Jak Żubr wyrugował ze starówki Gosposię - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 443 (1031)

Obok siebie znajdowały się dwa sklepy MHD - Bombonierka i Żubr Obok siebie znajdowały się dwa sklepy MHD - Bombonierka i Żubr Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG
Dawna Zielona Góra nocą to zawsze fascynujący widok! Dołożyć do tego jeszcze świecące neony i… człowiek nagle znajduje się w zupełnie innym świecie. Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie pokazać wam dziś też bruku - jak to światło się w nim odbija!

 

- Czyżniewski! Znowu neony? Teraz będziesz dodawał jedną świecącą rurkę do drugiej świecącej rurki i tygodniami pokazywał kolejne miejsca z ich oryginalnymi reklamami. Swoją drogą, ciekawa jestem, co też napiszesz o sklepie mięsnym - moja żona znacząco spojrzała na gotową do umycia patelnię i grobowym głosem zapowiedziała: - Jak tu nie posprzątasz, to nie dostaniesz swoich ulubionych frankfurterek z pewnego sklepu.

Małżonce chodziło o sklep Żubr, co prawda nasz osiedlowy a nie ten z deptaka, ale to jedna firma. Firma, która się reklamuje, że jej pierwszy sklep pod marką Żubr funkcjonuje przy Starym Rynku 8 nieprzerwanie od 1969 r. W rzeczywistości sklep jest trochę bardziej leciwy…

Ponad pół wieku temu - lata 60. Zielonogórskie sklepy miały urocze nazwy, swojskie bez jakichś tam shopów z rozwinięciem. Krystynka, Andrzej, Izabella, Nastolatka czy Bombonierka. Jednym z takich swojskich sklepów była również Gosposia. Nie wiem dlaczego, ale ta nazwa zawsze błędnie kojarzyła mi się z garnkami i naczyniami, jednak w rzeczywistości był to sklep spożywczy. 55 lat temu uznano, że jest on tutaj niepotrzebny i połączono go z sąsiednią pasmanterią.

Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG. Widok na sklep 1001 drobiazgów i w głębi na PDT

- Nowy, najładniejszy w mieście sklep mięsny - zachwycała się „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 15 lutego 1967 r. - Wczoraj dyrekcja MHD Artykułami Spożywczymi uruchomiła nowy sklep mięsno-wędliniarski przy pl. Bohaterów Stalingradu (dzisiaj Stary Rynek). Powstał on z połączenia dwóch poprzednio istniejących sklepów - Gosposi i pasmanteryjnego.

Gazeta wyliczała, że powierzchnia nowej placówki handlowej ma 200 mkw. powierzchni, w tym 118 mkw. powierzchni sprzedażowej, na której usytuowano trzy stoiska. Na dwóch sprzedawano mięso i wędliny, na trzecim wyroby wędliniarskie.

- Sklep wyposażony jest w nowoczesne urządzenia, lady i komory chłodnicze, meble - informował dziennik. - Na adaptacje i wyposażenie wydano 1 mln zł. Drogo, ale za to miasto otrzymało w prezencie z całą pewnością najładniejszy tego rodzaju obiekt.

Sklepem kierował Konstanty Kaczmarek, który miał do dyspozycji 15 osób personelu. Placówka miała być czynna od 8.00 do 20.00, z godzinną przerwą obiadową od 12.00 do 13.00.

Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG. Lata 70. - sklep Wszystko dla pani

Podczas otwarcia zaopatrzenie było dobre - do sklepu trafiły cztery tony mięsa i wędlin. Gazeta zapowiedziała, że w planach jest jeszcze zamontowanie neonu nad wejściem. Nic nie wspomniano o jeszcze większej świecącej reklamie na dachu budynku.

Miejski Handel Detaliczny nie miał jeszcze nazwy dla placówki - na razie był to sklep MHD nr 43. Dyrekcja firmy zaapelowała do czytelników, by to sami klienci wybrali nazwę. Propozycję należało zgłaszać do szefostwa MHD.

Niestety nie odnalazłem informacji, kiedy nazwę wybrano i kto ją zaproponował. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie - dlaczego ktoś wpadł na pomysł, by zwierzę będące w Polsce pod ochroną, zostało symbolem sklepu rzeźnickiego. Przecież nie handlowano karkówką czy udem z żubra.

W informacjach prasowych jeszcze długo używano jedynie numeru sklepu. Na pewno w lipcu 1968 r., nad wejściem do sklepu widniał neon: MIĘSO - WĘDLINY - WYROBY GARMAŻERYJNE. Nad nimi, na dachu budynku, świecił wielki napis ŻUBR.

Jak wyglądał, widzimy na nocnych zdjęciach Czesława Łuniewicza, który postanowił udokumentować neony wokół ratusza. Z mieszczącej się przy ul. Żeromskiego redakcji „Nadodrza” nie miał daleko.

Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG. Reklama baru mlecznego przy ówczesnym pl. Lenina

- Zawsze chodziliśmy tutaj z mamą po wątrobianki. Były pyszne - o Żubrze napisał na Facebooku Krzysztof Pacholski.

- A mój wujek Tadek był tam jednym z kierowników z panem Alosiem - dodał Piotr Misakiewicz.

Fotoreporter dotarł również na ówczesny pl. Lenina (dzisiaj Pocztowy) i uwiecznił reklamę tamtejszego baru mlecznego z głową krowy.

- Tu bywałem na fajnym ryżu na mleku ze śmietaną i cukrem - przypomniał Henryk Wawrzyniak.

Też czasami tam zaglądałem.

Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG. Zanim w 1967 r. powstał Żubr, część pomieszczeń zajmował sklep spożywczy Gosposia

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz
kwiecień 05, 2024

Telewizor i zalew podarunkiem na XX-lecie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 548 (1.138)

Zastanawialiście się może, ile lat ma kąpielisko przy ul. Botanicznej…
marzec 29, 2024

Basen gdzieś tam hen za miastem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 547 (1.137)

Przepis na zielonogórski basen był prosty - znajdujesz strumyk, kopiesz…
marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…

W wielkie upały tłum na kąpielisku w Ochli - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 549 (1.139)

Latem 1971 r. w Zielonej Górze panowały niemiłosierne upały - pisała „Gazeta Zielonogórska” z 7…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

Tutaj tańczyła słynna rewia lodowa z Paryża - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 541 (1.131)

- Na Walentynki poproszę jakąś niesamowitą, lekką opowieść o Zielonej Górze, o miejscu, w które…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.