Dzieci bawiąc się w piaskownicy odkopały grób sprzed tysięcy lat

Ustalono, że w trakcie kopania w piaskownicy, dzieci natrafiły na jeden rozległy lub dwa groby ciałopalne społeczności kultury łużyckiej. Zabytki wstępnie wydatowano na IV/V okres epoki brązu (1100 – 700 p.n.e.).
Groby zalegały bardzo płytko pod powierzchnią gleby oraz nawiezionego piasku i z tego powodu część naczyń jest uszkodzona. Do uszkodzenia naczyń mogło dojść podczas niwelacji terenu pod budowę boiska przy pomocy sprzętu ciężkiego.
Jak informuje Lubuski Konserwator Zabytków, dzieci zachowały się odpowiedzialnie i przestały rozkopywać grób. Po informacji od Bartosza Łapy, nauczyciel historii z Lubska zabezpieczyły wydobyte wcześniej ceramiczne skorupy i szczątki ludzkie.
Dotychczas miejsce odkrycia nie było objęte żadnymi formami ochrony konserwatorskiej. W bliskim sąsiedztwie znajduje się natomiast stanowisko archeologiczne ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
W miejscu odkrycia grobu zostaną przeprowadzone ratunkowe badania archeologiczne finansowane z środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których głównym celem będzie zabezpieczenie zabytków, które zostały pozostawione in situ oraz naukowe opracowanie odkrytych grobów, w tym badania antropologiczne.