Mistrzowie polskiej wiolinistyki w filharmonii

Wiolonczelowa odsłona Festiwalu smyczkowego prezentuje najsłynniejsze dzieła koncertowe napisane na ten instrument w dwóch różnych stylistykach muzycznych.
Wariacje na temat rokoko Piotra Czajkowskiego nawiązują do tanecznego, ozdobnego tematu muzycznego w stylizacji z epoki późnego baroku. Temat ten poddany opracowaniom wariacyjnym z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej nabiera wyrazu na wskroś romantycznego, pełnego kontrastów wyrazowych ujętych w wykonawczą wirtuozerię. Wariacje Czajkowskiego od premiery utworu zachwycają odbiorców po dzień dzisiejszy będąc “żelazną” pozycją repertuarową każdego wiolonczelisty-wirtuoza.
Koncert wiolonczelowy Edwarda Elgara – to dzieło angielskiego kompozytora żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Dzieło skomponowane w 1919 roku zyskało sobie światową popularność w latach 60-tych dzięki wykonaniu przez słynną wiolonczelistkę Jacquelin du Pre. Do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych koncertów wiolonczelowych, a temat główny często pojawia się w muzyce filmowej. Składający się z czterech części utwór napisany jest w estetyce późnego romantyzmu. Edward Elgar z pełnym rozmachem posługuje się ekspresją partii orkiestry oraz wirtuozerią partii solowej.
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Szymon Bywalec – dyrygent
Tomasz Strahl, Wojciech Bafeltowski, Antoni Wrona – wiolonczele
Program m. in.:
P. Czajkowski – Wariacje na temat rokokowy
E. Elgar – Koncert wiolonczelowy e-moll
(piątek) 15.11.2019, godz.20.00, Filharmonia Zielonogórska, Plac Powstańców Wielkopolskich 10, Zielona Góra, bilety: 35/40 zł