Zielonogórzanie w programie THE VOICE SENIOR!

Zielonogórzanie w programie THE VOICE SENIOR! fot. materiały prasowe
W najbliższą sobotę (15 stycznia br.) o godz. 20.00 w TVP2 w programie THE VOICE SENIOR będziemy mogli zobaczyć czwórkę absolwentów wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, którzy ukończyli studia w połowie lat 80. Bożena Wesołowska, Aleksandra Matusiak-Kujawska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki wystąpią w programie jako zespół „Lepiej późno niż wcale”. Wszyscy czworo bardzo aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym uczelni w czasie studiów, ale też po ich ukończeniu. Trzymamy kciuki za naszych starszych kolegów i prosimy o głosy!

 

 

„Lepiej późno niż wcale” - historia zespołu

[Lech Sawicki] Historia naszego zespołu jest dość krótka – nudząc się w przerwie covidowej poprzedniej zimy wpadłem na pomysł, aby odświeżyć stare wypróbowane kontakty i wspólnie pośpiewać. Podzwoniłem po znajomych – Bożenka i Ola bez dłuższego namysłu chętnie przystąpiły do współpracy, Benek był na miejscu. Wybór tych a nie innych osób był nieprzypadkowy bowiem chodziło o głosy poruszające się w różnych skalach. Po głowie chodził mi kwartet wokalny śpiewający w stylu „The Manhattan Transfer”. I tak Bożenka obsadza sopran, Ola alt, Benek tenor a ja baryton. Na którejś z prób zaproponowałem nazwę „Lepiej Późno Niż Wcale” która została przyjęta. W międzyczasie uzmysłowiliśmy sobie, że wszyscy jesteśmy „pełnoletni” i kwalifikujemy się wiekowo do programu THE VOICE SENIOR, nagraliśmy zatem roboczo pierwsze dwa kawałki i wysłaliśmy zgłoszenie, które ku naszemu zaskoczeniu zostało przyjęte. Tak więc spośród oszałamiającej liczby prawie tysiąca zgłoszeń zostaliśmy przyjęci do wąskiej ok. 40-osobowej ekipy uczestników programu. Jedno jest pewne – niezależnie od naszej drogi w programie, po jego zakończeniu zamierzamy dalej razem śpiewać.

 

 

BOŻENA WESOŁOWSKA – jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne (1986). Po studiach podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Czerwieńsku, obecnie jest nauczycielem muzyki i plastyki. W latach 2010-2017 była nauczycielem muzyki w Gimnazjum Nr 6 w Zielonej Górze.

W czasie studiów współpracowała jako wokalistka z zespołami prowadzonymi przez Jerzego Szymaniuka: Big-Bandem „Novita”, Big-Bandem „Mrowisko” (działającym przy WSP), a następnie z zespołem „Old Friends Orchestra”.

Jest założycielką chóru młodzieżowego „Gaudeamus” przy MGOK w Czerwieńsku, chórzystką chóru „Polirytmia” przy Domu Harcerza w Zielonej Górze.

Obecnie jest sopranistką w kwartecie wokalnym „Lepiej późno niż wcale”.

 

Ukończyła studia podyplomowe:

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Terapia zajęciowa z arteterapią, a także liczne kursy w zakresie chóralistyki dzieci i młodzieży.

W trosce o rozwój kultury wśród dzieci i młodzieży kontynuowała prowadzenie chóru ,,Bel Canto”. Wstąpiła do Ogólnopolskiego Programu ,,Śpiewająca Polska” odnosząc liczne sukcesy - I miejsce w VIII i IX przeglądzie Śpiewającej Polski w Zielonej Górze.

Inne nagrody:

  • wyróżnienie w Lubuskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów w Gorzowie
  • wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie
  • w roku 2019 uzyskała nagrodę im. Alfreda Paszaka, Złoty kamerton na konkursie Zielona Nutka w Zielonej Górze, a chór ,,Gaudeamus” działający przy Domu Kultury w Czerwieńsku otrzymał główną nagrodę w konkursie ,Zielona Nutka.

 

 

ALEKSANDRA MATUSIAK–KUJAWSKA - ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu w Nowej Soli oraz 3 lata wokalistyki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne.

