Zamiast do łóżka, idź do muzeum [ZESTAWIENIE IMPREZ]

Zamiast do łóżka, idź do muzeum [ZESTAWIENIE IMPREZ] fot. facebook Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie
Taka noc zdarza się raz w roku. W sobotę, wieczorową porą, możesz zwiedzić zielonogórskie muzea zupełnie za darmo. Oprócz stałych wystaw każda z placówek przygotowała tematyczne wydarzenia, dzięki którym przeniesiesz się w czasie i poznasz odległe krainy.

 

Noc Muzeów już na stałe wpisała się do kalendarza imprez lubianych przez zielonogórzan. Kolejną wycieczkę szlakiem muzeów zaplanuj w najbliższą sobotę, 14 maja.

 

Mandale i sitary

Muzeum Ziemi Lubuskiej przybliży swoim gościom kulturę i historię Indii. W programie: 17.00 - uroczysta inauguracja z udziałem Nagma Mohamed Mallick - ambasador Indii w Polsce, 17.15 – „Moja mandala pozytywne emocje wyzwala”, warsztaty edukacyjno-plastyczne prowadzone przez Krystynę Betiuk oraz pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Dance Group Mohini Indian, 18.00 - koncert kameralny w wykonaniu Klaudiusza Barana (akordeon) i Kwintetu Filharmonii Zielonogórskiej, 18.15 - „Indie kolorowe i czarno-białe” - prelekcja Edwarda G. Funke, 18.30 - otwarcie wystawy malarstwa Dinesha Musalekara, 19.15 - koncert duetu „Lucyan & Rena” - utwory indyjskie na sitarze, mantry i kompozycje Lucyana oparte na motywach orientalnych, 19.30 - pokaz strojów hinduskich w wykonaniu Dance Group Mohini Indian, 20.00 - animacje taneczne z publicznością z udziałem Indian Dance Group Mohini oraz konkurs wiedzy o Indiach, 21.00 - pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Dance Group Mohini Indian oraz projekcja filmu z wytwórni Bollywood. W trakcie wydarzenia odbędzie się degustacja potraw indyjskich z restauracji New Namaste. Dodatkowo można obejrzeć wystawy: „Świat Orientu - Indie” - ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, „Dinesh Musalekar - malarstwo”, „Indie kolorowe i czarno-białe” - fotografie Edwarda Grzegorza Funke, a także prace plastyczne dzieci i młodzieży z Indii z Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dzieci w Toruniu.

 

Zrób celtycki tatuaż

W Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy tematem przewodnim będą Celtowie oraz ich tajemnice. Atrakcje podzielono na pięć stref. W strefie działań twórczych od 16.00 do 19.15 prowadzone będą warsztaty tworzenia biżuterii oraz będzie można ozdobić ciało celtyckim tatuażem. Strefa wiedzy to zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem. Zaplanowano cztery tury, trwające pół godziny (17.00-17-30, 18.30-19.00, 19.00-19.30, 19.30-20.00). Dodatkowo wykłady: o 16.15 „Wojownicy, wynalazcy i druidzi. W świecie starożytnych Celtów”, o 17.45 – „Spadek po Celtach. Popkulturowy obraz przeszłości”. Strefa zabawy czynna od 16.00 do 19.30 zaprasza na plac zabaw dawnych, grę terenową oraz warsztaty tańca celtyckiego (I tura 17.00-17.30, II tura 18.30-19.00). Od 20.00 do 21.00 koncert  muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Folky Leaks. Strefa smaku przywita gości w kuchni u Dobrominy, gdzie od 16.00 do 19.15 będzie można degustować smaki z przeszłości. Na zakończenie - strefa tajemnicy - w godz.19.15-20.00 przedstawienie parateatralne z udziałem dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy „Opowieści z mgły zrodzone”.

