W czwartek Zielonogórskie Zaduszki 2022 w Muzeum

W czwartek Zielonogórskie Zaduszki 2022 w Muzeum fot. wzg
W czwartek, 3 listopada Zielonogórskie Zaduszki w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wspominane będą osoby związane z regionem, które odeszły w minionych dwunastu miesiącach.

 

Wspominani będą były wojewoda zielonogórski Zbyszko Piwoński i ks. Dariusz Lik wieloletni proboszcz parafii ewangelickiej w Zielonej Górze.

Zbyszko Feliks Piwoński (ur. 9 lipca 1929 w Stawiskach, zm. 2 sierpnia 2022 w Zielonej Górze) – polski polityk i nauczyciel, wojewoda zielonogórski w latach 1984–1990, senator III, IV i V kadencji. Pracę zawodową rozpoczął w dwunastym roku życia. Jednocześnie kontynuował naukę w systemie zaocznym. Po przeprowadzce rodziny na Ziemie Zachodnie został nauczycielem, a następnie bardzo szybko awansował na stanowisko dyrektora . Równolegle rozpoczął studia matematyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W latach 1969–1982 pełnił funkcję kuratora okręgu szkolnego w Zielonej Górze. W roku 1982 został wicewojewodą zielonogórskim, a od 1984-1990 roku sprawował urząd wojewody zielonogórskiego. W 1990 przeszedł na emeryturę. Działał w organizacjach społecznych, m.in. Stowarzyszeniu Przyjaciół Filharmonii, Stowarzyszeniu „Uniwersytet Lubuski” i Wojewódzkiej Radzie Przyjaciół Harcerstwa, której był przewodniczącym. W 1993 i 1997 z ramienia SLD uzyskał mandat senatora III i IV kadencji z województwa zielonogórskiego. W 2001 po raz trzeci został wybrany z okręgu lubuskiego. W Senacie był m.in. współtwórcą Parlamentarnego Koła Przyjaciół Harcerstwa oraz przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Był żonaty, miał syna Andrzeja. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze.

Dariusz Lik (ur. się 7 października 1967 roku w Szczecinie, zmarł 10.01.2022 roku w Zielonej Górze) – pastor, administrator i wieloletni proboszcz zielonogórskich ewangelików. W latach 1986-1991 studiował teacologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktyki przedordynacyjne odbywał w parafiach w Krakowie i Nowym Sączu. Po zdaniu I egzaminu kościelnego wraz z sześcioma magistrami teologii został ordynowany na księdza 24 lipca 1993 roku w Zabrzu. Ordynacji dokonał bp Jan Szarek, w asyście ks. Romana Miklera i ks. Piotra Gasia. W latach 1993-1994 był wikariuszem parafii w Krakowie. Od lipca roku 1994 został mianowany wikariuszem parafii w Zielonej Górze. W roku 1997 został mianowany jej proboszczem-administratorem, a w roku 2004 wybrany na proboszcza parafii. W latach 1998 – 2003 był proboszczem-administratorem parafii w Gorzowie Wlkp. W latach 1996-2008 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży diecezji wrocławskiej. Śp. ks. Dariusz Lik przez kilka lat zmagał się z ciężką chorobą onkologiczną. Pozostawił żonę i córkę.

Sylwetkę Z. Piwońskiego przypomną: senator Jolanta Danielak, prof. Czesław Osękowski oraz prof. Czesław Grabowski. Z kolei ks. Lika wspominać będą: ks. Paweł Bryk (proboszcz parafii w Brzeźnicy, w przeszłości kapelan chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP,  Jan Puczko (członek Prezydium Rady Parafialnej kościoła ewangelicko-augsburskiego w Zielonej Górze) oraz Tomasz Nesterowicz (zielonogórski radny, przyjaciel ks. Dariusza).

Czwartkowe zaduszki w muzeum rozpoczną się o 18:00.

Biogramy za MZL

 

MK - Radio Index
grudzień 08, 2022

Koncert Świąteczny w Planetarium Wenus

in Kultura

by user1

Jak co roku, w ten przedświąteczny czas Zielonogórski Ośrodek Kultury…
grudzień 05, 2022

Brawurowa i energetyczna formacja FARBEN LEHRE zagra w ZIELONEJ GÓRZE!

in Kultura

by user1

Stowarzyszenie Art Of Underground zaprasza na koncert brawurowej i energetycznej…
grudzień 05, 2022

Z biblioteką Norwida zima nie taka straszna

in Kultura

by user2

Za oknem już praktycznie zima. Tym bardziej warto się rozgrzać…
grudzień 01, 2022

KIS czyli Kultura i Sztuka - Kolejne koło naukowe na UZ

in Kultura

by user1

Kultura i Sztuka to kolejne koło naukowe, które poznaliśmy w…
listopad 30, 2022

Zagraj lub posłuchaj bluesa na Jamie!

in Kultura

by user1

Zapraszamy na grudniowy Bluesowy Jam Session w Zielonej Górze! Jak…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.