Wielki koncert na wielki jubileusz

W Zielonej Górze wystąpi orkiestra symfoniczna, zespół estradowy, chór i balet RZAWP - łącznie 100 wykonawców W Zielonej Górze wystąpi orkiestra symfoniczna, zespół estradowy, chór i balet RZAWP - łącznie 100 wykonawców Fot. Materiały ZOK
Lepszy początek tegorocznych obchodów 700-lecia uzyskania praw miejskich trudno sobie wymarzyć. 21 stycznia w hali CRS wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

 

- Nie pamiętam, czy kiedykolwiek był w Zielonej Górze - przyznaje Tomek Czyżniewski, nasz redakcyjny kolega, który o historii miasta wie prawie wszystko.

- Jestem w Zielonej Górze od 20 lat i też sobie nie przypominam… być może ten występ to niepowtarzalna okazja, bo następne „lecie” uzyskania praw miejskich dopiero za sto lat - mówi Agata Miedzińska, dyrektorka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

- Byłem na ich koncertach w Kołobrzegu i dwa razy w Warszawie. Pamiętam wielki szyk, podniosłość i to, że program był bardzo spójny… To widowiska, na występy zespołu składają się różne formy: muzyka, taniec i śpiew - wspomina prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry. I wyjaśnia: - Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwołuje się do wojskowych tradycji II Rzeczypospolitej, przekazuje treści patriotyczne i narodowe. Koncert w Zielonej Górze wymyślili sami mieszkańcy i swoją propozycję w 2021 r. zgłosili do jubileuszowego Banku Dobrych Pomysłów.

 

Wejściówki bezpłatne

 

I dobrze, że nie później. Kuluary przedsięwzięcia odsłania A. Miedzińska.

- Nie pamiętam dokładnie, kiedy poczyniliśmy pierwsze próby nawiązania kontaktu z zespołem, to był 2021 r., ale dodzwonienie się do RZAWP wspominam jak „jazdę bez trzymanki” - opowiada. - A gdy w końcu się udało, najpierw musieliśmy wypełnić i przesłać druk: wyjaśnić w nim okoliczności planowanego przez nas przedsięwzięcia, wskazać miejsce, w którym miałoby się odbyć i określić jego możliwości techniczne. Rzecz w tym, że zespół nie koncertuje wszędzie i nie z każdej okazji. Jak zaznacza w swoim credo, realizuje życzenie marszałka Józefa Piłsudskiego „o utworzeniu sceny żołnierskiej”. 18 stycznia 2022 r. poinformowano nas, że „RZAWP wstępnie włączył do planów działalności artystycznej koncert w Centrum Rekreacyjnym 21.01.23 r.”

Miasto za koncert, który 21 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się pod dachem CRS, nie zapłaci żadnego honorarium. To zasada zespołu – gra za darmo i nie wolno na jego koncertach zarabiać. Wejściówki dostępne na abilet.pl są więc darmowe. I co ważne, wciąż dostępne.

 

Stu wykonawców

 

- W hali będzie około 3 tysiące miejsc, tak by zachować komfort odbioru - zaznacza dyrektorka ZOK.

Wiadomo też, że w Zielonej Górze wystąpi orkiestra symfoniczna, zespół estradowy, chór i balet RZAWP - łącznie 100 wykonawców. Które z ponad 1200 kostiumów scenicznych (w większości stanowiących kopie autentycznego umundurowania historycznego z różnych epok) i rekwizytów zespołu zobaczymy w Zielonej Górze - nie wiadomo. Tyle samo, czyli niewiele, wiemy o programie.

- Usłyszymy piosenki patriotyczne - mówi prof. Osękowski.

Ale które? Zespół w repertuarze ma ich kilkaset.

- Rzeczywiście, programu nie znamy, ale wiemy, że jest specjalnie układany na nasz jubileusz - wyjaśnia A. Miedzińska. - A ponieważ zespół repertuar ma bardzo szeroki, to nie wiedzieć czemu pomyślałam, że zaczną od „Bogurodzicy” (RZAWP ma też repertuar sakralny - dop. el) i zaprezentują utwory z kolejnych stuleci…

Czy tak będzie, dowiemy się już 21 stycznia. I na pewno żaden z widzów nie będzie zawiedziony.

 

(el) - łz
luty 02, 2023

Nowe fanfary na cześć Zielonej Góry [POSŁUCHAJ🔈]

in Kultura

by user1

Ostatnio usłyszeli ją radni podczas sesji. Wcześniej towarzyszyła hucznej zabawie,…
luty 02, 2023

CLOSTERKELLER przyjeżdża do Zielonej Góry z bonusem!

in Kultura

by user1

Stowarzyszenie Art Of Underground zaprasza na koncert z okazji XXX-lecia…
styczeń 31, 2023

Karnawałowy Dancing Rockowy z zespołem CADILLAC!

in Kultura

by user1

Tego jeszcze nie było! Karnawałowy Dancing Rockowy! Zespół Cadillac zagra…
styczeń 31, 2023

Wciąż mam coś w życiu do zrobienia! [ROZMOWA]

in Kultura

by user1

W piątek, w Minibrowarze Haust, o godz. 20.00 odbędzie Bluesowy…
styczeń 30, 2023

Ferie z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Nie ma co ukrywać, w ten i następny tydzień biblioteka…

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w hali CRS [DUŻO ZDJĘĆ]

To był magiczny wieczór! Trudno się dziwić, skoro i okazja wyjątkowa! Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska…

Winobranie, Lato Muz Wszelakich, Koncerty - To plany ZOKu na 2023 rok!

Czas na nowe kulturalne wyzwania związane z rokiem 2023. Zielonogórski Ośrodek Kultury dla mieszkańców miasta…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.