Zielonogórski Ośrodek Kultury rusza z Latem Muz Wszelakich

Zielonogórski Ośrodek Kultury rusza z Latem Muz Wszelakich
Kultura wraca do gry! Nareszcie! Można było usłyszeć od dyr. ZOK Agaty Miedzińskiej  i dwóch animatorek: Dominiki Krupy i Małgorzaty Paszkier – Wojcieszonek, które gościły w Radiu Index w Dniu Działacza Kultury, przypadającego na 29 maja. W świątecznej atmosferze i z optymizmem na przyszłość, zaproszone Panie dzieliły się ze słuchaczami wspomnieniami i planami związanymi z Latem Muz Wszelakich. Czy wybrany przez Panie zawód działacza kultury był całkowitym przypadkiem?
Zupełnie nieprzypadkowo. Zawsze chciałam być kaowcem. Ja nawet nie wiedziałam, że są takie studia i pamiętam, że w liceum, gdy występowałam na scenie i współpracowałam z Domem Kultury Dozamet w Nowej Soli. Zawsze sobie myślałam, że to fajnie pracować w domu kultury. Zastanawiałam się jakie trzeba mieć studia, żeby móc w nim pracować. Potem dowiedziałam się, że w Zielonej Górze jest kierunek pedagogika kulturalno-oświatowa, i już wiedziałam, ze na inne studia już nie pójdę. Tak bardzo chciałam działać w kulturze. I to jest to! - Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, animatorka kultury
Po prawie trzech miesiącach posuchy animatorzy kultury z entuzjazmem zabierają się do pracy. Jak podkreślają, sensem działań prawdziwego pracownik kulturalno -oświatowego tzw. „kaowca” jest żywy kontakt z mieszkańcami naszego miasta. Używając sportowej nomenklatury – pracownicy Zielonogórskiego Ośrodka Kultury już czekają w blokach startowych.
Z jednej strony, to zaskoczenie, że to już, natychmiast, że teraz. Ale jest radość oczywiście, bo wreszcie możemy się spotkać, wreszcie wszyscy mogą przyjść. Możemy znowu usiąść i porozmawiać o tym co będzie jutro, pojutrze. Więc radość na pewno. Takie „wow”! – dobra już będzie dobrze, będzie normalnie, i będziemy wszyscy razem dalej działać - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Od kilku lat ZOK przyzwyczaił nas, że wraz z nastaniem długich letnich dni, imprezy kulturalne stają się treścią miejskiego życia.  Na zielonogórskiej starówce wiedzie prym Lato Muz Wszelakich, ale w dobie pandemii wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Dyrektor Miedzińskiej zadaliśmy pytanie o tą jedną z najważniejszych imprez. Z ciekawością, ale i z niepokojem czekaliśmy na ogłoszenie decyzji. Jako pierwsi usłyszeliśmy o planach na antenie Radia Index 96 FM.
Nie odłożyliśmy Lata Muz Wszelakich, tak zupełnie licząc na to, że ten okres letni po wydarzeniach marcowych, kwietniowych, jednak będzie bardziej lub mniej odmrożony. Już w marcu mieliśmy już trochę poukładanych planów dotyczących realizacji „Bajek, Baj, Banialuków”. Dotyczących spotkań z tymi „Na wesoło i nieco poważniej”. Były też przymiarki już po rozmowach z pracownikami, a dotyczące „Wieczorów u Luteranów” czy „Spacery po mieście”. To są elementy, które już na stałe wpisały się do programu Lata Muz Wszelakich, one już były całkiem poukładane już w marcu. Dziś mogę powiedzieć, że wracamy do tamtych ustaleń - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Z powodu stale istniejącego zagrożenia Covid 19, ZOK myśli również o tzw. planie „B” czyli koncertach online. Dodajmy, że Radio Index będzie miało w nim udział, jeśli zagrożenie nagle wzrośnie w lipcu i sierpniu.
Może bardziej przeniesiemy się do sieci, a jesteśmy po rozmowach z państwem (Radiem Index – red.), żeby udostępnić koncerty online większej liczbie publiczności. Dzisiaj jeszcze za wcześnie mówić, że to będzie wyglądać tak albo inaczej. Ale Lato Muz Wszelakich odbędzie się, będzie realizowane. I będzie okazja do spotkań - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Wiadomo, że w czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem, finansowo niełatwo będzie zarówno mikro przedsiębiorcom, jak i instytucjom kultury. Trzeba zaznaczyć, że branża kulturalna dostarcza wszystkim mieszkańcom artystycznych przyjemności, dlatego o zastrzyk finansowy z miejskiej kasy również powalczy Zielonogórski Ośrodek Kultury.
Niestety, rzeczywiście to jest najłatwiejszy pieniądz do zaoszczędzenia, bo może się nic nie wydarzy, jeżeli nie zrobimy Winobrania na tak wysokim i kosztownym poziomie jak dotychczas, bo to nie są małe środki. Więc pewnie nic się nie wydarzy ten jeden rok, jeśli to Winobranie będzie wyglądać inaczej. Ale też myślimy o innych elementach święta, żeby nie uciekać od tradycji winobraniowej. Teraz myślimy o Lecie Muz Wszelakich, o tym co przed nami, czyli rozmowy o środkach finansowych. Rozmów tych najtrudniejszych jeszcze nie było, ale wszyscy mamy świadomość, że lepiej po łyżeczce, ale jednak być. Spotkać się z publicznością, a nie stawiać jakieś zaporowe wartości finansowe i nie móc realizować pewnych zadań, bo może się okazać, że nasze plany mają wygórowane potrzeby finansowe - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Z rozmowy możecie dowiedzieć się jak wygląda praca animatora kultury, jakie są plany działań kulturalnych ZOK w nowej rzeczywistości i co dalej z przyjętym projektem architektonicznym modernizacji zielonogórskiego Amfiteatru.
[embed]https://www.facebook.com/index96fm/videos/274761073909842/?v=274761073909842[/embed]
listopad 30, 2022

