Sztuka zza krat [ZDJĘCIA]

Sztuka zza krat [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski UM
W zakładzie karnym w Krzywańcu powstało pierwsze w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Zgłosiło się 70 skazańców, którzy na ochotnika będą tworzyć scenariusze, grać czy pracować w charakterze technicznych teatru.

 

Każdy, kto widział spektakl Lubuskiego Teatru „Ach! Odessa - Mama” pewnie się zdziwi. W końcu nie sposób dostrzec, że jeden z członków obsady ma kryminalną przeszłość. Na scenie jest po prostu aktorem.

Relacja osadzeni-teatr zaczęła się od warsztatów  w zielonogórskim areszcie. – To było surrealistyczne. Prowadziłem warsztaty w sali, gdzie siedział strażnik z bronią – wspomina początki współpracy Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru. Zrodził się z niej spektakl „Sen nocy letniej” wg Szekspira. Najpierw był grany przez osadzonych, później przez mieszany zespół – profesjonalnych aktorów i skazanych. W 2014 roku na deskach teatru w Zielonej Górze można było zobaczyć koncert „Nikt nie byłby mną lepiej” w wykonaniu obsady LT. Kto stał za tekstem? Kasiulek, Kaśka D., Kret, Żmija – część autorek ze względu na kryminalny epizod wolało ukryć się za pseudonimem. Pisały przejmującą, nierzadko wstrząsającą, historię swojego życia.

Zakład karny w Krzywańcu od ponad dekady wciąga więźniów w świat sztuki. Oprócz spektakli, mają na swoim koncie wystawy malarstwa w żagańskim pałacu połączone z aukcjami charytatywnymi, tomiki wierszy. – Twórcza resocjalizacja wydobywa talent, otwiera człowieka – relacjonuje Ewa Igiel, z-ca kierownika działu penitencjarnego ZK w Krzywańcu. – Obserwuję wyraźne zmiany w osadzonych, którzy obcują ze sztuką. Ma właściwości wyciszające, a efekty pracy podnoszą poczucie własnej wartości.

Na podstawie doświadczeń, kadra więzienia zdecydowała się na kolejny krok. W Krzywańcu powstał pierwszy w Polsce ośrodek sztuki w zakładzie karnym.

- Centrum Sztuki Osadzonych jest ośrodkiem wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonym przez osoby osadzone. Jego nazwa ma podkreślać fakt, że jest to nie tylko ośrodek artystyczny, w ramach którego osoby osadzone wyrażają się przez sztukę, lecz także współdecydują o jego kształcie - tłumaczy Iwona Konecka, wiceprezes stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, który przy współpracy z zakładem karnym działa w ramach Centrum.

- Zakład karny w Krzywańcu to spuścizna po fabryce amunicji. Dostaliśmy w spadku piękną salę widowiskową z freskami, która po remoncie stanie się siedzibą Centrum Sztuki Osadzonych – opowiada Piotr Hamera, rzecznik prasowy ZK w Krzywańcu.

Do projektu zgłosiło się już 70 skazanych kobiet i mężczyzn. – Są w różnym wieku, mają różne wyroki – od półtora roku do 25 lat pozbawienia wolności – opowiada Marzena Grzelka, z-ca dyrektora ZK w Krzywańcu – Za nimi już pierwsze spotkania i warsztaty.

- Uczestnicy projektu staną się współgospodarzami Centrum, obradując wspólnie z organizatorami w ramach rady doradczej czy podejmując pracę w charakterze porządkowych, technicznych, recenzentów, obsługi widza itd. – planuje Agnieszka Bresler, prezes stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan.

Projekt ma trwać dwa lata. W tym czasie inicjatywę chce wspierać Lubuski Teatr. – Chcemy się włączyć – Przyjeżdżać do zakładu karnego ze spektaklami, warsztatami, spotkaniami. Dzięki możliwościom finansowania projektów pojawia się sporo możliwości – twierdzi R. Czechowski.

Projekt Centrum jest realizowany dzięki pozyskanym przez stowarzyszenie środkom z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Program finansuje Islandia, Liechtenstein i Norwegia w ramach Funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.

W Krzywańcu już powstało pięć grup: dwie teatralne (męska i żeńska), literacka i dziennikarska oraz chór teatralny.

Zwieńczeniem projektu będzie Festiwal Sztuki Osadzonych jesienią 2023 roku.

 

 

(ah)
wrzesień 21, 2023

Warsztat Terapii Zajęciowej „Fuzja” z nagrodą!

in Kultura

by user1

Warsztat Terapii Zajęciowej „Fuzja” zdobył drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie…
wrzesień 20, 2023

Jesień na jazzowo

in Kultura

by user1

Po raz piąty w Piekarni Cichej Kobiety odbędzie się Jazz…
wrzesień 20, 2023

ZOK zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym MARTWA NATURA 2023!

in Kultura

by user1

Chłodne poranki, ciepła herbata, grube swetry i czapka – nadchodzi…
wrzesień 20, 2023

Rozwijaj Talenty Artystyczne z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury!

in Kultura

by user1

Czy Twój mały artysta marzy o scenicznych występach, tworzeniu pięknych…
wrzesień 20, 2023

Bachanalia Fantastyczne już w najbliższy weekend!

in Kultura

by user1

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra, jak co roku, zaprasza na…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

BRODKA na Winobraniu 2023! [ZDJĘCIA]

Piosenkarka alternatywna BRODKA wystąpiła na zielonogórskim Winobraniu 2023. Zobaczcie zdjęcia z jej występu na największym…

Toast przed jubileuszowym muralem [ZDJĘCIA]

To był dobry powód, by zielonogórzanie wraz z prezydentem Januszem Kubickim, Bachusem i prof. Czesławem…

Siódmy Dzień Winobrania 2023 (15 września): Odsłonięcie muralu na Areszcie Śledczym, nocny spacer z przewodnikiem…

Początek drugiego weekendu tegorocznych Dni Miasta Zielona Góra zapowiada się bardzo ciekawie. W programie m.in.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.