Inne kwalifikacje:

  • dyplom muzykoterapeuty w dwuletnim dwustopniowym szkoleniu w Centrum Psychiatrii i neurologii w Warszawie
  • uprawnienia muzyka zawodowego
  • szkolenia z zakresu tańca, emisji głosu, zajęć muzyczno- ruchowych, organizacji czasu wolnego dla dzieci, dorosłych i seniorów,

Zatrudnienie:

Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Zagłębia Miedziowego w Lubinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, PWSZ w Wałbrzychu, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Żarach (wykładowca z przedmiotów przygotowujących studentów do pracy z dziećmi w różnych placówkach - przedszkola, świetlice, szkoły, placówki wakacyjnego wypoczynku oraz do pracy z ludźmi starszymi w Domach Opieki, w Domach Samotnej Matki, w Sanatoriach, w Klubach Seniora i Uniwersytetach III Wieku, Ośrodkach Pomocy Społecznej; praca w charakterze muzykoterapeuty), Lubuski Teatr,

Estrada Ziemi Lubuskiej, Lubuskie Centrum Artystyczne i Koncertowe, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

 

Osiągniecia:

laureatka brązowego samowara na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1976)

Nagroda Główna i samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej Biełyje Rozy w Zielonej Górze (2006)

Grand Prix na Festiwalu Uniwersytetów III Wieku w Warszawie (2010) oraz trzykrotnie II i III miejsce

laureatka z nominacją do finału w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej (2020)

brała udział w warszawskim etapie X Faktora (2014), w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2019),

- brała udział w festiwalach: Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, Żołnierskiej w Kołobrzegu i Połczynie;

- odbyła liczne koncerty po Polsce i Związku Radzieckim, śpiewała w Emiratach Arabskich, w byłej Jugosławii, koncerty w krajach Europy Wschodniej, koncerty w Ambasadzie Polski w Berlinie i w Moskwie, w konsulacie w Kijowie, koncerty w Budapeszcie, w Pradze.

Przez 7 lat była solistką wojskowych zespołów estradowych z Warszawy i Bydgoszczy.

Występowała i występuje nadal z recitalami na większych i mniejszych scenach.

Obecnie bierze udział w III edycji The Voice Senior z kwartetem „Lepiej późno niż̇ wcale”

 

 

BERNARD ŁYŻWIŃSKI - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne. W latach 1980-1990 tenor w chórze akademickim. Także tenor w chórze akademickim „Cantores”. Jeden z głównych inicjatorów przekształcenia chóru wychowania muzycznego na WSP w Zielonej Górze w autentyczny chór akademicki „Cantores” - później manager i prezes chóru.

W międzyczasie: nauczyciel akordeonu w Szkole Muzycznej I st. w Krośnie Odrzańskim, instruktor w Lubuskim Towarzystwie Muzycznym, nauczyciel przedmiotów muzycznych w Studium Nauczycielskim w Sulechowie, prywatna działalność edukacyjna (muzyczna) i obecnie - nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie.

Doświadczenie muzyczne i wokalne: saksofon altowy w szkolnym zespole wokalno-instrumentalnym w szkole średniej, prowadzenie zespołu wokalno-instrumentalnego w czasie służby wojskowej w Choszcznie, tenor w chórze akademickim „Cantores”, tenor i instrumenty klawiszowe w sulechowskim zespole ”Fifty-fifty” (Srebrny Samowar na XXIII festiwalu piosenki radzieckiej Zielona Góra 1987), vocal i instrumenty klawiszowe w zespole Irys-Band w Zielonej Górze, prowadzenie szkolnych zespołów wokalnych i wokalno- instrumentalnych w Studium Nauczycielskim, gimnazjum i w szkole podstawowej (Łubudubu, Antybiotyk, chór Crescendo) praca z solistami szkolnego studia piosenki, współprowadzenie i śpiew (tenor) w zespole nauczycielskim „Lech, Ben & company” i wreszcie tenor w lubuskim kwartecie wokalnym „Lepiej późno niż̇ wcale” ( biorącym udział w programie telewizyjnym „The Voice Senior III”).

Zainteresowania: opracowania i aranżacje utworów muz. i piosenek (także dla kwartetu „Lepiej późno niż̇ wcale”), grafika komputerowa, mechanika pojazdowa oraz dozgonna przyjaźń́ z instrumentem o nazwie akordeon.

 

 

LECH SAWICKI - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne. Ognisko muzyczne w klasie akordeonu ukończył  eksternistycznie, ,zbiegło się to z ukończeniem szkoły podstawowej (1972 r.). Miał już wówczas za sobą 2-letni staż w harcerskim zespole instrumentalno-wokalnym. Ucząc się dalej w TMR w Strzelcach Krajeńskich równolegle uczył się zaocznie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie.