Zagraj lub posłuchaj bluesa na Jamie!

in Kultura

by user1

Zapraszamy na grudniowy Bluesowy Jam Session w Zielonej Górze! Jak…
listopad 29, 2022

Jazz w muzeum!

in Kultura

by user1

1 grudnia 2022 r. (czwartek) o godz. 19.00 Muzeum Ziemi…
listopad 28, 2022

Miasto okiem młodych - Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego w Domu Harcerza [ZDJĘCIA]

in Kultura

by user1

Zielonogórski Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty! Znamy zwycięzców w dwóch kategoriach –…
listopad 28, 2022

Biblioteka Norwida zaprasza czytelników – zobacz co się wydarzy!

in Kultura

by user2

Końcówka jesieni nie musi być szara i smutna. Biblioteka Norwida…
listopad 27, 2022

Znamy laureatów X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Anny German!

in Kultura

by user1

25 sierpnia minął termin nadsyłania wierszy na X edycję Konkursu…

Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury [ZDJĘCIA]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski…

Stanisław Soyka wystąpi dziś na Lubuskich Zaduszkach Jazzowych

Pierwsze dni listopada to czas, w którym odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich zmarłych. Nie brakuje…

XVIII charytatywna Gala Warto Jest pomagać – gwiazdy zaśpiewają dla potrzebujących [ZDJĘCIA / PROGRAM /…

Grudzień tradycyjnie należy do ludzi o dobrych sercach. 17 grudnia o godz. 19.00 w hali…

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Dętej „Zastal” w Planetarium! [ZDJĘCIA]

Dziś w Planetarium Wenus odbył się koncert galowy z okazji jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”.…

Finał Winobrania - Urszula Dudziak i „Tribute to Zbigniew Namysłowski” [ZDJĘCIA]

Koncert Urszuli Dudziak wypełniły inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie…

Viki Gabor i tłumy najmłodszej publiczności na Winobraniu! [ZDJĘCIA]

Viki Gabor porwała tłumy najmłodszej młodzieży na Winobraniu. Fani artystki w nadkomplecie stawili się przed…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.