Recital fortepianowy w muzeum

Andrzej Jagodziński jest pianistą, akordeonistą, waltornistą, kompozytorem i aranżera. Od zawsze interesował się muzyką klasyczną. Przeszedł wszystkie szczeble szkolnictwa muzycznego. Podczas studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni dostał angaż w Orkiestrze Polskiego Radia i TV, w której grał przez pięć lat. Wówczas zainteresował się jazzem, z czasem poświęcił się głównie temu stylowi. Niemal od początku współpracował z czołowymi polskimi zespołami jazzowymi, między innymi Old Timers, Swing Session, String Connection, Quintessence, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartetem Janusza Muniaka, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W 1987 r. rozpoczął współpracę z Ewą Bem, czołową polską wokalistką jazzową.
W roku 1993 stworzył wraz z kontrabasistą Adamem Cegielskim i perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim istniejące do dzisiaj klasyczne trio jazzowe. W 1994 r. ukazała się płyta Chopin z jazzowymi opracowaniami muzyki tego kompozytora. Została ona uznana przez czytelników pisma „Jazz Forum” za płytę roku, otrzymała nagrodę Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki. Równocześnie stała się przepustką i zaproszeniem na sceny muzyczne całego świata. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i kompozytorskich Andrzeja Jagodzińskiego stał się jego Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i wielką orkiestrę symfoniczną, a także klasycznie zbudowane Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i klasyczny chór mieszany.
Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. Jej efektem jest wydana w roku 2020 r. płyta zatytułowana Andrzej Jagodziński Trio – Bach. Równolegle powstał projekt z jazzowymi opracowaniami utworów J. S. Bacha na kwartet jazzowy i orkiestrę instrumentów dawnych.
Wprowadzanie do koncertu Leszek Kania i Jerzy Nowak. L. Kania opowie o kolekcji panoram Zielonej Góry ze zbiorów MZL. W przerwie recital A. Jagodzińskiego.
Bilety w cenie 30 zł do kupienia w kasie muzeum. Wejściówka dla młodzieży szkolnej i studentów kosztuje 15 zł. Rezerwacja telefoniczna: 68 327 23 45 lub 509 053 444.
Ilość miejsc jest ograniczona.
MZL