Założyciel grupy instrumentalno-wokalnej „CZAS”. Zespół wielokrotnie brał udział w warsztatach wokalnych ( Lubliniec) pod opieką zespołu „Novi Singers”. Brał wielokrotnie udział w telewizyjnych programach „Szansonada", w  opolskich „Debiutach”.

W 1986 roku założył zespól „Fifty-Fifty”, który zdobył srebrny samowar na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1987). Nagrodą była 4-tygodniowa trasa w ZSRR, a następnie w Bułgarii. Na początku lat 90. związał się z grupą „Destiny”, z którą grał w Niemczech i Szwajcarii. Po powrocie z kontraktu zajął się edukacją muzyczną dzieci. W 1995 r. spośród swoich uczniów gry na instrumencie założył grupę dziecięcą „Odgłosy strychu”, w której grał między innymi na fortepianie jego 11-letni syn Piotr i pięcioro jego przyjaciół. Zespół grał i śpiewał autorskie piosenki L. Sawickiego do tekstów znanych poetów. W 1998 r. zespół „O.S.” wygrał Ogólnopolski Festiwal Piosenki Szkolnej w Gnieźnie z jego utworem „Pójdźmy tam”.

Prowadził również inne zespoły: „Smerfy”, „Leśni”, „Bez próby”. Pracując w SP nr 3 w Sulechowie wspólnie z Benkiem Łyżwińskim założyli grupę śpiewających nauczycieli „Lech, Ben & Company".

Obecnie, będąc na emeryturze, dalej edukuje dzieci prowadząc zajęcia umuzykalniające w dwóch przedszkolach, w zielonej szkole „Karczmy Taberskiej” w Janowcu oraz na prywatnych lekcjach nauki gry na gitarze i fortepianie. Wolne chwile spędza wraz z Marleną - swoją towarzyszką życia - głównie na rowerach, którymi przejechali wspólnie pół Europy.

 

uz
czerwiec 24, 2022

Zagra 800 instrumentów na 800 lecie Zielonej Góry!

in Kultura

by user1

20 sierpnia (sobota), o godz. 17.00 na ulicach Zielonej Góry…
czerwiec 24, 2022

WAKACJE - Wybierz coś dla siebie!

in Kultura

by user1

Zaczynamy z przytupem! Pierwszy wakacyjny weekend i już tyle atrakcji!
czerwiec 22, 2022

Rusza Lato Muz Wszelakich 2022! Lato w mieście potrafi być piękne! [PROGRAM]

in Kultura

by user1

19. edycja Lata Muz Wszelakich już od 1 lipca 2022…
czerwiec 21, 2022

Tradycje winiarskie Zielonej Góry na przedwojennych kartach pocztowych - w piątek wernisaż!

in Kultura

by user1

W roku Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry nie mogło zabraknąć wystawy,…
czerwiec 20, 2022

Lubuski Teatr podsumował sezon - Komu wręczono "Leony"?

in Kultura

by user1

Leony rozdane, znamy najpopularniejszych aktorów i aktorki Lubuskiego Teatru. Podczas…

100 lat temu - kulturalne lato w Zielonej Górze i Cottbus - koncerty, pokazy kina…

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do Parku Książęcego w Zatoniu, gdzie odbędzie się wydarzenie pt. „100…

Dziś Ruszają Bachanalia w Zielonej Górze!

Dziś, po blisko trzech latach pandemicznej przerwy, rozpoczynają się 50-te, jubileuszowe Dni Kultury Studenckiej czyli…

Bachanalia w nowym miejscu! Już nie stadion na Wyspiańskiego! Gdzie?

Jubileuszowe 50. Bachanalia rozpoczynają się już niedługo, bo 6 czerwca. Obchody święta studentów są wyczekiwane…

Zielonogórzanin zgarnął nagrodę przyznawaną najlepszym twórcom rapu i hip-hopu!

Za nami gala Popkillerów, czyli nagród przyznawanych twórcom rapu i hip-hopu. W tym roku oprócz…

Ton nadaje publiczność [ROZMOWA]

Rozmowa z Krzysztofem Machalicą. Przed nami Festiwal "Klan Machaliców i Przyjaciele".

Kogo zielonogórzanie chcieliby usłyszeć na Winobraniu 2022? [VIDEO SONDA]

Zaledwie kilka miesięcy dzieli nas od kolejnego Winobrania. Tegoroczne święto wina w naszym mieście rozpocznie…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.