Nagrody kulturalne miasta Zielona Góra przyznane! Wśród nagrodzonych Bachus! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Nagrody kulturalne miasta Zielona Góra przyznane! Wśród nagrodzonych Bachus! [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Malarka, pedagog, pisarz, kabareciarz – w gronie nagrodzonych znaleźli się znani i lubiani zielonogórzanie. Tegoroczną niespodzianką gali była nagroda kulturalna dla… Bachusa. Wcielający się w te rolę aktor Marcin Wiśniewski nie krył zaskoczenia.

 

 

 

Co roku podczas Winobrania odbywa się wyjątkowa sesja rady miasta. To właśnie podczas niej, w uroczystych okolicznościach, są przyznawane nagrody kulturalne miasta Zielona Góra za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyboru spośród zgłoszonych kandydatur dokonuje komisja powołana przez Prezydenta Miasta. Kapituła przyznaje nagrody instytucjom i osobom. – Miasto to nie budynki, a ludzie. Dzięki państwa twórczej aktywności codzienność zielonogórzan jest barwna i ciekawa – gratulował wyróżnionym prezydent Janusz Kubicki.

W tym roku gospodarzem gali było Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza z siedzibą w podzielonogórskiej Świdnicy, które jednocześnie otrzymało nagrodę jako prężnie działająca jednostka kultury. Oprócz niego nagrody otrzymał Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. K. Norwida.

Oto lista nagrodzonych osób, które ożywiają lokalne (i nie tylko) życie kulturalne:

 

Agnieszka Kujawa-Bartosik

Specjalizuje w akwareli krajobrazu Miasta przyczyniając się do promocji Zielonej Góry poprzez malarstwo skupione na mało znanych, atrakcyjnych detalach architektury. Artystka wniosła też istotny wkład w edukację artystyczną rozwijając techniki i kształtując w swoich uczniach wrażliwość na piękno. Prowadzi liczne kursy plastyczne i art.-terapeutyczne oraz kursy kreatywności.

Jest artystką, która w swoich pracach umiejętnie zestawia charakterystyczną dla siebie i rozpoznawalną subtelność wypowiedzi artystycznej z wyjątkowym wyczuciem światła i koloru.

Paulina Komorowska-Birger

Jest obecna na polskiej scenie artystycznej od 1992 roku. Wówczas zaczęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze współtworząc miejsce kształcenia plastyków, kierując Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje ze szkłem jako podstawowym medium swojej aktywności twórczej. W sztuce artystki pojawiają się również malarstwo, rysunek, fotografia, wideo, instalacja – ich konfrontacja ze szkłem tworzy nowe jakości, odnosząc się często zarówno do życia artystki jak i uniwersalnych relacji międzyludzkich. Zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i brała udział w 60 wystawach zbiorowych.

Marcin Radwański

Prozaik, poeta, redaktor, publicysta oraz animator kultury. Wiceprezes i skarbnik Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze. Redaktor naczelny kwartalnika „Pasje Literackie”. Autor 9 książek cieszących się wielką popularnością wśród czytelników powieści kryminalnych. Akcja większości jego utworów rozgrywa się w Zielonej Górze, co nadaje jego książkom niebagatelny walor promocyjny. Wnikliwy obserwator i narrator ludzkich zachowań posługujący się wyrazistym stylem.

Alicja Niewiadomska

Pracuje w Domu Harcerza od 2003 roku, gdzie prowadzi dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne. Reżyserowane przez nią spektakle z młodymi ludźmi wystawiane są nie tylko w Zielonej Górze, ale również podczas ogólnopolskich i międzynarodowych projektów, przeglądów teatralnych, imprez charytatywnych i innych spotkań środowisk teatralnych. Jest inicjatorką i organizatorką przeglądu teatralnego „Jaśnie Pan Rym” dla zielonogórskich szkół i przedszkoli. Mając na uwadze rozwój indywidualny młodego człowieka, każdego roku przygotowuje młodzież i dzieci do konkursów recytatorskich, monodramów, jak również egzaminów do szkół teatralnych. Tworzy scenografię do spektakli i imprez okolicznościowych, szyje stroje dla swoich aktorów. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli, młodzieży, dzieci, rodziców w naszym mieście.

