Na muzycznej scenie goszczą już ponad dwie dekady [ROZMOWA]

Na muzycznej scenie goszczą już ponad dwie dekady [ROZMOWA] fot. Piotr Jędzura
W tym roku orkiestra Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. - Stworzyliśmy w Zielonej Górze i regionie platformę do promocji jazzu. To miało później wpływ na rozwój całego środowiska - mówi prof. Jerzy Szymaniuk, założyciel, dyrygent i kierownik artystyczny zespołu.

 

- Jak zaczęła się pana przygoda z Big Bandem UZ? Skąd pomysł na taką inicjatywę?

Jerzy Szymaniuk: - Wszystko zaczęło się w 1998 roku na bazie Studium Muzyki Jazzowej, które było w pewnym sensie powrotem do inicjatywy z końca lat 80. XX wieku. Wtedy realizowany był projekt pod tą samą nazwą w Domu Kultury Mrowisko działającym przy Wyższej Szkole Pedagogicznej. Nasi studenci chcieli się muzycznie kształcić i rozwijać, zdobywać doświadczenie. Zaproponowali stworzenie Big Bandu, co nie było wtedy powszechne na uczelniach wyższych. Jako, że już wcześniej prowadziłem inne orkiestry, z radością przyjąłem inicjatywę młodzieży. Przygotowania trwały kilka miesięcy, ale gdy już wyznaczyliśmy pierwsze spotkanie okazało się, że na miejscu zjawiło się wielu młodych ludzi z instrumentami. Zabraliśmy się do ćwiczenia a wkrótce odbyły się pierwsze koncerty. Po czterech miesiącach na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu zajęliśmy od razu trzecie miejsce! W kolejnych latach tych wydarzeń było więcej. Wystąpiliśmy m.in. w 2000 roku na festiwalu Jazz Nad Odrą, w 2001 na Sopot Molo Jazz Festiwal a w 2002 rozpoczął się cykl koncertów Big Band UZ i Przyjaciele, który szybko zyskał uznanie publiczności i cieszy się popularnością do dzisiaj. Występowaliśmy też za granicą, m.in. w Niemczech, Szwecji czy Hiszpanii. Ale ważne jest również to, że stworzyliśmy w Zielonej Górze i regionie platformę do promocji jazzu. To miało później wpływ na rozwój całego środowiska.

 

- Kto wchodzi w skład orkiestry? Jak to wyglądało na przestrzeni lat?

- Big Band UZ ma klasyczny skład. Tworzą go cztery sekcje, w tym cztery trąbki, cztery puzony, pięć saksofonów oraz instrumenty sekcji rytmicznej, m.in. fortepian, perkusja, kontrabas, instrumenty perkusyjne. Przez dwie dekady działalności przez orkiestrę przewinęły się dziesiątki utalentowanych muzyków. Dziś są to absolwenci, wykładowcy, ale też nasi studenci, których zachęcam, aby wzięli udział w kilku koncertach w ciągu toku studiów. Nadmienię, że osoby, które występowały z uniwersytecką orkiestrą często najpierw kończyły studia, zostawały profesjonalnymi muzykami, a później wracały do nas na uczelnię w roli wykładowców. Dzisiaj to przede wszystkim grupa przyjaciół, która chce brać razem udział w muzycznych projektach. Osobiście sprawia mi wielką przyjemność wspólne koncertowanie. Pamiętajmy, że muzycy uczą się i doskonalą umiejętności przez całe życie.

 

- Big Band UZ często gra muzykę rozrywkową. Jak dobierany jest repertuar?

- Kluczowe jest, na jakie wydarzenie się przygotowujemy, jaki profil ma dany festiwal. Graliśmy muzykę stricte jazzową, filmową, estradową a także kolędy. Często występujemy z zaproszonymi specjalnie gośćmi, np. w 2022 r. podczas Green Town Of Jazz współpracowaliśmy m.in. z Wojciechem Myrczkiem. Korzystamy też w ramach koncertów z dorobku tak znakomitych postaci jak np. Frank Sinatra, Wojciech Młynarski czy Agnieszka Osiecka. Sam też piszę aranżacje i muzykę dla naszej orkiestry, repertuar jest naprawdę szeroki.

 

- Rozpoczęliście jubileusz od koncertu na Dzień Kobiet. Co nas jeszcze czeka w tym roku?

- Na 23 listopada zaplanowana jest główna gala jubileuszowa z koncertem, który odbędzie się w Filharmonii Zielonogórskiej. Tego dnia wystąpi z nami Ewa Bem. Wcześniej, w czerwcu, zamierzamy nagrać kolejną płytę, na której będzie można odnaleźć melodie z popularnych produkcji filmowych. Z kolei prof. Barbara Literska przygotowuje monografię dokumentującą dorobek artystyczny Big Bandu UZ. Myślę, że to będzie ciekawa publikacja, która w sposób wyczerpujący przedstawi ponad 20 lat z życia naszej orkiestry.

 

- Dziękuję.

 

Maciej Dobrowolski
marzec 23, 2023

Wyjątkowy koncert w Niedzielę Wielkanocną - Covery z każdego możliwego gatunku!

in Kultura

by user1

ACOUSTIC ANTHEM - to dwójka młodych zapalonych muzyków, którzy grają…
marzec 22, 2023

Warsztaty Wielkanocne ZGranej Rodziny w Palmiarnii Zielonogórskiej

in Kultura

by user1

Rodziny ZGrane na Warsztaty Wielkanocne już przygotowane? ZGrana Rodzina wraz…
marzec 21, 2023

The Beatles na jazzowo

in Kultura

by user1

Podczas tego koncertu zabierzecie się w podróż prosto do Liverpoolu. …
marzec 20, 2023

Wiosna z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Warto powitać wiosnę w dobrym towarzystwie biblioteki Norwida. Zapoznajcie się…
marzec 20, 2023

Świat ich oczami - Dziś wernisaż wystawy dzieci z niepełnosprawnościami

in Kultura

by user1

Już dziś, 20 marca o godz.17:00 w siedzibie Stowarzyszenia Warto…

Casting na małą sobowtórkę ze słonecznikami

To będzie przednia zabawa - muzeum poszukuje dziewczynki, która odegra rolę bohaterki słynnego dzieła Olgi…

Darmowe kody dostępu do ponad 180 000 książek!

W każdy pierwszy dzień miesiąca w Mediatece Góra Mediów możecie otrzymać kod do aplikacji Legimi,…

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w hali CRS [DUŻO ZDJĘĆ]

To był magiczny wieczór! Trudno się dziwić, skoro i okazja wyjątkowa! Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska…

Winobranie, Lato Muz Wszelakich, Koncerty - To plany ZOKu na 2023 rok!

Czas na nowe kulturalne wyzwania związane z rokiem 2023. Zielonogórski Ośrodek Kultury dla mieszkańców miasta…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.