Zielonogórski Ośrodek Kultury rusza z Latem Muz Wszelakich

Zielonogórski Ośrodek Kultury rusza z Latem Muz Wszelakich
Kultura wraca do gry! Nareszcie! Można było usłyszeć od dyr. ZOK Agaty Miedzińskiej  i dwóch animatorek: Dominiki Krupy i Małgorzaty Paszkier – Wojcieszonek, które gościły w Radiu Index w Dniu Działacza Kultury, przypadającego na 29 maja. W świątecznej atmosferze i z optymizmem na przyszłość, zaproszone Panie dzieliły się ze słuchaczami wspomnieniami i planami związanymi z Latem Muz Wszelakich. Czy wybrany przez Panie zawód działacza kultury był całkowitym przypadkiem?
Zupełnie nieprzypadkowo. Zawsze chciałam być kaowcem. Ja nawet nie wiedziałam, że są takie studia i pamiętam, że w liceum, gdy występowałam na scenie i współpracowałam z Domem Kultury Dozamet w Nowej Soli. Zawsze sobie myślałam, że to fajnie pracować w domu kultury. Zastanawiałam się jakie trzeba mieć studia, żeby móc w nim pracować. Potem dowiedziałam się, że w Zielonej Górze jest kierunek pedagogika kulturalno-oświatowa, i już wiedziałam, ze na inne studia już nie pójdę. Tak bardzo chciałam działać w kulturze. I to jest to! - Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, animatorka kultury
Po prawie trzech miesiącach posuchy animatorzy kultury z entuzjazmem zabierają się do pracy. Jak podkreślają, sensem działań prawdziwego pracownik kulturalno -oświatowego tzw. „kaowca” jest żywy kontakt z mieszkańcami naszego miasta. Używając sportowej nomenklatury – pracownicy Zielonogórskiego Ośrodka Kultury już czekają w blokach startowych.
Z jednej strony, to zaskoczenie, że to już, natychmiast, że teraz. Ale jest radość oczywiście, bo wreszcie możemy się spotkać, wreszcie wszyscy mogą przyjść. Możemy znowu usiąść i porozmawiać o tym co będzie jutro, pojutrze. Więc radość na pewno. Takie „wow”! – dobra już będzie dobrze, będzie normalnie, i będziemy wszyscy razem dalej działać - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Od kilku lat ZOK przyzwyczaił nas, że wraz z nastaniem długich letnich dni, imprezy kulturalne stają się treścią miejskiego życia.  Na zielonogórskiej starówce wiedzie prym Lato Muz Wszelakich, ale w dobie pandemii wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Dyrektor Miedzińskiej zadaliśmy pytanie o tą jedną z najważniejszych imprez. Z ciekawością, ale i z niepokojem czekaliśmy na ogłoszenie decyzji. Jako pierwsi usłyszeliśmy o planach na antenie Radia Index 96 FM.
Nie odłożyliśmy Lata Muz Wszelakich, tak zupełnie licząc na to, że ten okres letni po wydarzeniach marcowych, kwietniowych, jednak będzie bardziej lub mniej odmrożony. Już w marcu mieliśmy już trochę poukładanych planów dotyczących realizacji „Bajek, Baj, Banialuków”. Dotyczących spotkań z tymi „Na wesoło i nieco poważniej”. Były też przymiarki już po rozmowach z pracownikami, a dotyczące „Wieczorów u Luteranów” czy „Spacery po mieście”. To są elementy, które już na stałe wpisały się do programu Lata Muz Wszelakich, one już były całkiem poukładane już w marcu. Dziś mogę powiedzieć, że wracamy do tamtych ustaleń - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Z powodu stale istniejącego zagrożenia Covid 19, ZOK myśli również o tzw. planie „B” czyli koncertach online. Dodajmy, że Radio Index będzie miało w nim udział, jeśli zagrożenie nagle wzrośnie w lipcu i sierpniu.
Może bardziej przeniesiemy się do sieci, a jesteśmy po rozmowach z państwem (Radiem Index – red.), żeby udostępnić koncerty online większej liczbie publiczności. Dzisiaj jeszcze za wcześnie mówić, że to będzie wyglądać tak albo inaczej. Ale Lato Muz Wszelakich odbędzie się, będzie realizowane. I będzie okazja do spotkań - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Wiadomo, że w czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem, finansowo niełatwo będzie zarówno mikro przedsiębiorcom, jak i instytucjom kultury. Trzeba zaznaczyć, że branża kulturalna dostarcza wszystkim mieszkańcom artystycznych przyjemności, dlatego o zastrzyk finansowy z miejskiej kasy również powalczy Zielonogórski Ośrodek Kultury.
Niestety, rzeczywiście to jest najłatwiejszy pieniądz do zaoszczędzenia, bo może się nic nie wydarzy, jeżeli nie zrobimy Winobrania na tak wysokim i kosztownym poziomie jak dotychczas, bo to nie są małe środki. Więc pewnie nic się nie wydarzy ten jeden rok, jeśli to Winobranie będzie wyglądać inaczej. Ale też myślimy o innych elementach święta, żeby nie uciekać od tradycji winobraniowej. Teraz myślimy o Lecie Muz Wszelakich, o tym co przed nami, czyli rozmowy o środkach finansowych. Rozmów tych najtrudniejszych jeszcze nie było, ale wszyscy mamy świadomość, że lepiej po łyżeczce, ale jednak być. Spotkać się z publicznością, a nie stawiać jakieś zaporowe wartości finansowe i nie móc realizować pewnych zadań, bo może się okazać, że nasze plany mają wygórowane potrzeby finansowe - Agata Miedzińska, dyr Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Z rozmowy możecie dowiedzieć się jak wygląda praca animatora kultury, jakie są plany działań kulturalnych ZOK w nowej rzeczywistości i co dalej z przyjętym projektem architektonicznym modernizacji zielonogórskiego Amfiteatru.
[embed]https://www.facebook.com/index96fm/videos/274761073909842/?v=274761073909842[/embed]
luty 27, 2024

