Od zielonogórskiej „Sagi” do Grety zielarki

Od zielonogórskiej „Sagi” do Grety zielarki Fot. Archiwum prywatne I. K. Pawlak
Justyna Orzelska w ekranizacji „Nad Niemnem” z 1987 r., dziś Greta zielarka w serialu TVP „Korona Królów. Jagiellonowie” i… pracownik urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze. W której roli czuje się lepiej? Oczywiście aktorki.

 

- To mój ukochany zawód - bez wahania odpowiada Iwona Katarzyna Pawlak, choć na pracę w urzędzie nie narzeka. Zafascynowana rolą zielarki Grety, którą dopiero co na oczach widzów skazano na tortury i topiono w nurtach Wisły, zdradza: - To nie były łatwe sceny.

Będą kolejne z „czarownicą”, więc urzędniczka na Podgórnej wzięła urlop, by aktorka mogła pojawić się na planie. - Logistyka to podstawa mojego funkcjonowania, kamień z serca, że nie ma już komunikacji zastępczej do Zbąszynka - mówi.

Po trzech dekadach od premiery „Nad Niemnem” pani Iwona wciąż najbardziej kojarzona jest z udanym debiutem na dużym ekranie.

Co się z panią działo?

- pytają czasem wielbiciele jej talentu, choć drobniejsze role zagrała i u Pasikowskiego w „Psach 2. Ostatniej krwi”, „Psach 3. W imię zasad” czy „Jacku Strongu” i Krauzego np. w „Nowy Jork, czwarta rano”, a dwie główne jako Lubka w polsko-białorusko-ukraińskiej koprodukcji „Siwa Legenda” i jako Dora Lebenthal w „Leśmianie”.

- Zawsze się śmieję, że nie miałam źle, bo Leśmian też imał się różnych zawodów - rzuca. Osiem lat pracowała w banku, teraz u lubuskiej marszałek, wcześniej podyplomowo ukończyła studia producenckie w Akademii Leona Koźmińskiego. Aktorstwo to zawód z gatunku „raz na wozie, raz pod wozem”, dlatego dawno temu postanowiła robić dwie rzeczy równolegle, zarabiać na chleb i spełniać się przed kamerą. Jak sama mówi, jest mistrzynią układania planów awaryjnych.

Do Zielonej Góry po latach wróciła „za mężem” (aktor i reżyser Jacek Pawlak) i jego nowym zawodowym wyzwaniem. - Nareszcie też rodziców nie odwiedzam już z doskoku - wyznaje.

Jest córką znanych w Winnym Grodzie matematyków, Teresy i Michała Kisielewiczów. - Mama też pięknie rysowała, śpiewała i tańczyła, tata (pierwszy rektor UZ - dop. el) grał na trąbce i pianinie. Pewnie po nich odziedziczyłam artystyczne pasje - zdradza. Młodziutka Kisielewiczówna ucząc się w zielonogórskim LO VII, jednocześnie śpiewała w chórze i występowała w teatrze tańca współczesnego „Saga”.

Scena

- To czas spędzony w zespole pani Ani Maciejak nauczył mnie dyscypliny, cztery razy w tygodniu czterogodzinne próby… Tam po raz pierwszy zetknęłam się ze sceną. Potem łykałam bakcyla, biegając do Lubuskiego Teatru, po kilkanaście razy na każde przedstawienie, bo terminowali w nim studenci Zbigniewa Zapasiewicza z warszawskiej szkoły teatralnej. Powstały wtedy wyjątkowe spektakle - wspomina.

Na ukochaną scenę trafiła po latach, najpierw do Łodzi (tu wcześniej studiowała w szkole filmowej na jednym roku z Wojciechem Malajkatem, Cezarym Pazurą czy Piotem Polkiem), potem do Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, w Teatrze Rozmaitości w Warszawie zagrała z Jackiem Braciakiem, gościnnie wystąpiła w „Narodowym”. Ale wcześniej los zawiódł ją do Australii i Nowej Zelandii, gdzie zagrała w serialu TVNZ „Gloss” i Marvina Chomskiego „Braterstwo Róży” z Robertem Mitchumem, Peterem Straussem, Davidem Morse... tuzami amerykańskiego kina.

- Rozmów z Mitchumem nie zapomnę - mówi. Opowiadał jej m.in. o prawdziwej Marilyn Monroe, żadnej seksbombie - blondynce, tylko inteligentnej kobiecie z dużym poczuciem humoru.

Czy żałuje może nie do końca spełnionej kariery aktorskiej?

- Mam takie nastawienie: co się nie udało teraz, kiedyś się uda - wyznaje. - O aktorstwie nie pozwala mi zapomnieć własna pasja, internetowa społeczność, która mi kibicuje i teraz dodatkowo fantastyczna praca na planie „Jagiellonów”. Po prostu wiem, czuję, że to nie koniec mojej aktorskiej przygody.

 

(el)
kwiecień 15, 2024

Kulturalny tydzień z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida zasypuje swoich czytelników kolejnymi propozycjami nie do odrzucenia.…
kwiecień 09, 2024

Wiosna w bibliotece Norwida

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida nie zapomina o swoich czytelnikach. Zapoznajcie się ze…
kwiecień 04, 2024

Centrum Nauki Keplera, filia ZOK, zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Ziemi!

in Kultura

by user1

Międzynarodowy Dzień Ziemi co roku obchodzony jest 22 kwietnia, jednak…
kwiecień 04, 2024

Planszówki, gotowanie, pierwsza pomoc i porady. Kwiecień z Warto jest Pomagać! [KALENDARIUM]

in Kultura

by user4

Kwiecień w Warto Jest Pomagać rozpocznie się „Popołudniem z planszówkami”.…
marzec 25, 2024

Teatralny Norwid

in Kultura

by user2

Przedświąteczny tydzień w bibliotece Norwida upłynie pod znakiem teatru. Sprawdźcie…

Zielonogórski Ośrodek Kultury skończył dziś pół wieku [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

Instytucja powstała w 1974 roku, dokładnie 14 marca. Właśnie wtedy urodził się Tomasz Matysik, rówieśnik…

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! [ZDJĘCIA]

Widowisko multimedialne Iskry Niepodległej jest już w Zielonej Górze! Na placu Bohaterów stanęła naczepa ekspozycyjna…

Kto ma zagrać na Winobraniu 2024? Wyślij propozycje na specjalnego maila!

Znamy datę tegorocznego Winobrania – Dni Miasta Zielona Góra, znane także jako największe święto wina…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.