Janina-Alicja Skowrońska

W 2017 r. przeszła na emeryturę całkowicie poświęcając się fotografii dokumentacyjnej. Choć jak sama podkreśla – ona nie fotografie, ona tylko pstryka zdjęcia. Skrupulatnie rejestruje zmiany zachodzące w architekturze i strukturze przestrzeni miejskiej stając się obecnie jedną z najważniejszych zielonogórskich fotoreporterek. Alicja Skowrońska jest wszędzie, dlatego że interesuje ją wszystko.  Przyjaźni się ze wszystkimi i dzięki tej konsekwencji ma wypracowany dostęp do miejsc i rewirów niedostępnych innym fotografom. Choć jak sama podkreśla jest tylko zwykłą mieszkanką niezwykłego miasta.

Leszek Jenek

Podczas studiów zaczął występować w kabaretach organizujących swoją działalność w Klubie Studenckim „Gęba”. Grał m. in. w kabaretach: Barszcz z Krokietem, Potem, Paka, Ciach, a także w Teatrze Absurdu ŻŻŻŻŻ oraz w grupie improwizacyjnej Siedem Razy Jeden. Zagrał w dwóch filmach środowiskowej wytwórni A’Yoy: „Robin Hood – czwarta strzała” oraz „Dr Jekyll i Mr Hyde”. Był prowadzącym w telewizyjnym cyklu „Kabarety nieroby”. Muzyk i wokalista specjalizujący się w repertuarze zespołu The Beatles. Przez 7 lat pełnił funkcję Dyrektora Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Zielonej Górze. Przez 2 lata był prezesem zarządu LTM. Obecnie pełni funkcję kierownika filii Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w pałacu w Starym Kisielinie.

Ryszard Błażyński

Pomysłodawca inicjatyw kulturalnych, m.in. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, a także Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT. Z sukcesami wspierał rozwój środowisk księgarskich i wydawniczych. Najpierw jako zastępca dyrektora Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki” w Zielonej Górze, następnie jako dyrektor zielonogórskiego Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, później szef Lubuskiej Oficyny Wydawniczej, a w ostatnich latach jako dyrektor Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest  prezesem Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA.Dzisiejsza nagroda kulturalna dołącza do nieprzeciętnego zestawu nagród i wyróżnień, spośród których warto wymienić choćby nagrodę „Zasłużony dla kultury polskiej”, „Złoty i srebrny krzyż zasługi”.

Marcin Wiśniewski
Aktor, showman, wokalista, muzyk, tancerz, ale również Herod w Orszaku Trzech Króli, a od 2007 winobraniowy Bachus. Grał m. in. w filmach „39 i pół”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza Miłość”, a także w produkcjach studia filmowego Firefly z Zielonej Góry. Laureat statuetki Leona dla najpopularniejszego aktora w Lubuskim Teatrze, nagrody dyrektora Lubuskiego Teatru za spektakl „Cześć faszysto”. Znany z zaangażowania w inicjatywy charytatywne i pomocowe.

 

 

ah
wrzesień 29, 2022

Całkowicie poświęciła się fotografii dokumentacyjnej - Wystawa pod zielonogórskim ratuszem!

in Kultura

by user1

Od wtorku, 4 października na zielonogórskim deptaku będziemy mieli okazję…
wrzesień 29, 2022

Sfotografuj zielonogórską przyrodę - Konkurs!

in Kultura

by user1

Niezwykła przyroda, lasy, tereny zielone i piękne widoki - z…
wrzesień 29, 2022

Dokumenty dawnej Zielonej Góry - W piątek archiwum rozda książki!

in Kultura

by user1

Towary wysyłane z Zielonej Góry do Polski nie będą obłożone…
wrzesień 28, 2022

Weekend seniora z kulturą. Spotkanie z grupą Babie Lato

in Kultura

by user4

2 października br. (niedziela) o godz. 12.00 w Sali Witrażowej…
wrzesień 28, 2022

Studenci wskrzeszają WŁÓCZĘGĘ! Znamy PROGRAM!

in Kultura

by user1

W dniach 22-23 października 2022 br. Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

Co to był za koncert! IGOR HERBUT na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Takiego koncertu nikt się nie spodziewał na Winobraniu 2022! Tłumy przed sceną winobraniową, a na…

Tłumy młodzieży na Winobraniu czyli koncert KACPERCZYK [ZDJĘCIA]

Bracia Kacperczyk to niezmiennie samowystarczalny duet. Udowodnili to podczas winobraniowego koncertu w Zielonaj Górze. Ten…

Najbardziej kwiecisty koncert Winobrania 2022! Natalia Szroeder w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.