Święto lubuskich pisarzy

Święto lubuskich pisarzy fot. Bartosz Mirosławski
Stuknęło już 30 lat od kiedy po raz pierwszy rozdano Lubuskie Wawrzyny. 1 marca podczas gali w bibliotece Norwida dowiemy się kto zdobędzie laury za 2023 rok w kategoriach: poezja, proza, książka naukowa i materiał dziennikarski.

 

Walka na pióra toczyła się przez połowę lutego. To wtedy spośród 59 zakwalifikowanych do konkursu książek, czytelnicy głosowali na swoje ulubione. Nowością była możliwość głosowania na publikacje książkowe zgłoszone do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego.

Nad pracami kandydatów do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, Naukowego i Dziennikarskiego pochylają się specjaliści: literaturoznawcy, akademicy, naukowcy, medioznawcy. – Zainteresowanie konkursem było tak duże, że postanowiliśmy o tydzień wydłużyć termin nadsyłania prac – opowiada Żaneta Cierach, koordynatorka działań związanych z Wawrzynami.

Plebiscyt też przyciągał. – Czytelnicy oddali ponad 3,5 tys. głosów, to przeszło 900 więcej niż rok wcześniej – zdaje relację Natalia Dyjas-Szatkowska, koordynatorka plebiscytu online „Nagroda Czytelników”

Lubuski Wawrzyn Literacki jest przyznawany w dwóch kategoriach: poezja i proza. - To od niego zaczęła się tradycja rozdawania Wawrzynów, później dołączył Lubuski Wawrzyn Naukowy – przypomina Andrzej Buck, dyrektor WiMBP im. Norwida.

Wawrzyn Dziennikarski natomiast ma za zadanie promować dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych, twórców najlepszych materiałów dziennikarskich– reportaż, publicystyka, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie – odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.

Oprócz srebrnych piór podczas gali zostaną przyznane małe pióra w kategoriach: debiut, książka popularno-naukowa i nagroda publiczności. Zwycięzców poznamy 1 marca o 18.00 w sali im. Janusza Koniusza w zielonogórskim Norwidzie.

 

 

Oto nominowani za 2023 rok:

 

Lubuski Wawrzyn Literacki - proza

- Czesław Markiewicz, „Przeklęta Europa”

- Danuta Szulczyńska-Miłosz, „Pomiędzy”

- Mariusz Wilk, „Procidana”

 

Lubuski Wawrzyn Literacki - poezja

- Konrad Krakowiak, „Już czas”

- Konrad Wojtyła, „Scherzofrenia”

- Marian Ziomkowski, „Owad w sieci”

 

Lubuski Wawrzyn Naukowy

- Gabriela Augustyniak-Żmuda, „Biografie językowe przesiedleńców ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej mieszkających w regionie lubuskim”

- Grzegorz Biszczanik, „Zielona Góra od kuchni: restauracje przedwojennego miasta = Cusine of Zielona Góra: restaurants of the pre-war city”

- Emilia Kledzik, „Perspektywa poety: cyganologia Jerzego Ficowskiego”

 

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski

- Zbigniew Borek

- Mateusz Pojnar

- Elżbieta Wozowczyk-Leszko