Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores” zaprasza na koncert

Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores” zaprasza na koncert fot. Jan Mazur - Materiały UZ
Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze  „Cantores”  zaprasza na kolejny koncert z cyklu Thesaurus Chori Saganensis. Tegoroczna edycja obejmuje dwa  koncerty i jest kontynuacją realizowanego od sześciu lat projektu (wcześniejsza nazwa: Chori Saganensis) dotyczącego przywracania kulturze muzycznej osiemnastowiecznych zabytków pochodzących z dawnej biblioteki klasztoru augustianów w Żaganiu.

 

Ten unikatowy zbiór jest największym i jednym z najbardziej istotnych elementów muzycznego dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. W  ramach tej edycji zostanie przygotowanych i wykonanych dziewięć współczesnych premier dzieł ze zbioru żagańskiego.

Koncerty odbędą się w Żaganiu i w Zielonej Górze.  Prezentowane wykonania zostaną zrealizowane z dbałością o dotrzymanie tzw. historycznej praktyki wykonawczej z użyciem kopii instrumentów i technik gry, co gwarantuje powrót do brzmienia zbliżonego do autentycznego.

Koncert w Żaganiu odbył się 29 sierpnia 2021 r. W pięknie odrestaurowanym prezbiterium kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP, koncertował zespół Cappella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Wspaniałe wnętrze o świetnej akustyce wypełniła osiemnastowieczna muzyka, która zapewne wcześniej była tu wielokrotnie wykonywana. Można powiedzieć, że dokonał się jej symboliczny powrót po ponad dwustu latach

W programie koncertu w Żaganiu znalazły się cztery współczesne premiery: K. Loos Missa in D, dwie arie kontrafakturowe - jedna  autorstwa C. H. Grauna – Aria Benedicamus patrem, druga to dzieło G. B. Pergolesiego- Aria Maria gustum oraz dwa offertoria: Anonim- Vos genii accurite  i  Beata es virgo S. Grabe. To ostatnie dzieło miało już swoją premierę w ubiegłym roku, a tegoroczne wykonanie było premierą żagańską.

Drugi z koncertów, odbędzie 16 października 2021 r. o godz. 20.00, w Zielonej Górze w konkatedrze pw. Św. Jadwigi. Program obejmie pięć współczesnych premier kompozycji z biblioteki żagańskiej.

Będą to: Nieszpory V. Rathgebera, dwie arie kontrafakturowe C. H. Grauna oraz dwa offertoria; F.X. Brixiego Veni creator oraz anonimowe Huc, huc gentes properate.

Podobnie jak w przypadku koncertu w Żaganiu wykonawcą będzie zespół Cappella Viridimontana również pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Z racji znacznie mniejszego wnętrza konkatedry, w porównaniu z kościołem żagańskim, zespół wykonawców będzie zmniejszony, bardziej kameralny. Z powodu barokowych Nieszporów V. Rathgebera w składzie instrumentów pojawi się fagot barokowy. Wstęp wolny.

„Koncert będzie dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu 4 „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

 

Uniwersytet Zielonogórski
październik 15, 2021

Kronika Zielonej Góry w muzeum

in Kultura

by user2

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę (20.10), o godz. 17.00,…
październik 14, 2021

Green Town of Jazz gości uznanych jazzmanów w Zielonej Górze!

in Kultura

by user2

Uniwersytet Zielonogórski zaprasza na 17 edycję festiwalu Green Town of…
październik 13, 2021

Weekend z Niepodległą w Filharmonii Zielonogórskiej

in Kultura

by user2

Filharmonia Zielonogórska włącza się do świętowania kolejnych rocznic odzyskania przez…
październik 13, 2021

BARDZO kulturalna, zielonogórska jesień! [HARMONOGRAM]

in Kultura

by user1

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaplanował sporo ciekawych wydarzeń do końca roku!…
październik 11, 2021

„Nastroje” w muzeum - wystawa prac Anny Gapińskiej-Myszkiewicz

in Kultura

by user1

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora na…

Będzie fantastycznie!

Już dzisiaj o godzinie 15 ruszają 35. Bachanalia Fantastyczne. Motywem przewodnim imprezy jest sztuka fantastyczna.…

Bachanalia Fantastyczne w Zielonej Górze - trzy dni fantastyki

Już w piątek 15 października w Zielonej Górze rozpoczyna się trzydniowy festiwal fantastyki BACHANALIA FANTASTYCZNE…

Poznaliśmy laureatów Nagród Kulturalnych Miasta Zielona Góra [ZDJĘCIA/VIDEO]

W czwartek, 9 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej, podczas specjalnej sesji Rady Miasta Zielona Góra,…

MROZU na Winobraniu 2021 – na koncercie tłumy!

Gwiazdą wtorkowego wieczoru Wionobrania 2021 w Zielonej Górze był Mrozu – piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor…

Mery Spolsky na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

Gwiazdą poniedziałkowego wieczoru winobraniowego była Mery Spolsky. To polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna…

NOSOWSKA na Winobraniu 2021 [ZDJĘCIA]

W niedzielę 05.09. 2021 gwiazdą wieczoru winobraniowego była Nosowska. Tłumy gości winobraniowych bawiły się na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.