Para buch – koła w ruch - zobacz wystawę w muzeum!

Para buch – koła w ruch - zobacz wystawę w muzeum! fot. materiały Muzeum Ziemi Lubuskiej
Choć wystawa Muzeum Ziemi Lubuskiej pt. “Para buch – koła w ruch. 150 lat kolei w Zielonej Górze” będzie czynna do końca do bieżącego roku, proponujemy obejrzeć ją jak najszybciej. 

 

Ogromne zainteresowanie – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych – wzbudzały modele lokomotyw, wagonów, węglarek. Niektórzy szczęśliwcy mieli nawet okazję, by się nimi przejechać. 

 

W bieżącym roku przypada 150 rocznica utworzenia kolei w Zielonej Górze. To ważne wydarzenie godne jest szczególnego upamiętnienia, zarówno z uwagi na jego znaczenie dla naszego miasta, lecz także wpływ samej kolei na kształtowanie nowoczesnych społeczeństw. Dalekie podróże zintensyfikowały międzyludzkie kontakty, ale także zrewolucjonizowały transport towarów i przesyłek, zbliżając poszczególne regiony i państwa.

Mieszkańcy Zielonej Góry na kolej w swoim mieście czekali stosunkowo długo.  Starania rozpoczęli już w latach 40. XIX stulecia, kiedy planowano trasę Berlin-Wrocław oraz gdy projektowano linię Gubin-Poznań. Jedną z przyczyn niepowodzeń było położenie Winnego Grodu na wzniesieniach, co utrudniało prace.  Stąd pierwszy pociąg pojawił się w Zielonej Górze dopiero 1 października 1871 roku. Inaugurując  otwarcie linii Głogów-Czerwieńsk, będącej częścią dłuższej trasy z Legnicy do Szczecina, łączącej Śląsk z portami nadbałtyckimi.

Kolej stała się oknem na świat, stwarzając dla miasta nowe  możliwości i perspektywy. Zasadnicze znaczenie miała już sama lokalizacja dworca poza obszarem ówczesnego miasta, tworząca nową oś jego urbanistycznego rozwoju. Linia kolejowa umożliwiała szubki rozwój społeczno-gospodarczy. W jej bezpośrednim sąsiedztwie powstał zakład budowy maszyn, dający w 1874 roku początek firmie Georga Beuchelta, należącej  do największych na Śląsku i w Niemczech. Także blisko dworca wzniósł swą wytwórnię koniaków Heinrich Raetsch.

Szczególnego rodzaju inwestycją kolejową w mieście o charakterze prywatnym była otwarta pod koniec września 1911 roku trasa kolejowa Zielona Góra-Szprotawa. Linia obsługiwała ruch pasażerski i towarowy.

Nowy, polski rozdział w dziejach zielonogórskiej kolei przyniósł rok 1945. W mieście zajętym 14 lutego już pod koniec miesiąca utworzono Oddział Ruchowo-Handlowy PKP. Powojenne losy miasta w szczególny sposób były związane z koleją, tą drogą docierało tu wielu polskich osadników, zaś kolejarze byli pierwszą grupą zawodową, która rozpoczęła pracę. Nowa administracyjna rola Zielonej Góry jako ośrodka wojewódzkiego sprawiła, że pojawiły się dalekobieżne połączenia. W 1970 roku postawiono nowy dworzec kolejowy, a na początku lat 80. zelektryfikowano całą nadodrzańską magistralę.

Przypomnieniu i upamiętnieniu 150-lecia kolei w Zielonej Górze służy szereg inicjatyw. Muzeum Kolei Szprotawskiej zaprezentuje wystawę: „150 zdjęć na 150-lecie”.  Natomiast w Skansenie Kolei Szprotawskiej znajdzie się legendarny parowóz typu T3, obsługujący m.in. połączenia Kolei Szprotawskiej.

Muzeum Ziemi Lubuskiej z okazji rocznicy prezentuje wystawę Para buch – koła w ruch. 150 lat kolei w Zielonej Górze. połączoną z konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży. Na wystawie znajdą się eksponaty ze zbiorów pasjonatów kolei: Jana Jarziny, Dariusza Gulowatego oraz Muzeum Kolei Szprotawskiej.

 

Kurator wystawy
dr Longin Dzieżyc
 
Termin wystawy
1.10 – 31.12.2021
 
materiały Muzeum Ziemi Lubuskiej
październik 15, 2021

Kronika Zielonej Góry w muzeum

in Kultura

by user2

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę (20.10), o godz. 17.00,…
październik 14, 2021

Green Town of Jazz gości uznanych jazzmanów w Zielonej Górze!

in Kultura

by user2

Uniwersytet Zielonogórski zaprasza na 17 edycję festiwalu Green Town of…
październik 13, 2021

Weekend z Niepodległą w Filharmonii Zielonogórskiej

in Kultura

by user2

Filharmonia Zielonogórska włącza się do świętowania kolejnych rocznic odzyskania przez…
październik 13, 2021

BARDZO kulturalna, zielonogórska jesień! [HARMONOGRAM]

in Kultura

by user1

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaplanował sporo ciekawych wydarzeń do końca roku!…
październik 11, 2021

„Nastroje” w muzeum - wystawa prac Anny Gapińskiej-Myszkiewicz

in Kultura

by user1

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora na…

Będzie fantastycznie!

Już dzisiaj o godzinie 15 ruszają 35. Bachanalia Fantastyczne. Motywem przewodnim imprezy jest sztuka fantastyczna.…

Bachanalia Fantastyczne w Zielonej Górze - trzy dni fantastyki

Już w piątek 15 października w Zielonej Górze rozpoczyna się trzydniowy festiwal fantastyki BACHANALIA FANTASTYCZNE…

Poznaliśmy laureatów Nagród Kulturalnych Miasta Zielona Góra [ZDJĘCIA/VIDEO]

W czwartek, 9 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej, podczas specjalnej sesji Rady Miasta Zielona Góra,…

MROZU na Winobraniu 2021 – na koncercie tłumy!

Gwiazdą wtorkowego wieczoru Wionobrania 2021 w Zielonej Górze był Mrozu – piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor…

Mery Spolsky na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

Gwiazdą poniedziałkowego wieczoru winobraniowego była Mery Spolsky. To polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna…

NOSOWSKA na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

W niedzielę 05.09. 2021 gwiazdą wieczoru winobraniowego była Nosowska. Tłumy gości winobraniowych bawiły się na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.