Delikatesy pachniały kawą, a sufit świecił na niebiesko - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 445 (1033)

Stoisko z konserwami i wędlinami Stoisko z konserwami i wędlinami Fot. Bronisław Bugiel
Neonowa odyseja w Spacerowniku doprowadziła mnie do Delikatesów, chyba najbardziej kultowego sklepu w mieście. Niesamowite miejsce. Pamiętacie je? - Pamiętamy! - przeczytałem na Facebooku, gdy w niedzielę zadałem takie pytanie.

 

- Czyżniewski! Po sklepie roznosił się zapach mielonej kawy - westchnęła moja żona, która co prawda kawy nie pije, ale sklep pamięta. - A ponieważ zawsze coś piszesz o myciu patelni, to dodam, że mięso na ewentualne kotlety można było kupić na końcu sklepu.

Tutaj moja żona zaczęła wysuwać swoje teorie, że to moje pisanie o patelni jest przesadą, a ona wcale mnie nie ściga i powinienem się zastanowić co piszę.

To ja podczas tego zastanawiania się nad sobą oddam głos Czytelnikom - współtwórcom z FB, którzy dobrze pamiętają neon nad wejściem do sklepu, ale bardziej fascynowało ich wnętrze placówki.

Halinka Stolarczyk: - Pamiętam zakupy w delikatesach, zapach kawy i szum młynka.

Lucja Talejum: - Zaraz przy wejściu, po prawej, było stoisko z chlebem. Kupowałam tam mleczny. Kosztował 5 zł i miał banderolę a nie nalepkę.

Fot. Bronisław BugielL. Stoisko monopolowe

Tomasz Kowalski: - Najdawniejsze wspomnienie to oczywiście zapach kawy i stoisko z alkoholem, gdzie oprócz naszych wódek stały butelki Cinzano i hiszpańskiego wina musującego Frexinet, dziś dostępnych wszędzie, ale wtedy po 300 zł - w czasach Gomółki była to cena zawrotna.

Dorota Czwarnóg: - I ciężkie kotary przy wejściu i masywne filary, przepiękne przeszklone lady i sufity podświetlane. Jaki ten sklep był wyjątkowy. Tylko tam mieszały się cudne aromaty. Kto był, ten wie i nie zapomni.

Barbara Siwak: - Do dziś pamiętam smak szynki konserwowej, kupowanej od wielkiego dzwonu, jak tata był przy kasie.

Jerzy Misztela: - Kawę mieliło się samemu w młynku przy lewej ścianie - do tego bułeczki, drożdżówki, ciasto i zapach był…

MarGo Mar: - Moja ciocia Trudzia pracowała na wędliniarskim. I pani Czesia.

Marianna Pat: - Delikatesy były moim drugim domem. Moja mamcia „Bolcia” pracowała na stoisku cukierniczym od lat 60. do emerytury. Pamiętam pana kierownika Andrzeja Sz.

Jarosław Chodarcewicz: - Sufit był jedyny w swoim rodzaju. Układ stoisk do dzisiaj pamiętam.

Roma M. Matuszewska: - Oczywiście hitem dla dzieciaków były okrągłe filary. Wybłyszczone na wysokości 1 metra. Każde dziecko musiało zaliczyć parę kolejek szlifując rękawem.

Mnie też fascynowały te słupy. Tworzyły klimat sklepu, ale i mocno ograniczały przestrzeń. Postawiono je w połowie lat 50. XX wieku. Wtedy do opuszczonego przez PDT lokalu postanowiono wprowadzić Delikatesy. Takiej firmy i takiego sklepu jeszcze w województwie nie było. Miał się zajmować m.in. sprzedażą towarów importowanych. Wcześniej jednak postanowiono pomieszczenia dostosować do nowych potrzeb. PDT przeniósł się w nowe miejsce w 1954 r. Optymistycznie zakładano, że nowy sklep będzie gotowy na Winobranie następnego roku. Okazało się to niemożliwe. - Z chwilą rozpoczęcia budowy tego obiektu natrafiono na znaczne przeszkody. Tak np. fundamenty kamienicy okazały się słabe - pisała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 22 września 1955 r. - Trzeba było zakładać nowe, betonowe, aby filary podtrzymujące sklepienie mogły bezpiecznie się na nich opierać.

