Sztuka zza krat [ZDJĘCIA]

Sztuka zza krat [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski UM
W zakładzie karnym w Krzywańcu powstało pierwsze w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Zgłosiło się 70 skazańców, którzy na ochotnika będą tworzyć scenariusze, grać czy pracować w charakterze technicznych teatru.

 

Każdy, kto widział spektakl Lubuskiego Teatru „Ach! Odessa - Mama” pewnie się zdziwi. W końcu nie sposób dostrzec, że jeden z członków obsady ma kryminalną przeszłość. Na scenie jest po prostu aktorem.

Relacja osadzeni-teatr zaczęła się od warsztatów  w zielonogórskim areszcie. – To było surrealistyczne. Prowadziłem warsztaty w sali, gdzie siedział strażnik z bronią – wspomina początki współpracy Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru. Zrodził się z niej spektakl „Sen nocy letniej” wg Szekspira. Najpierw był grany przez osadzonych, później przez mieszany zespół – profesjonalnych aktorów i skazanych. W 2014 roku na deskach teatru w Zielonej Górze można było zobaczyć koncert „Nikt nie byłby mną lepiej” w wykonaniu obsady LT. Kto stał za tekstem? Kasiulek, Kaśka D., Kret, Żmija – część autorek ze względu na kryminalny epizod wolało ukryć się za pseudonimem. Pisały przejmującą, nierzadko wstrząsającą, historię swojego życia.

Zakład karny w Krzywańcu od ponad dekady wciąga więźniów w świat sztuki. Oprócz spektakli, mają na swoim koncie wystawy malarstwa w żagańskim pałacu połączone z aukcjami charytatywnymi, tomiki wierszy. – Twórcza resocjalizacja wydobywa talent, otwiera człowieka – relacjonuje Ewa Igiel, z-ca kierownika działu penitencjarnego ZK w Krzywańcu. – Obserwuję wyraźne zmiany w osadzonych, którzy obcują ze sztuką. Ma właściwości wyciszające, a efekty pracy podnoszą poczucie własnej wartości.

Na podstawie doświadczeń, kadra więzienia zdecydowała się na kolejny krok. W Krzywańcu powstał pierwszy w Polsce ośrodek sztuki w zakładzie karnym.

- Centrum Sztuki Osadzonych jest ośrodkiem wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonym przez osoby osadzone. Jego nazwa ma podkreślać fakt, że jest to nie tylko ośrodek artystyczny, w ramach którego osoby osadzone wyrażają się przez sztukę, lecz także współdecydują o jego kształcie - tłumaczy Iwona Konecka, wiceprezes stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, który przy współpracy z zakładem karnym działa w ramach Centrum.

- Zakład karny w Krzywańcu to spuścizna po fabryce amunicji. Dostaliśmy w spadku piękną salę widowiskową z freskami, która po remoncie stanie się siedzibą Centrum Sztuki Osadzonych – opowiada Piotr Hamera, rzecznik prasowy ZK w Krzywańcu.

Do projektu zgłosiło się już 70 skazanych kobiet i mężczyzn. – Są w różnym wieku, mają różne wyroki – od półtora roku do 25 lat pozbawienia wolności – opowiada Marzena Grzelka, z-ca dyrektora ZK w Krzywańcu – Za nimi już pierwsze spotkania i warsztaty.

- Uczestnicy projektu staną się współgospodarzami Centrum, obradując wspólnie z organizatorami w ramach rady doradczej czy podejmując pracę w charakterze porządkowych, technicznych, recenzentów, obsługi widza itd. – planuje Agnieszka Bresler, prezes stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan.

Projekt ma trwać dwa lata. W tym czasie inicjatywę chce wspierać Lubuski Teatr. – Chcemy się włączyć – Przyjeżdżać do zakładu karnego ze spektaklami, warsztatami, spotkaniami. Dzięki możliwościom finansowania projektów pojawia się sporo możliwości – twierdzi R. Czechowski.

Projekt Centrum jest realizowany dzięki pozyskanym przez stowarzyszenie środkom z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Program finansuje Islandia, Liechtenstein i Norwegia w ramach Funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.

W Krzywańcu już powstało pięć grup: dwie teatralne (męska i żeńska), literacka i dziennikarska oraz chór teatralny.

Zwieńczeniem projektu będzie Festiwal Sztuki Osadzonych jesienią 2023 roku.

 

 

(ah)
grudzień 05, 2022

Brawurowa i energetyczna formacja FARBEN LEHRE zagra w ZIELONEJ GÓRZE!

in Kultura

by user1

Stowarzyszenie Art Of Underground zaprasza na koncert brawurowej i energetycznej…
grudzień 05, 2022

Z biblioteką Norwida zima nie taka straszna

in Kultura

by user2

Za oknem już praktycznie zima. Tym bardziej warto się rozgrzać…
grudzień 01, 2022

KIS czyli Kultura i Sztuka - Kolejne koło naukowe na UZ

in Kultura

by user1

Kultura i Sztuka to kolejne koło naukowe, które poznaliśmy w…
listopad 30, 2022

Zagraj lub posłuchaj bluesa na Jamie!

in Kultura

by user1

Zapraszamy na grudniowy Bluesowy Jam Session w Zielonej Górze! Jak…
listopad 29, 2022

Jazz w muzeum!

in Kultura

by user1

1 grudnia 2022 r. (czwartek) o godz. 19.00 Muzeum Ziemi…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.