Przełożyć emocje na instrument

- Podoba mi się, że Zielona Góra jest miastem aktywnym pod względem muzyki - mówi Piotr Ważny - Podoba mi się, że Zielona Góra jest miastem aktywnym pod względem muzyki - mówi Piotr Ważny Fot. Piotr Jędzura
Gitarzysta Piotr Ważny został Bluesowym Jamerem Października 2021. Bohaterowi miesiąca w Bluesowej Pięciolinii zadajemy pięć pytań. Nie tylko na temat muzyki…

 

  1. Masz zaledwie 20 lat, a zostałeś najlepszym muzykiem Bluesowego Jam Session w październiku. Jak wrażenia?

- Było to dla mnie duże zaskoczenie, oczywiście pozytywne. Zagranie przed publicznością po tak długiej przerwie, w związku z pandemią, i zdobycie uznania, wiele dla mnie znaczy.

 

  1. Dlaczego gitara?

- Duży wpływ na to, że wybrałem gitarę mieli muzycy, których słuchałem od dziecka. Zawsze zaskakiwało mnie, ile możliwości ma ten instrument i jak bardzo odzwierciedla każdego człowieka, co czyni go jeszcze bardziej indywidualnym. Dla przykładu Steve Ray Vaughan i Jeff Beck, obaj grają na stratocaster’ach (nie wnikając w techniczne szczegóły), a słuchając od razu wiemy, który jest który, bo mają tak unikalny styl gry i własny głos na instrumencie.

 

  1. Lubię w Zielonej Górze…

- Podoba mi się, że jest to miasto aktywne pod względem muzyki. Cały czas odbywają się tu: koncerty, eventy jak np. właśnie jam session. Daje to możliwość posłuchania dobrej muzyki, czy też wystąpienia przed publicznością. Mnie, jako gitarzystę, cieszy fakt, że jest tutaj też sklep muzyczny, bo struny wymieniam bardzo często, a Zielona Góra to najbliższe miejsce, gdzie mam do nich stały dostęp.

 

  1. Blues dla ciebie to…

- Wyjątkowo ważny gatunek muzyki, który nauczył mnie wiele jako gitarzystę. Wprowadził mnie w świat improwizacji i nauczył przekładania emocji na instrument, co wydaje mi się najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o bycie muzykiem.

 

  1. Twoje najbliższe plany muzyczne?

- Aktualnie gram w dwóch zespołach. Pierwszy z nich to zespół, w którym bardziej gramy rock progresywny, drugi tkwi bardziej w estetyce bluesrockowej z elementami jazz fusion, w nim próbuję także sił w roli wokalisty. Chcę kontynuować te dwa projekty i tworzyć do nich świeży materiał. Mam też nadzieję, że sytuacja na świecie pozostanie na tyle stabilna, by móc znowu regularnie występować na żywo.

 

rozmawiał Igor Skrzyczewski

 

 

 Na jam do Hausta

Najlepszy Bluesowy Jamer wybierany jest przez publiczność podczas Bluesowych Jam Sessions, które odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca w Minibrowarze Haust w Zielonej Górze. Najbliższy jam odbędzie się 5 listopada, o 20.00. Nagrodę zdobywa najbardziej oklaskiwany muzyk. Wyróżniony bluesman znajdzie się też na plakacie i udzieli wywiadu.

 

wrzesień 29, 2022

Całkowicie poświęciła się fotografii dokumentacyjnej - Wystawa pod zielonogórskim ratuszem!

in Kultura

by user1

Od wtorku, 4 października na zielonogórskim deptaku będziemy mieli okazję…
wrzesień 29, 2022

Sfotografuj zielonogórską przyrodę - Konkurs!

in Kultura

by user1

Niezwykła przyroda, lasy, tereny zielone i piękne widoki - z…
wrzesień 29, 2022

Dokumenty dawnej Zielonej Góry - W piątek archiwum rozda książki!

in Kultura

by user1

Towary wysyłane z Zielonej Góry do Polski nie będą obłożone…
wrzesień 28, 2022

Weekend seniora z kulturą. Spotkanie z grupą Babie Lato

in Kultura

by user4

2 października br. (niedziela) o godz. 12.00 w Sali Witrażowej…
wrzesień 28, 2022

Studenci wskrzeszają WŁÓCZĘGĘ! Znamy PROGRAM!

in Kultura

by user1

W dniach 22-23 października 2022 br. Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

Co to był za koncert! IGOR HERBUT na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Takiego koncertu nikt się nie spodziewał na Winobraniu 2022! Tłumy przed sceną winobraniową, a na…

Tłumy młodzieży na Winobraniu czyli koncert KACPERCZYK [ZDJĘCIA]

Bracia Kacperczyk to niezmiennie samowystarczalny duet. Udowodnili to podczas winobraniowego koncertu w Zielonaj Górze. Ten…

Najbardziej kwiecisty koncert Winobrania 2022! Natalia Szroeder w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.