Winiarz Engmann wśród pejzaży i stylowych mebli

Test XIX-wiecznej kanapy - jest wygodna. Od lewej: Longin Dzieżyc, Czesław Osękowski i Leszek Kania. Test XIX-wiecznej kanapy - jest wygodna. Od lewej: Longin Dzieżyc, Czesław Osękowski i Leszek Kania. Fot. Bartosz Mirosławski
Kto podczas Winobrania przegapił wystawy w muzeum i BWA, może jeszcze nadrobić zaległości. Oskar Zięta, światowej sławy projektant, pokazuje projekt rzeźby, która za rok stanie w naszym mieście. Nowościami są też: wystawa starych planów miasta, niesamowite fotografie ze szpitala oraz sala poświęcona Carlowi Seiffertowi.

 

Ta ostatnia wystawa jest kolejną stałą galerią w muzeum poświęconą rodzimemu malarzowi. - Mamy już stałą galerię poświęconą Tadeuszowi Kuntze, teraz dokładamy galerię Carla Friedricha Seifferta, XIX-wiecznego malarza urodzonego w Zielonej Górze - tłumaczy Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na potrzeby nowej galerii zaadaptowano salę, którą urządzono na wzór bogatego, mieszczańskiego salonu. Wypełniają ją meble w stylu biedermeier, gdzie oprócz estetyki ważna jest wygoda. Muzeum po raz pierwszy pokazuje obrazy w takiej totalnej aranżacji.

- W tym celu meble gromadziliśmy i odnawialiśmy przez kilka lat - dyrektor siada na wielkiej kanapie, przed którą stanął ogromny stół z błyszczącym blatem. Odbijają się w nim wiszące na ścianach obrazy. Do L. Kani przysiada się Longin Dzieżyc, zastępca dyrektora i kurator tej wystawy oraz prof. Czesław Osękowski, który w ramach depozytu udostępnił siedem obrazów z prywatnej kolekcji.

- Prezentujemy również cztery portrety ze zbiorów muzeum. Najsłynniejszy z nich to portret winiarza Carla Engmanna. Podczas spacerów winiarskich organizowanych w mieście, uczestnicy zaglądają do wielkich piwnic Engmanna przy ul. Wrocławskiej. To znana postać - opowiada L. Dzieżyc i wraca do sylwetki malarza: - Portrety to margines twórczości Seifferta. Malarz słynął z pejzaży. Malował między innymi Karkonosze.

Tych jednak na wystawie nie ma. - Chętnie kupiłbym obraz z widokiem Karkonoszy, ale one są prawie nieosiągalne - śmieje się prof. Osękowski, który jest kolekcjonerem malarstwa śląskiego z XIX wieku. - Łatwiej jest kupić widoki Alp i na wystawie je prezentujemy. Seiffert był dobrym malarzem. Jest popularny w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Te kraje mają najwięcej jego obrazów. Zarówno w kolekcjach prywatnych, jak i w muzeach. W Polsce jego obrazy pokazują muzea narodowe we Wrocławiu i w Warszawie. Teraz na stałe będzie je można oglądać w naszym muzeum.

Zobacz wystawę

Tylko do 25 września będzie można oglądać dwie wystawy przedstawiające dorobek Oskara Zięty, światowej marki projektanta, który zasłynął obiektami wykonywanymi ze stali dmuchanej sprężonym powietrzem. Jego prace można oglądać w BWA, gdzie eksponowane są obiekty użytkowe - stoły, krzesła, dekoracje na ściany oraz w muzeum, gdzie przeważają dzieła rzeźbiarskie. Tutaj największą ciekawostką są obiekty inspirowane twórczością Mariana Szpakowskiego. To na ich kanwie artysta stworzy rzeźbę, która w przyszłym roku, w ramach obchodów jubileuszu miasta, stanie w niewielkim parku przy skrzyżowaniu Placu Piłsudskiego i ul. Chrobrego.

