Ciżemka nie zmieściła się razem z fryzjerem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 442 (1030)

Ciżemka? Oczywiście - to sklep obuwniczy, który działał tu w latach 60. XX wieku. Ciżemka? Oczywiście - to sklep obuwniczy, który działał tu w latach 60. XX wieku. Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG
Chyba już o tym pisałem - uwielbiam neony, lubię o nich opowiadać i przede wszystkim pokazywać. Pomyśleć, że pół wieku temu zielonogórski deptak wprost jarzył się od tego typu reklam. Zupełnie inny świat.

 

- Czyżniewski! Tydzień temu już pisałeś, że uwielbiasz neony. Mogę się założyć nawet o mycie patelni, że teraz będziesz nimi świecił przez kilka Spacerowników - moja żona czasami tak ma, że przewiduje co ja zrobię (to znaczy - zawsze wie, a tylko czasami o tym mówi). Nie należy się jednak dać zwieść jej dystansowi do neonów. Sama maszerowała na czele naszej nocnej ekspedycji do zaułku neonów we Wrocławiu i wcale szybko nie chciała stamtąd odchodzić. Wyobraźcie sobie - w jednym miejscu ponad 30 takich instalacji i wszystkie świecą! Kto nie był, powinien tam zajrzeć - Galeria Neonów, ul. Ruska 46, Wrocław.

Fot. Bronisław Bugiel. Stary Rynek. Neony kawiarni Polonia i sklepu odzieżowego Wszystko dla pana.

W Zielonej Górze na deptaku kiedyś też było ich sporo. Policzmy: Nastolatka, informacja turystyczna, Moda Polska, Wszystko dla pana, Polonia, Fryzjer, Ciżemka, Delikatesy, Bar pod chochlą, Ratuszowa, sklep chemiczny, PKO, Kreślarz, Bombonierka, MHD, Żubr, zakład fotograficzny, Andrzej, Krystynka, PDT. 20 świetlnych szyldów tylko wokół ratusza. A na pewno coś przeoczyłem. Przecież był jeszcze m.in. sklep z tkaninami obok informacji turystycznej, a przy wjeździe na deptak - nad ul. Sobieskiego - w świecącą sieć ryby łapał sklep Centrali Rybnej. Łezka się w oku kręci. Chciałoby się rzec tradycyjne: „i komu to przeszkadzało”.

Popatrzcie na główne zdjęcia. Stary Rynek. Na wprost ratusza. Pomyśleć, że taki zakład fryzjerski stać było na neon. Niesamowite. Czy przybywało od tego klientów? Zawsze ta świetlna reklama mnie bawi, trochę wzrusza, trochę wywołuje niepokój - czy na zabytkowej kamieniczce powinno wisieć coś takiego? Jednak kiedy porównam stare dekoracje ze współczesnymi reklamami to… zaczynam tęsknić za neonami.

- Myślę, że zakład fryzjerski stać było na neon, ponieważ był to zakład państwowy. W każdym razie raczej nie prywatny - skomentował na Facebooku Mirek Wiktorowicz. - Neony z dzisiejszej perspektywy mają głownie wartość sentymentalną. Niezależnie od ich urody, są częścią tamtej rzeczywistości, za którą w pewnym sensie tęsknimy, jednak instalowanie ich na zabytkowych kamienicach uważam za barbarzyństwo.

Fot. Bronisław Bugiel. Swoją świetlną reklamę miał nawet niewielki sklep Bombonierka

- Neony są super - dodała Magda Reczkowska.

- Bardzo lubię neony i szyldy też, a tak tego mało w mieście - stwierdziła Wiesława Stasińska.

Zanim zakład fryzjerski zafundował sobie neon, podobna reklama wisiała nad sklepem obuwniczym tuż obok. Ciżemka - jaka wdzięczna nazwa. Ciżemka zniknęła, a na deptaku pojawiły się charakterystyczne jaskółki Mody Polskiej. Fruwały sobie z góry na dół... a może odwrotnie?

