Aleksandra Mrozek: Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei

Aleksandra Mrozek: Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei fot. wzg/googlemaps/fb
Od ponad dwóch lat trwa remont linii kolejowej 358 na odcinku Zbąszynek - Zielona Góra. Pasażerowie są wściekli, bo końca nie widać, a oni muszą korzystać z komunikacji zastępczej. – Te wieczne przesiadki z bagażami to tragedia – złoszczą się. PKP PLK szuka nowego wykonawcy i źródła finasowania zadnia. Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że urząd marszałkowski mógłby dołożyć brakującą kwotę, ale do porozumienia nie doszło. - Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei – mówi radna Aleksandra Mrozek (Samorządowe Lubuskie). - Dołożenie brakujące kwoty nie powinno być dużym wysiłkiem dla urzędu marszałkowskiego – dodała.

 

O tej sprawie pisaliśmy pod koniec lipca, wówczas Radosław Śledziński, rzecznik PKP PLK podkreślał, że określenie dokładnego terminu wznowienia ruchu kolejowego bez zastępczej komunikacji autobusowej jest uzależnione od decyzji urzędu marszałkowskiego w zakresie uzyskania dodatkowego finansowania oraz terminu podpisania umowy z nowym wykonawcą, który dokończy przewidziany w projekcie zakres prac. Jednak wyczekiwane rozwiązania nie nastąpiły. Pasażerowie kolei w dalszym ciągu muszą korzystać z komunikacji zastępczej, na co są po prostu wściekli.  – Te wieczne przesiadki z bagażami to tragedia – złoszczą się. Temat przedłużającego się remontu linii kolejowej 358 na odcinku Zbąszynek - Zielona Góra powrócił na antenie Radia Index.

 

- Z perspektywy województwa, które liczy milion mieszkańców, wydaje się, że dołożenie 4 mln złotych przez urząd marszałkowski do zakończenia prac nie stanowi większego wysiłku  -mówiła radna wojewódzka Aleksandra Mrozek (Samorządowe Lubuskie). - Dojazd na tej trasie jest bardzo uciążliwy. Nie ma co się boksować, trzeba zakończyć sprawę przedłużającego się remontu na kolei – ucięła.

 

Radna Aleksandra Mrozek komentowała też budowę tzw. „pałacu marszałkowskiego”. Chodzi o nowoczesny biurowiec na potrzeby urzędu marszałkowskiego.

 

- Jeżeli chodzi o budynek pasywny, to ja od samego początku miałam sceptyczne zdanie. Warunki pracy zarówno lokalowe i techniczne w urzędzie marszałkowskim oczywiście należy poprawiać, ale dla mnie budowa tego pasywnego budynku jest zbędna – mówiła radna. - To jest sprzeczne z ideą ochrony środowiska i tych wszystkich działań, o których mówimy w sferze klimatu. Budynek oddalony o kilka kilometrów, będzie tylko powodował ruch na trasie i generował koszty. W nowym budynku pracownicy będą wykonywać pracę, a przy ul Podgórnej będą zapadały decyzje – komentowała Mrozek. - Wcześniej była koncepcja rozbudowy urzędu marszałkowskiego przy ul. Podgórnej . Od samego początku byłam za tym pomysłem. Uważam, że byłby bardziej funkcjonalny, oszczędniejszy i łatwiejszy do zarzadzania, bo dziś ta instytucja rozmieszczona jest w kilku, jak nie w kilkunastu lokalizacjach – mówiła radna.

 

Kolejnym argumentem przeciw budowie „pałacu marszałkowskiego”, który podnosi radna Aleksandra Mrozek są wysokie koszty. Mówi się, że całość może kosztować ponad 100 mln zł.

 

- Te kwoty był podawane kiedy jeszcze inflacja tak głęboko nas nie dotykała, więc trzeba szacować, że ten obiekt będzie co najmniej 30 % droższy – mówiła radna.  

 

 

wzg / ri
grudzień 07, 2022

Lubuszanie szybciej się starzeją, jest nas mniej! Wyniki spisu powszechnego [VIDEO]

in Region

by user1

Najważniejsze wyniki w Lubuskiem przeprowadzonego w ub. roku spisu powszechnego…
listopad 29, 2022

Edward Fedko: Trwa boksowanie, padł wniosek o odwołanie wicemarszałka Łukasza Poryckiego

in Region

by user4

Po emisji reportażu Superwizjera TVN i Gazety Wyborczej o wyzyskiwaniu…
grudzień 06, 2022

Najpierw blokował prezydenta Janusza Kubickiego, teraz nie chce zwołać sesji. W co gra Wacław Maciuszonek?

in Region

by user4

Miała być nadzwyczajna sesja sejmiku ws. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a…
listopad 24, 2022

Szybka kolej, ścieżki rowerowe i ekologia. Lubuskie Trójmiasto pracuje nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

in Region

by user4

- Obwodnica południowa i zachodnia, to kluczowe rozwiązania komunikacyjne dla…
listopad 22, 2022

Dwóch Ukraińców zatrzymanych z podrobionymi dokumentami

in Region

by user1

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka oraz z Zielonej Góry-Babimostu zatrzymali…

Oszczędzanie według Elżbiety Polak. „54 mln zł na I etap budowy pałacu marszałkowskiego, ponad 40…

- Marszałek chce zostawić po sobie symbole działalności, stąd ten upór przy budowie pałacu marszałkowskiego…

Edward Fedko: Nie zabierajcie pieniędzy samorządom! Dołóżcie wszystkim jednakową kwotę!

- Gdzie dyskutować na temat zagospodarowania i inwestowania pieniędzy europejskich, jak nie na sejmiku? –…

Duszek Lubuszek sporo kosztuje mieszkańców, a to dopiero początek!

Duszek Lubuszek, jak przystało na prawdziwego ducha objawia się rzadko, albo wcale. W tym konkretnym…

Dziś policyjne drony patrolować będą okolice lubuskich cmentarzy!

Trwają intensywne działania lubuskich policjantów związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby bliskich. Ruch na…

Od dziś przejedziemy nowym mostem

Od dziś (28.10) most przez Odrę między Milskiem a Przewozem zostanie otwarty dla kierowców. Na…

Mogli stracić stołki i władzę, więc obronili marszałek Elżbietę Polak. Synekury, stanowiska i ubezwłasnowolnienie…

Afera „praca za seks”, rtęć w Odrze, brak nadzoru marszałka nad jednostkami podległymi, mobbing, nieprawidłowości…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.