Marszałek obcina kasę, samorządy protestują. Będzie skandal na całą Europę

Marszałek obcina kasę, samorządy protestują. Będzie skandal na całą Europę fot. wzg/screen rzg
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci lubuskich miast mówią, że czują się oszukani przez zarząd województwa. – Marszałek zachęcał do tworzenia obszarów funkcjonalnych, a teraz okazuje się, że ci którzy posłuchali są pokrzywdzeni – mówi Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta Zielonej Góry. Poszło o unijną kasę w ramach tzw. ZITów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do tej pory samorządy połączone ZITami otrzymywały wsparcie w wysokości 314 euro na mieszkańca, teraz zarząd obciął kwotę o połowę. - To skandal, bo okazuje się, że przez polityczne gierki zarządu województwa nie będzie można zrealizować kluczowych inwestycji, z których mogłoby skorzystać 600 tys. Lubuszan - złoszczą się samorządowcy. Ciekawostką jest to, że gminy, które nie przystąpiły do ZiTów, dostaną więcej pieniędzy. – Albo zarząd województwa przestanie nam rzucać kłody pod nogi, albo wychodzimy z ZITów – mówi stanowczo Kaliszuk. - To będzie skandal na całą Europę, z którego zarząd będzie musiał się tłumaczyć – uciął.

 

W województwie lubuskim działają cztery obszary tzw. ZITów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dwa z nich, zielonogórski i gorzowski funkcjonowały już wcześniej. Powstały też dwa nowe, czyli żarsko-żagański i świebodzińsko-międzyrzecki. Na obszarze ZITów mieszka 600 tys. Lubuszan. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, którzy wcześniej przystąpili do ZITów, z powodzeniem realizowali u siebie inwestycje oczekiwane przez mieszkańców. Przekrój tych zadań był olbrzymi od rewitalizacji przez ekologię, komunikację i kanalizację.

Urząd marszałkowi zachęcał pozostałych samorządowców do tego, aby też łączyli się w obszary funkcjonalne, żeby sięgnąć po unijne dotacje w ramach ZITów. Samorządowcy idąc za przykładem kolegów i głosem marszałka połączyli więc siły i zaplanowali wspólne inwestycje, teraz okazuje się, że zamiast sporo zyskać, mogą wiele stracić.

- Dotąd Zielona Góra, Gorzów Wlkp. i okoliczne gminy otrzymywały wsparcie w wysokości 314 euro na mieszkańca, teraz propozycja zarządu województwa jest o połowę mniejsza, to nieco ponad 150 euro – tłumaczy Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta na antenie Radia Zielona Góra. - W przeciągu ostatniego roku kilka razy spotykaliśmy w tej sprawie z zarządem województwa i cały czas podkreślamy, że się na to nie zgadzamy. Zarząd twierdzi, że będziemy o tym rozmawiać i zastanawiać się nad kompromisem, ale za każdym razem kiedy wracamy do tematu słyszymy tę samą propozycję – dodaje.

Co ciekawe pozostałe gminy, które nie są objęte ZITami i nie łączy ich żadna strategia, poza zwykłymi porozumieniami o współpracy dostaną wyższe pieniądze. Proponowana kwota to 228 euro na mieszkańca. Samorządowcy są przekonani, że ten krzywdzący podział pieniędzy to wynik politycznych gierek zarządu województwa.

- Zarząd cały czas próbuje miastu Zielona Góra, a  ostatnio też miastu Nowa Sól rzucać kłody pod nogi. Mamy jakąś wojenkę polityczną, ale to jest lekka przesada, bo w kontekście ZITów mówimy o ponad połowie mieszkańców województwa lubuskiego. Ten problem musi być rozwiązany, trzeba znaleźć kompromis – tłumaczy Kaliszuk.

 Do tematu będziemy wracać.

 

wzg / rzg
listopad 29, 2022

Edward Fedko: Trwa boksowanie, padł wniosek o odwołanie wicemarszałka Łukasza Poryckiego

in Region

by user4

Po emisji reportażu Superwizjera TVN i Gazety Wyborczej o wyzyskiwaniu…
listopad 24, 2022

Szybka kolej, ścieżki rowerowe i ekologia. Lubuskie Trójmiasto pracuje nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

in Region

by user4

- Obwodnica południowa i zachodnia, to kluczowe rozwiązania komunikacyjne dla…
listopad 22, 2022

Dwóch Ukraińców zatrzymanych z podrobionymi dokumentami

in Region

by user1

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka oraz z Zielonej Góry-Babimostu zatrzymali…
listopad 21, 2022

Znacznie przekroczył prędkość w recydywie - Zgarnął 20 punktów i podwójny mandat!

in Region

by user1

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującego, który zlekceważył przepisy drogowe…
listopad 11, 2022

"Długi Weekend” - Na drogach większa liczba policjantów w białych czapkach!

in Region

by user1

Kolejny listopadowy „długi weekend” przed nami. Lubuscy policjanci będą czuwać…

Oszczędzanie według Elżbiety Polak. „54 mln zł na I etap budowy pałacu marszałkowskiego, ponad 40…

- Marszałek chce zostawić po sobie symbole działalności, stąd ten upór przy budowie pałacu marszałkowskiego…

Edward Fedko: Nie zabierajcie pieniędzy samorządom! Dołóżcie wszystkim jednakową kwotę!

- Gdzie dyskutować na temat zagospodarowania i inwestowania pieniędzy europejskich, jak nie na sejmiku? –…

Duszek Lubuszek sporo kosztuje mieszkańców, a to dopiero początek!

Duszek Lubuszek, jak przystało na prawdziwego ducha objawia się rzadko, albo wcale. W tym konkretnym…

Dziś policyjne drony patrolować będą okolice lubuskich cmentarzy!

Trwają intensywne działania lubuskich policjantów związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby bliskich. Ruch na…

Od dziś przejedziemy nowym mostem

Od dziś (28.10) most przez Odrę między Milskiem a Przewozem zostanie otwarty dla kierowców. Na…

Mogli stracić stołki i władzę, więc obronili marszałek Elżbietę Polak. Synekury, stanowiska i ubezwłasnowolnienie…

Afera „praca za seks”, rtęć w Odrze, brak nadzoru marszałka nad jednostkami podległymi, mobbing, nieprawidłowości…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.