KORA i MAANAM w Zielonej Górze!? W piątek zagra KORA Tribute Band!

in Kultura

by user1

KORA Tribute Band to projekt stworzony przez lubuskich muzyków poświęcony…
luty 26, 2024

Dyktando z Bralczykiem i Lubuskie Wawrzyny – tydzień z Norwidem

in Kultura

by user2

Powiedzieć, że w bibliotece Norwida w tym tygodniu wiele będzie…
luty 21, 2024

Święto lubuskich pisarzy

in Kultura

by user1

Stuknęło już 30 lat od kiedy po raz pierwszy rozdano…
luty 19, 2024

Biblioteka Norwida zaprasza dzieciaki!

in Kultura

by user2

Kolejny tydzień w bibliotece Norwida i jej filiach upłynie pod…
luty 19, 2024

Deskorolki i DJ-e w SkyParku. Zielona Góra pożegna ferie [HARMONOGRAM]

in Kultura

by user4

Animacje dla dzieci, zawody skatebordingowe, warsztaty DJ-skie i gwiazda wieczoru…

Kto ma zagrać na Winobraniu 2024? Wyślij propozycje na specjalnego maila!

Znamy datę tegorocznego Winobrania – Dni Miasta Zielona Góra, znane także jako największe święto wina…

Ostatnia niedziela i ostatnie atrakcje Dni Zielonej Góry Winobranie 2023 [17 września]

Choć wczoraj Bachus oddał klucze do bram miasta, w Zielonej Górze nadal można świetnie się…

Muniek i T.LOVE porwali tłumy na Winobraniu 2023 w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

W ostanią sobotę Winobrania na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze wystąpił zespół…

Ósmy Dzień Winobrania 2023 (16 września): Korowód, T.Love i ostatnie koncerty na Placu Teatralnym

Ostatnia sobota Dni Miasta Zielona Góra oznacza, że największe święto wina w kraju powoli dobiega…

BRODKA na Winobraniu 2023! [ZDJĘCIA]

Piosenkarka alternatywna BRODKA wystąpiła na zielonogórskim Winobraniu 2023. Zobaczcie zdjęcia z jej występu na największym…

Toast przed jubileuszowym muralem [ZDJĘCIA]

To był dobry powód, by zielonogórzanie wraz z prezydentem Januszem Kubickim, Bachusem i prof. Czesławem…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.