Aleksandra Mrozek: Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei

Aleksandra Mrozek: Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei fot. wzg/googlemaps/fb
Od ponad dwóch lat trwa remont linii kolejowej 358 na odcinku Zbąszynek - Zielona Góra. Pasażerowie są wściekli, bo końca nie widać, a oni muszą korzystać z komunikacji zastępczej. – Te wieczne przesiadki z bagażami to tragedia – złoszczą się. PKP PLK szuka nowego wykonawcy i źródła finasowania zadnia. Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że urząd marszałkowski mógłby dołożyć brakującą kwotę, ale do porozumienia nie doszło. - Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei – mówi radna Aleksandra Mrozek (Samorządowe Lubuskie). - Dołożenie brakujące kwoty nie powinno być dużym wysiłkiem dla urzędu marszałkowskiego – dodała.

 

O tej sprawie pisaliśmy pod koniec lipca, wówczas Radosław Śledziński, rzecznik PKP PLK podkreślał, że określenie dokładnego terminu wznowienia ruchu kolejowego bez zastępczej komunikacji autobusowej jest uzależnione od decyzji urzędu marszałkowskiego w zakresie uzyskania dodatkowego finansowania oraz terminu podpisania umowy z nowym wykonawcą, który dokończy przewidziany w projekcie zakres prac. Jednak wyczekiwane rozwiązania nie nastąpiły. Pasażerowie kolei w dalszym ciągu muszą korzystać z komunikacji zastępczej, na co są po prostu wściekli.  – Te wieczne przesiadki z bagażami to tragedia – złoszczą się. Temat przedłużającego się remontu linii kolejowej 358 na odcinku Zbąszynek - Zielona Góra powrócił na antenie Radia Index.

 

- Z perspektywy województwa, które liczy milion mieszkańców, wydaje się, że dołożenie 4 mln złotych przez urząd marszałkowski do zakończenia prac nie stanowi większego wysiłku  -mówiła radna wojewódzka Aleksandra Mrozek (Samorządowe Lubuskie). - Dojazd na tej trasie jest bardzo uciążliwy. Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei – ucięła.

 

Radna Aleksandra Mrozek komentowała też budowę tzw. „pałacu marszałkowskiego”. Chodzi o nowoczesny biurowiec na potrzeby urzędu marszałkowskiego.

 

- Jeżeli chodzi o budynek pasywny, to ja od samego początku miałam sceptyczne zdanie. Warunki pracy zarówno lokalowe i techniczne w urzędzie marszałkowskim oczywiście należy poprawiać, ale dla mnie budowa tego pasywnego budynku jest zbędna – mówiła radna. - To jest sprzeczne z ideą ochrony środowiska i tych wszystkich działań, o których mówimy w sferze klimatu. Budynek oddalony o kilka kilometrów, będzie tylko powodował ruch na trasie i generował koszty. W nowym budynku pracownicy będą wykonywać pracę, a przy ul Podgórnej będą zapadały decyzje – komentowała Mrozek. - Wcześniej była koncepcja rozbudowy urzędu marszałkowskiego przy ul. Podgórnej . Od samego początku byłam za tym pomysłem. Uważam, że byłby bardziej funkcjonalny, oszczędniejszy i łatwiejszy do zarzadzania, bo dziś ta instytucja rozmieszczona jest w kilku, jak nie w kilkunastu lokalizacjach – mówiła radna.

 

Kolejnym argumentem przeciw budowie „pałacu marszałkowskiego”, który podnosi radna Aleksandra Mrozek są wysokie koszty. Mówi się, że całość może kosztować ponad 100 mln zł.

 

- Te kwoty był podawane kiedy jeszcze inflacja tak głęboko nas nie dotykała, więc trzeba szacować, że ten obiekt będzie co najmniej 30 % droższy – mówiła radna.  

 

 

wzg / ri
grudzień 04, 2023

J. Kubicki: Usiądźmy przy wspólnym stole i bez polityki porozmawiajmy o przyszłości województwa

in Region

by user4

- Musimy wzmocnić nasz region. Myślę, że każdy z nas…
listopad 29, 2023

Lubuskie zniknie z mapy? J. Kubicki: Musimy wzmocnić region! Na mapie administracyjnej trzeba się rozpychać

in Region

by user4

12 województw zamiast 16? To nie żart! To propozycja nowego…
październik 27, 2023

Bunt i ucieczka więźniów w Zakładzie Karnym w Krzywańcu [ZDJĘCIA]

in Region

by user1

Wczoraj (26.10) zielonogórscy policjanci brali udział w Okręgowych Ćwiczeniach Służby…
październik 24, 2023

Wzorowy "Korytarz Życia" podczas wypadku na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3

in Region

by user1

W poniedziałek (23 października) około godziny 12 na lubuskim odcinku…
październik 20, 2023

Ile pożarów w regionie? Lasy podsumowały sezon

in Region

by user1

Za nami okres wiosenno-letni. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej…

Lubuscy liderzy biznesu wybrani! Kto wygrał w 2023 roku? [ZDJĘCIA]

W czwartek, 19 października, w Lubuskim Teatrze odbyła się uroczysta gala XIV edycji konkursu Lubuski…

Z 2,5 promilami zabiegał o względy partnerki - Alarm i akcja policji zakończona Izbą Wytrzeźwień

Czasami bywa też tak, że w wyniku zawodu miłosnego oraz aby wzbudzić zainteresowanie partnera czy…

Lubuskie się „wykoleiło”. Nie będzie bezpośredniego połączenia do Wrocławia

Najpierw lubuska marszałek przez ponad 3 lata remontowała tory między Zieloną Górą i Poznaniem -…

Edward Fedko: Lubuskie Trójmiasto ma pomysły i energię [ROZMOWA]

– Musimy tworzyć dobre warunki do inwestowania, równomiernego i dynamicznego rozwoju. Zakładamy, że w obecnej…

W naszym regionie działają trzy Centra Zdrowia Psychicznego. NFZ zachęca do badań! [VIDEO]

Choroby psychiczne są taką samą chorobą, jak każda inna niedyspozycja naszego ciała. I tak samo…

Pociągi w żółwim tempie - Jeszcze zatęsknimy za autobusami kwitują podróżni!

Na tory Zbąszynek-Czerwieńsk wracają pociągi. Po korekcie rozkładu jazdy PKP nowe utrapienie.

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.