 

Kozacka woltyżerka

Dla fanów militariów atrakcje przygotowało Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. W programie m.in. pokazy jazdy woltyżerki kozackiej w wykonaniu Apolinarski Group, walk i obyczajów rycerskich w wykonaniu bractwa rycerskiego Syrokomla oraz pokaz świetlno-muzyczny „S-75 Dźwina”. Ponadto przez cały czas trwania imprezy: otwarte będą do zwiedzania wszystkie wystawy stałe i czasowe LMW, sztab łączności polowej - przygotowany przez wolontariuszy LMW, prezentacja wyposażenia 10. Brygady Kawalerii Pancernej w tym transportera opancerzonego M113, iluminacja pałacu i ekspozycji plenerowej, udostępniony do zwiedzania kokpit samolotu MiG-21, obsługa armaty przeciwlotniczej, prezentacje rekonstruktorów. stoiska handlowe, wieczorne oprowadzanie z latarkami, kiermasz książek historycznych, wojskowa grochówka. Wstęp od 19.00 do 22.00.

 

Przygoda z Rupakami

W ramach Tygodnia Bibliotek z okazji Nocy Muzeów wydarzenie przygotowała też Biblioteka Norwida. Muzeum Ilustracji Książkowej zaprasza na imprezę pod hasłem: Nocna przygoda z Rupakami. Motyw przewodni to twórczość plastyczna Elżbiety Gaudasińskiej, cenionej ilustratorki, głównie książek dla dzieci, m.in. zbioru wierszy Danuty Wawiłow „Rupaki”. Uczestnicy dowiedzą się czym są Rupaki, jakie mają zwyczaje, czy warto zawrzeć z nimi znajomość. Tego wieczoru Rupaki tłumnie stawią się w muzeum. W programie: wykonanie Rupaka zainspirowanego wierszem Danuty Wawiłow, kto odnajdzie wszystkie muzealne Rupaki - konkurs z nagrodami, laurka z Rupakiem dla mamy z okazji zbliżającego się Dnia Matki, „czarna sztuka” - w warsztacie grafika, zwiedzanie Muzeum Ilustracji Książkowej. Wydarzenie w godz. 19.00-22.00, V piętro Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9.

 

(ap) - łz
maj 27, 2022

Koncert w galerii Focus Mall - zagra saksofonista!

in Kultura

by user4

Nie dajcie się zaskoczyć podczas zakupów w Focus Mall. Alan…
maj 26, 2022

Piątkowy wernisaż w Galerii sztuki PRO ARTE

in Kultura

by user1

W najbliższy piątek, 27 maja o 18.00 Galeria Pro Arte …
maj 23, 2022

Końcówka maja z biblioteką Norwida

in Kultura

by user2

Biblioteka Norwida nie zwalnia tempa. Pod koniec maja ma dla…
maj 20, 2022

Niechaj zabrzmi Hallelujah!

in Kultura

by user1

Grasz? Dołącz do największej orkiestry w historii Zielonej Góry!
maj 19, 2022

Dziś stand up w Hydro(za)gadce!

in Kultura

by user1

To ostatni stand up w tym sezonie, w ramach cyklu…

Bachanalia w nowym miejscu! Już nie stadion na Wyspiańskiego! Gdzie?

Jubileuszowe 50. Bachanalia rozpoczynają się już niedługo, bo 6 czerwca. Obchody święta studentów są wyczekiwane…

Zielonogórzanin zgarnął nagrodę przyznawaną najlepszym twórcom rapu i hip-hopu!

Za nami gala Popkillerów, czyli nagród przyznawanych twórcom rapu i hip-hopu. W tym roku oprócz…

Ton nadaje publiczność [ROZMOWA]

Rozmowa z Krzysztofem Machalicą. Przed nami Festiwal "Klan Machaliców i Przyjaciele".

Kogo zielonogórzanie chcieliby usłyszeć na Winobraniu 2022? [VIDEO SONDA]

Zaledwie kilka miesięcy dzieli nas od kolejnego Winobrania. Tegoroczne święto wina w naszym mieście rozpocznie…

Kogo zielonogórzanie chcieliby usłyszeć na Winobraniu 2022? [VIDEO SONDA]

Zaledwie kilka miesięcy dzieli nas od kolejnego Winobrania. Tegoroczne święto wina w naszym mieście rozpocznie…

To już ostatnia prosta - W sobotę Gala “Warto Jest Pomagać”!

Dużo pracy, dużo stresu. Wszystko jednak po to, by było tak, jak planują organizatorzy. Trwają…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.