Przenieśmy się na drugą stronę ratusza. Dzisiaj sceny na występy stawiamy na Starym Rynku w dwóch miejscach - koło ul. Sobieskiego lub przed dawną Ratuszową. W latach 70. i 80. XX wieku ustawiano je również u wylotu ul. Żeromskiego. Było to możliwe, bo wówczas sceny były mniejsze, nie miały dachu i tylnej ściany.

Fot. Bronisław Bugiel. Widok na ul. Żeromskiego. Robotnicy sprawdzają neon MHD.

Mnie zdjęcie ze sceną zaciekawiło jeszcze z innego powodu. Ekipa doprowadzająca do porządku zaplecze sceny, odnawia elewacje kamieniczek i wiszące na nich neony. Na pierwszym planie widzimy reklamę MHD, czyli miejskiego handlu detalicznego. Wcześniej jest neon sklepu mięsnego Żubr, dalej sklepu papierniczego Kreślarz. Który sklep należał do MHD? Najmniejszy w okolicy. Taki na kilku klientów. Chodzi o powstały w połowie lat 60. sklep cukierniczy Bombonierka. Malutka placówka była silnie zaopatrzona w neony. Czy czekolady, cukierki i ciastka wymagały takiej reklamy? Nie wiem. Być może korzystano z mody i montowane neony nad każdym sklepem niezależnie od potrzeb? Jak myślicie?

- Sklep był malutki, a neon taki wielki. Stać nas było na zasilanie i konserwację, oby ładnie było - skomentował Andrzej Kruszka.

W Bombonierce zdarzało mi się kupować słodycze. Dobre były. Wtedy w zasadzie wszystko mi smakowało.

- Czyżniewski! Wytłumacz mi jedno: czemu pokazujesz neony za dnia, skore one są najciekawsze po zmroku, gdy świecą? - moja żona nieoczekiwanie wróciła do tematu. Dobrze. Neony nocą pokażę za tydzień.

Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG. Świetlną reklamę miał nawet zakład fryzjerski

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

 

luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…
październik 21, 2022

Zaglądamy do młyna burmistrza Semmlera - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 476 (1065)

Pomyśleć, że zabudowania starego młyna w Dolinie Luizy były tam…
lipiec 29, 2022

Z panią Anną wieczorem wędrujemy świętować - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 464 (1053)

To była wielka wyprawa – zabrałem żonę na wieczorną wędrówkę…
czerwiec 24, 2022

Toncoloriusz w świecie starych telewizorów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 459 (1048)

Mamy go! 63. Bachusik zagościł na ścianie domu przy Starym…

W 1960 r. dworzec PKS działał w centrum miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 506 (1.095)

We wtorek obchodziliśmy 63. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Z tej okazji sięgnąłem po zdjęcia zrobione przez…

Wielka piwnica braci Mannigiel znowu działa - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 505 (1.094)

Robi wrażenie wielkością - niestety nie zobaczymy jej podczas czerwcowych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. W…

Więzienie wybudowane obok winnic na skraju miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 504 (1.093)

To nie pomyłka, chodzi o areszt przy ul. Łużyckiej, który powstał tuż obok winnicy. Fakt,…

Urok starych, archiwalnych filmów o naszym mieście - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 503 (1.092)

Cyk - skanuję QR kod i już mogę wędrować po Grünbergu z lat 20. XX…

Pomnikowe drzewa dla Alberta, Georga i Friedricha? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 502 (1.091)

- Skoro w tym miejscu wkrótce stanie pomnik Winiarki Emmy, to pomnikowym drzewom wokół niej…

Co ma wspólnego odrzutowiec z Piastowską? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 501 (1.090)

Pewności nie mam, jedynie podejrzenia - weseli klienci restauracji Piastowskiej hałasowali nie tylko w pobliżu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.