 

STARE PLANY MIASTA

- Raz, dwa, trzy… w sumie 11 - Alina Polak-Woźniak, kurator muzealnej wystawy kartograficznej, liczy na mapie charakterystyczne znaczki. Aż trudno uwierzyć, że tylko na jednym strumieniu (dzisiejszej Złotej Łączy pomiędzy centrum miasta a Przylepem) w XIX wieku funkcjonowało 11 młynów. Wiemy to dzięki mapie powiatu zielonogórskiego wykonanej przez J.A. Bocka w 1879 r. Zaznaczono na niej jeszcze kilkanaście młynów na innych strumieniach. Jak Niemcy to robili, że na strumieniach, które dzisiaj często trudno odnaleźć, potrafili eksploatować tyle budynków?

Mapa Bocka to jeden z eksponatów prezentowanych na wystawie „Zielona Góra w kartografii od XVIII do XXI wieku”, która jest czynna do końca września. Najstarszym i najcenniejszym jest ręcznie wykonany plan Donatusa Büttnera z 1784 r. (to najstarszy zachowany plan miasta). Współczesną ciekawostką jest plan Zielonej Góry z opisami w alfabecie Braille’a. Wystawę przygotowało muzeum wraz z biblioteką Norwida.

fot. Tomasz Czyżniewski

SZPITAL OD ŚRODKA

- Zaczęło się dwa lata temu. Wtedy otrzymaliśmy pytanie ze szpitala, czy uwiecznimy pracę na zamkniętym oddziale CBO (Centralny Blok Operacyjny), niedostępnym dla ludzi zewnątrz. Zdjęcia miała trwać kilka dni. Ustaliliśmy wspólnie z Olą, że kilka dni to będzie za mało, poprosiliśmy o kilka tygodni - opowiadał fotograf Dariusz Biczyński podczas wernisażu wystawy „Dzień z życia”, na której wraz z Aleksandrą Łupkowską pokazał plon dwuletniej pracy w szpitalu, bo tak wydłużyły się zaplanowane dni.

CBO nie wystarczył. Fotograficy trafili na SOR, kolejny oddział zamknięty. - W międzyczasie zbudowano szpital tymczasowy. Uwieczniliśmy również te siedem wyjątkowych dni. Od pustych pomieszczeń z białymi ścianami aż do wejścia pierwszego pacjenta - mówił D. Biczyński.

W ciągu dwóch lat pracy powstało 27 tysięcy zdjęć. W muzeum zaprezentowano 341 fotografii w formie obrazów oraz około 3 tysiące w formie cyfrowej. To swoisty hołd dla ludzi, którzy ratują nasze życie.

 

Fot. DB TEAM

tc - ŁZ

 

 

 

 

 

 

styczeń 24, 2023

Sztuka ulicy w BWA

in Kultura

by user1

Do 12 lutego w zielonogórskim BWA możemy oglądać prace kultowej…
styczeń 23, 2023

Tydzień w dobrym towarzystwie – Norwid zaprasza!

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida w tym tygodniu ma dla swoich czytelników kilkanaście…
styczeń 16, 2023

Norwid kusi czytelników

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida już zdążyła przyzwyczaić swoich czytelników do wielu interesujących…
styczeń 13, 2023

Wielki koncert na wielki jubileusz

in Kultura

by user1

Lepszy początek tegorocznych obchodów 700-lecia uzyskania praw miejskich trudno sobie…
styczeń 12, 2023

Drakula postraszy i rozśmieszy [ZDJĘCIA]

in Kultura

by user1

Z sali kameralnej Lubuskiego Teatru wieje grozą. Nic dziwnego, skoro…

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w hali CRS [DUŻO ZDJĘĆ]

To był magiczny wieczór! Trudno się dziwić, skoro i okazja wyjątkowa! Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska…

Winobranie, Lato Muz Wszelakich, Koncerty - To plany ZOKu na 2023 rok!

Czas na nowe kulturalne wyzwania związane z rokiem 2023. Zielonogórski Ośrodek Kultury dla mieszkańców miasta…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.