprezentowanych w filmie, to i tak różnorodność tych, które żyją w naszym otoczeniu, jest tak naprawdę znacznie bardziej bogata i równie fascynująca. W mikroświecie można zawsze można dostrzec coś nowego, coś co nawet po wielu latach jego bacznego obserwowania może nas zaskoczyć – uważa zielonogórski artysta.

Jednym z ciekawszych prezentowanych na zdjęciach okazów jest „Doros profuges”, czyli owad z rodziny bzygowatych. - Został zaobserwowany w Polsce zaledwie dwukrotnie. Co budujące w obu przypadkach obserwacja miała miejsce w Lubuskiem - twierdzi Jacek Katos. - Ja swojego „Doros profuges” wypatrzyłem w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Był bardzo szybki i na zdjęcie miałem zaledwie kilka sekund!

Co warto podkreślić, wystawa odbyła się dzięki zaproszeniu stowarzyszenia „Warto jest pomagać” kierowanego przez radnego Grzegorza Hryniewicza. – Staramy się promować zielonogórskich twórców. Współpracujemy z Jackiem od pewnego czasu, dlatego z wielką przyjemnością zapraszam mieszkańców do obejrzenia najnowszej wystawy. Będzie ona dostępna dla odwiedzjących w naszej siedzibie w Parku Tysiąclecia do końca bieżącego roku – tłumaczy G. Hryniewicz.

 

 

(md)
listopad 30, 2022

Zagraj lub posłuchaj bluesa na Jamie!

in Kultura

by user1

Zapraszamy na grudniowy Bluesowy Jam Session w Zielonej Górze! Jak…
listopad 29, 2022

Jazz w muzeum!

in Kultura

by user1

1 grudnia 2022 r. (czwartek) o godz. 19.00 Muzeum Ziemi…
listopad 28, 2022

Miasto okiem młodych - Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego w Domu Harcerza [ZDJĘCIA]

in Kultura

by user1

Zielonogórski Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty! Znamy zwycięzców w dwóch kategoriach –…
listopad 28, 2022

Biblioteka Norwida zaprasza czytelników – zobacz co się wydarzy!

in Kultura

by user2

Końcówka jesieni nie musi być szara i smutna. Biblioteka Norwida…
listopad 27, 2022

Znamy laureatów X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Anny German!

in Kultura

by user1

25 sierpnia minął termin nadsyłania wierszy na X edycję Konkursu…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.