Zamiast do łóżka, idź do muzeum [ZESTAWIENIE IMPREZ]

Zamiast do łóżka, idź do muzeum [ZESTAWIENIE IMPREZ] fot. facebook Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie
Taka noc zdarza się raz w roku. W sobotę, wieczorową porą, możesz zwiedzić zielonogórskie muzea zupełnie za darmo. Oprócz stałych wystaw każda z placówek przygotowała tematyczne wydarzenia, dzięki którym przeniesiesz się w czasie i poznasz odległe krainy.

 

Noc Muzeów już na stałe wpisała się do kalendarza imprez lubianych przez zielonogórzan. Kolejną wycieczkę szlakiem muzeów zaplanuj w najbliższą sobotę, 14 maja.

 

Mandale i sitary

Muzeum Ziemi Lubuskiej przybliży swoim gościom kulturę i historię Indii. W programie: 17.00 - uroczysta inauguracja z udziałem Nagma Mohamed Mallick - ambasador Indii w Polsce, 17.15 – „Moja mandala pozytywne emocje wyzwala”, warsztaty edukacyjno-plastyczne prowadzone przez Krystynę Betiuk oraz pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Dance Group Mohini Indian, 18.00 - koncert kameralny w wykonaniu Klaudiusza Barana (akordeon) i Kwintetu Filharmonii Zielonogórskiej, 18.15 - „Indie kolorowe i czarno-białe” - prelekcja Edwarda G. Funke, 18.30 - otwarcie wystawy malarstwa Dinesha Musalekara, 19.15 - koncert duetu „Lucyan & Rena” - utwory indyjskie na sitarze, mantry i kompozycje Lucyana oparte na motywach orientalnych, 19.30 - pokaz strojów hinduskich w wykonaniu Dance Group Mohini Indian, 20.00 - animacje taneczne z publicznością z udziałem Indian Dance Group Mohini oraz konkurs wiedzy o Indiach, 21.00 - pokaz tańca hinduskiego w wykonaniu Dance Group Mohini Indian oraz projekcja filmu z wytwórni Bollywood. W trakcie wydarzenia odbędzie się degustacja potraw indyjskich z restauracji New Namaste. Dodatkowo można obejrzeć wystawy: „Świat Orientu - Indie” - ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, „Dinesh Musalekar - malarstwo”, „Indie kolorowe i czarno-białe” - fotografie Edwarda Grzegorza Funke, a także prace plastyczne dzieci i młodzieży z Indii z Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dzieci w Toruniu.

 

Zrób celtycki tatuaż

W Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy tematem przewodnim będą Celtowie oraz ich tajemnice. Atrakcje podzielono na pięć stref. W strefie działań twórczych od 16.00 do 19.15 prowadzone będą warsztaty tworzenia biżuterii oraz będzie można ozdobić ciało celtyckim tatuażem. Strefa wiedzy to zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem. Zaplanowano cztery tury, trwające pół godziny (17.00-17-30, 18.30-19.00, 19.00-19.30, 19.30-20.00). Dodatkowo wykłady: o 16.15 „Wojownicy, wynalazcy i druidzi. W świecie starożytnych Celtów”, o 17.45 – „Spadek po Celtach. Popkulturowy obraz przeszłości”. Strefa zabawy czynna od 16.00 do 19.30 zaprasza na plac zabaw dawnych, grę terenową oraz warsztaty tańca celtyckiego (I tura 17.00-17.30, II tura 18.30-19.00). Od 20.00 do 21.00 koncert  muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Folky Leaks. Strefa smaku przywita gości w kuchni u Dobrominy, gdzie od 16.00 do 19.15 będzie można degustować smaki z przeszłości. Na zakończenie - strefa tajemnicy - w godz.19.15-20.00 przedstawienie parateatralne z udziałem dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy „Opowieści z mgły zrodzone”.

 

Kozacka woltyżerka

Dla fanów militariów atrakcje przygotowało Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. W programie m.in. pokazy jazdy woltyżerki kozackiej w wykonaniu Apolinarski Group, walk i obyczajów rycerskich w wykonaniu bractwa rycerskiego Syrokomla oraz pokaz świetlno-muzyczny „S-75 Dźwina”. Ponadto przez cały czas trwania imprezy: otwarte będą do zwiedzania wszystkie wystawy stałe i czasowe LMW, sztab łączności polowej - przygotowany przez wolontariuszy LMW, prezentacja wyposażenia 10. Brygady Kawalerii Pancernej w tym transportera opancerzonego M113, iluminacja pałacu i ekspozycji plenerowej, udostępniony do zwiedzania kokpit samolotu MiG-21, obsługa armaty przeciwlotniczej, prezentacje rekonstruktorów. stoiska handlowe, wieczorne oprowadzanie z latarkami, kiermasz książek historycznych, wojskowa grochówka. Wstęp od 19.00 do 22.00.

 

Przygoda z Rupakami

W ramach Tygodnia Bibliotek z okazji Nocy Muzeów wydarzenie przygotowała też Biblioteka Norwida. Muzeum Ilustracji Książkowej zaprasza na imprezę pod hasłem: Nocna przygoda z Rupakami. Motyw przewodni to twórczość plastyczna Elżbiety Gaudasińskiej, cenionej ilustratorki, głównie książek dla dzieci, m.in. zbioru wierszy Danuty Wawiłow „Rupaki”. Uczestnicy dowiedzą się czym są Rupaki, jakie mają zwyczaje, czy warto zawrzeć z nimi znajomość. Tego wieczoru Rupaki tłumnie stawią się w muzeum. W programie: wykonanie Rupaka zainspirowanego wierszem Danuty Wawiłow, kto odnajdzie wszystkie muzealne Rupaki - konkurs z nagrodami, laurka z Rupakiem dla mamy z okazji zbliżającego się Dnia Matki, „czarna sztuka” - w warsztacie grafika, zwiedzanie Muzeum Ilustracji Książkowej. Wydarzenie w godz. 19.00-22.00, V piętro Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9.

 

(ap) - łz
grudzień 05, 2022

Z biblioteką Norwida zima nie taka straszna

in Kultura

by user2

Za oknem już praktycznie zima. Tym bardziej warto się rozgrzać…
grudzień 01, 2022

KIS czyli Kultura i Sztuka - Kolejne koło naukowe na UZ

in Kultura

by user1

Kultura i Sztuka to kolejne koło naukowe, które poznaliśmy w…
listopad 30, 2022

Zagraj lub posłuchaj bluesa na Jamie!

in Kultura

by user1

Zapraszamy na grudniowy Bluesowy Jam Session w Zielonej Górze! Jak…
listopad 29, 2022

Jazz w muzeum!

in Kultura

by user1

1 grudnia 2022 r. (czwartek) o godz. 19.00 Muzeum Ziemi…
listopad 28, 2022

Miasto okiem młodych - Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego w Domu Harcerza [ZDJĘCIA]

in Kultura

by user1

Zielonogórski Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty! Znamy zwycięzców w dwóch kategoriach –…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.