Gazeta podsumowała, że jeszcze trzeba cierpliwie poczekać kilka miesięcy, podając datę otwarcia 4 grudnia. Nie napisali, co to za okazja - na św. Mikołaja czy może Dziadka Mroza?

Jedno było pewne - będzie pięknie. Według informacji kierownika budowy, obywatela Czajkowskiego, Delikatesy miały zajmować „co do jakości wnętrz i wielkości czołowe miejsce w kraju”.

Niestety w grudniu Delikatesów nie udało się otworzyć. Trzeba było jeszcze poczekać cztery miesiące.

Wreszcie wyznaczono datę - 24 marca 1956 r. o godz. 10.00. Sklep posiadał dziewięć działów: nabiałowy, pieczywa specjalnego, cukierniczy, spożywczy, owocowo-warzywny, garmażeryjny i konserw rybnych, wędlin, winno-monopolowy i kolonialny. Sklep miał być czynny w dni powszednie od 9.00 do 21.00 z przerwą obiadową od 13.00 do 14.30. Delikatesy funkcjonowały również o dwie godziny krócej w niedziele i święta.

Wreszcie nadeszła ta upragniona sobota, 24 marca. Tłum klientów w kilka minut zapełnił sklep. - Najwięcej klientów gromadzi się przed działami: owocowym i wędliniarskim - opisywała „Gazeta Zielonogórska”. - Przy jednym z działów grupowali się prawie sami mężczyźni. To bułgarskie i niemieckie papierosy mają takie przyciągające właściwości.

Od początku sklepem kierował Andrzej Szymankiewicz, który do Zielonej Góry trafił w 1945 r. i od początku pracował w handlu. Zaczynał od sklepu spożywczego spółdzielni „Robotnik”. Prowadzony przez niego sklep zdobył taką renomę u klientów, że po kilku latach szefowie nazwali sklep „Andrzej”. Od imienia kierownika.

W końcu trafił do Delikatesów, gdzie pracował do 1988 r. 32 lata w jednym sklepie!

- W ciągu 30 lat pracy wyszkoliłem prawie 200 sprzedawców - mówił „Gazecie Lubuskiej” w 1977 r. Twierdził, że od kierownika zależy bardzo wiele, bo młody personel się na nim wzoruje i rzucił hasło: Mój personel świadczy o sklepie i o mnie samym.

Delikatesy były często opisywane w mediach. Z różnych powodów. Na przykład przez ananasy.

Tak pisała „Gazeta Zielonogórska” z 12 kwietnia 1962 r.: - Przedwczoraj ukazały się w sprzedaży - po raz pierwszy w Zielonej Górze po wojnie - ananasy. Owoce nadeszły z Kuby. Jedynym sklepem, który sprzedał całą 300-kilogramową partię były Delikatesy.

Częste były anonse o dostawie cytryn lub pomarańczy. Teraz nikt tym nie zawraca głowy czytelnikom.

Dzisiaj zamiast Delikatesów mamy Biedronkę, która działa w tym miejscu od stycznia 2013 r. Ciekawe czy po latach ktoś będzie ją wspominał tak, jak Delikatesy?

Fot. Bronisław Bugiel. Personel sklepu - w środku kierownik Andrzej Szymankiewicz

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 
kwiecień 05, 2024

Telewizor i zalew podarunkiem na XX-lecie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 548 (1.138)

Zastanawialiście się może, ile lat ma kąpielisko przy ul. Botanicznej…
marzec 29, 2024

Basen gdzieś tam hen za miastem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 547 (1.137)

Przepis na zielonogórski basen był prosty - znajdujesz strumyk, kopiesz…
marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…

Jak ulicę Józefa Bema burzono i przebudowano - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 550 (1.140)

To był chyba jedyny taki przypadek w Zielonej Górze - dom, wokół którego ze wszystkich…

W wielkie upały tłum na kąpielisku w Ochli - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 549 (1.139)

Latem 1971 r. w Zielonej Górze panowały niemiłosierne upały - pisała „Gazeta Zielonogórska” z 7…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.