Wielki koncert na wielki jubileusz

W Zielonej Górze wystąpi orkiestra symfoniczna, zespół estradowy, chór i balet RZAWP - łącznie 100 wykonawców W Zielonej Górze wystąpi orkiestra symfoniczna, zespół estradowy, chór i balet RZAWP - łącznie 100 wykonawców Fot. Materiały ZOK
Lepszy początek tegorocznych obchodów 700-lecia uzyskania praw miejskich trudno sobie wymarzyć. 21 stycznia w hali CRS wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

 

- Nie pamiętam, czy kiedykolwiek był w Zielonej Górze - przyznaje Tomek Czyżniewski, nasz redakcyjny kolega, który o historii miasta wie prawie wszystko.

- Jestem w Zielonej Górze od 20 lat i też sobie nie przypominam… być może ten występ to niepowtarzalna okazja, bo następne „lecie” uzyskania praw miejskich dopiero za sto lat - mówi Agata Miedzińska, dyrektorka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

- Byłem na ich koncertach w Kołobrzegu i dwa razy w Warszawie. Pamiętam wielki szyk, podniosłość i to, że program był bardzo spójny… To widowiska, na występy zespołu składają się różne formy: muzyka, taniec i śpiew - wspomina prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry. I wyjaśnia: - Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwołuje się do wojskowych tradycji II Rzeczypospolitej, przekazuje treści patriotyczne i narodowe. Koncert w Zielonej Górze wymyślili sami mieszkańcy i swoją propozycję w 2021 r. zgłosili do jubileuszowego Banku Dobrych Pomysłów.

 

Wejściówki bezpłatne

 

I dobrze, że nie później. Kuluary przedsięwzięcia odsłania A. Miedzińska.

- Nie pamiętam dokładnie, kiedy poczyniliśmy pierwsze próby nawiązania kontaktu z zespołem, to był 2021 r., ale dodzwonienie się do RZAWP wspominam jak „jazdę bez trzymanki” - opowiada. - A gdy w końcu się udało, najpierw musieliśmy wypełnić i przesłać druk: wyjaśnić w nim okoliczności planowanego przez nas przedsięwzięcia, wskazać miejsce, w którym miałoby się odbyć i określić jego możliwości techniczne. Rzecz w tym, że zespół nie koncertuje wszędzie i nie z każdej okazji. Jak zaznacza w swoim credo, realizuje życzenie marszałka Józefa Piłsudskiego „o utworzeniu sceny żołnierskiej”. 18 stycznia 2022 r. poinformowano nas, że „RZAWP wstępnie włączył do planów działalności artystycznej koncert w Centrum Rekreacyjnym 21.01.23 r.”

Miasto za koncert, który 21 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się pod dachem CRS, nie zapłaci żadnego honorarium. To zasada zespołu – gra za darmo i nie wolno na jego koncertach zarabiać. Wejściówki dostępne na abilet.pl są więc darmowe. I co ważne, wciąż dostępne.

 

Stu wykonawców

 

- W hali będzie około 3 tysiące miejsc, tak by zachować komfort odbioru - zaznacza dyrektorka ZOK.

Wiadomo też, że w Zielonej Górze wystąpi orkiestra symfoniczna, zespół estradowy, chór i balet RZAWP - łącznie 100 wykonawców. Które z ponad 1200 kostiumów scenicznych (w większości stanowiących kopie autentycznego umundurowania historycznego z różnych epok) i rekwizytów zespołu zobaczymy w Zielonej Górze - nie wiadomo. Tyle samo, czyli niewiele, wiemy o programie.

- Usłyszymy piosenki patriotyczne - mówi prof. Osękowski.

Ale które? Zespół w repertuarze ma ich kilkaset.

- Rzeczywiście, programu nie znamy, ale wiemy, że jest specjalnie układany na nasz jubileusz - wyjaśnia A. Miedzińska. - A ponieważ zespół repertuar ma bardzo szeroki, to nie wiedzieć czemu pomyślałam, że zaczną od „Bogurodzicy” (RZAWP ma też repertuar sakralny - dop. el) i zaprezentują utwory z kolejnych stuleci…

Czy tak będzie, dowiemy się już 21 stycznia. I na pewno żaden z widzów nie będzie zawiedziony.

 

(el) - łz
wrzesień 21, 2023

Warsztat Terapii Zajęciowej „Fuzja” z nagrodą!

in Kultura

by user1

Warsztat Terapii Zajęciowej „Fuzja” zdobył drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie…
wrzesień 20, 2023

Jesień na jazzowo

in Kultura

by user1

Po raz piąty w Piekarni Cichej Kobiety odbędzie się Jazz…
wrzesień 20, 2023

ZOK zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym MARTWA NATURA 2023!

in Kultura

by user1

Chłodne poranki, ciepła herbata, grube swetry i czapka – nadchodzi…
wrzesień 20, 2023

Rozwijaj Talenty Artystyczne z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury!

in Kultura

by user1

Czy Twój mały artysta marzy o scenicznych występach, tworzeniu pięknych…
wrzesień 20, 2023

Bachanalia Fantastyczne już w najbliższy weekend!

in Kultura

by user1

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra, jak co roku, zaprasza na…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

BRODKA na Winobraniu 2023! [ZDJĘCIA]

Piosenkarka alternatywna BRODKA wystąpiła na zielonogórskim Winobraniu 2023. Zobaczcie zdjęcia z jej występu na największym…

Toast przed jubileuszowym muralem [ZDJĘCIA]

To był dobry powód, by zielonogórzanie wraz z prezydentem Januszem Kubickim, Bachusem i prof. Czesławem…

Siódmy Dzień Winobrania 2023 (15 września): Odsłonięcie muralu na Areszcie Śledczym, nocny spacer z przewodnikiem…

Początek drugiego weekendu tegorocznych Dni Miasta Zielona Góra zapowiada się bardzo ciekawie. W programie m.in.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.