Bezpieczeństwo na półmetku wakacji? Utonęły 3 osoby, skontrolowano 400 „dzikich kąpielisk”

Bezpieczeństwo na półmetku wakacji? Utonęły 3 osoby, skontrolowano 400 „dzikich kąpielisk” fot. lubuska policja
Choć nie doszło do wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem nieletnich, to lubuscy stróże prawa mieli sporo pracy. Policjanci skontrolowali niemal 400 „dzikich kąpielisk”. To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do utonięć z uwagi na brak ratowników. W tym roku wygląda to dużo lepiej niż przed rokiem, kiedy od 1 czerwca na lubuskich akwenach utonęło już 12 osób! To zatrważająca liczba, pod którą kryły się ogromne tragedie także dla samych rodzin. W tym roku sytuacja jest diametralnie inna - w czerwcu nie utonął nikt! A w lipcu 2022 roku również jest zdecydowani lepiej. Podczas pierwszego miesiąca wakacji życie w wyniku utonięcia straciły 3 osoby. I oby takie tragedie już nikogo nie dotknęły.

 

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, które nad wodą powinniśmy traktować jak biblię! Wybierajmy kąpieliska strzeżone, gdzie zawsze z pomocą przybędzie wykwalifikowany ratownik lub też policjant. Po żadnym pozorem nie można łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem. Ujawniliśmy też 44 nieletnich pod działaniem alkoholu i 4 pod wpływem narkotyków. 35 zdecydowało się na ucieczkę z domu czy placówek lub schronisk, co bardzo często ma miejsce właśnie podczas wakacji. Wszyscy bezpiecznie wrócili  już do miejsca zamieszkania. Nieletni nie zawsze postępowali zgodnie z prawem. Łącznie lubuscy policjanci odnotowali z ich udziałem 76 czynów karalnych - 68 zakwalifikowano jako wykroczenia, a jako przestępstwa. W obu przypadkach ich zachowanie zostanie ocenione przez Sąd Rodzinny i Nieletnich. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i spotkania z młodzieżą, aby informować ich o zagrożeniach i niebezpieczeństwach oraz o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania. Takich spotkań w całym regionie policjanci przeprowadzili aż 269. Każde z nich niezwykle cenne, bogate w interdyscyplinarne obszary tematyczne, które uświadamiają młodych o tym, co ważne. Przeprowadziliśmy 244 kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Właściwie wszystkie potwierdziły ich prawidłowość.

Warto podkreślić, że strzeżemy bezpieczeństwa także na drogach, zwracając uwagę na to, jak dorośli, którzy przewożą najmłodszych na wypoczynek lub wspólnie z nimi się na niego udają. Po drodze w wielu sytuacjach to właśnie dorośli jako kierowcy zawodzą dając zły przykład, ale przede wszystkim narażając ich i siebie samych na niebezpieczeństwo. Od początku wakacji policjanci odnotowali 57 wypadków (to o14 mniej niż przed rokiem), w których 6 osób zginęło (8 w 2021 roku), a 63 zostały ranne. W tym pięcioro nieletnich. Wciąż nie wszyscy wsłuchują się i biorą sobie do serce liczne apele policjantów a’ propos trzeźwości za kółkiem. Ta naczelna zasada bezpieczeństwa jest nadal łamana przez nieodpowiedzialnych kierowców. Od początku wakacji  lubuscy stróże prawa wyeliminowali z dróg regionu aż 363 motoryzowanych, którzy prowadzili samochód wcześniej pijąc alkohol. Ale zdając sobie sprawę, że młodzież na wakacje podróżuje także w ramach wyjazdów zorganizowanych, kontrolujemy również autokary. Przeprowadziliśmy 140 takich kontroli sprawdzając trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów.

Najważniejsza informacja jest taka, że nikt z nieletnich nie stracił życia. Przed nami kolejny miesiąc wakacji. Policjanci cały czas prowadzą nieustępliwe działania, aby te liczby wynikające z nieodpowiedzialności były jak najniższe. Ale do tego potrzebne jest też wsparcie ze strony innych. Warto, aby każdy, bez burzliwych przejść stawił się na początku września w przedszkolu i szkole mając za sobą jedynie piękne wspomnienia. Spokojnego wypoczynku!

 

wzg / Opracował: podinspektor Marcin Maludy - Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
sierpień 12, 2022

Karetka z powiatu nowosolskiego niedługo trafi do Ukrainy

in Region

by user1

Zaprzyjaźniony Iwano-Frankiwsk poprosił powiat nowosolski o pomoc – zakup karetki…
sierpień 10, 2022

ODRA SKAŻONA! Nie zbliżajcie się z dziećmi i psami!

in Region

by user1

Jeśli jeszcze nie dotarła do Was wiadomość o zatruciu Odry,…
sierpień 09, 2022

Dużo śniętych ryb w Odrze! Zgłoszenia od wędkarzy z Bytomia Odrzańskiego i Cigacic!

in Region

by user1

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze informuje o kolejnych…
sierpień 04, 2022

Brawura, alkohol, wybór niestrzeżonych kąpielisk - w czerwcu utonęły 4 osoby!

in Region

by user1

W województwie lubuskim od czerwca tego roku utonęły cztery osoby.…
sierpień 04, 2022

Nowe psy w Lubuskiej Policji - Urocze owczarki niemieckie czeka 6-miesięczne szkolenie

in Region

by user1

Lubuska Policja wzbogaciła się o kolejne dwa urocze ale przede…

Zarządzanie lękiem nie jest rolą żadnego samorządowca - Lubuska marszałek w tarapatach

Najpierw spóźnione reakcje ws. afery w gorzowskim WORD, później medialne wypowiedzi dotyczące rtęci w Odrze…

Odra umiera! Politycy chcą głów! Czy będą dymisje wojewodów i lubuskiej marszałek?

Kto ponosi polityczną odpowiedzialność za katastrofę ekologiczną na Odrze? W obliczu tragedii rząd Prawa i…

Bezpieczeństwo na półmetku wakacji? Utonęły 3 osoby, skontrolowano 400 „dzikich kąpielisk”

Choć nie doszło do wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem nieletnich, to lubuscy stróże prawa mieli sporo…

Pasażerowie są wściekli. Urząd marszałkowski milczy. Co dalej z remontem linii kolejowej?

- Ten remont trwa w nieskończoność – denerwują się pasażerowie. – Tam się nic nie…

Mobbing, molestowanie, praca za seks w Platformie Obywatelskiej? Marszałek Elżbieta Anna Polak naciska na dziennikarzy?

„Gazeta Lubuska” od dłuższego czasu opisuje aferę w gorzowskim WORD, gdzie miało dojść do mobbingu…

Milionowe afery, oskarżenia i próba likwidacji. Czy zarząd województwa zasługuje na zaufanie Lubuszan?

Oskarżenia o mobbing i molestowanie w gorzowskim WORD, próba likwidacji Medyka, głośny na całą Polskę…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.