Kiedyś tutaj organizowano nawet koncerty - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 498 (1087)

Kiedyś tutaj organizowano nawet koncerty - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 498 (1087) Fot. Bronisław Bugiel Lipiec 1967 r. - ostatnie prace przy budowie muszli i zagospodarowaniu terenu wokół Wieży Braniborskiej
- Nudzicie się i chcecie się wybrać na ciekawy wielkanocny spacer? Polecam Wieżę Braniborską, z której można podziwiać panoramę Zielonej Góry. To jest możliwe, ale… nie teraz, bo obiekt jest zamknięty na głucho. Możemy wygrać w konkursie milion złotych i wieżę otworzyć - pisze redaktor Tomasz Czyżniewski.

 

- Czyżniewski! Widzę, że propagujesz akcję Nasz Zabytek. Ja już wypełniłam internetową ankietę. Chciałabym tam wejść i zobaczyć coś ciekawego - zameldowała mi małżonka, przy okazji podkreślając, że zrobiła to mimo negatywnej oceny stanu czystości patelni. Są rzeczy ważniejsze niż codzienne potyczki…
Myślę, że rewitalizacja i uruchomienie Wieży Braniborskiej jest taką ważną rzeczą. Dlatego proszę Was, fani Spacerownika, w wolnej chwili usiądźcie do komputerów i wypełnijcie ankietę konkursową. Jeżeli wygramy 1 mln zł, będzie to z korzyścią dla wszystkich.
Chcemy powrotu wieży do jej pierwotnych funkcji - miejsca spotkań, wypoczynku i obserwacji miasta ze szczytu. Do 1945 r. był tu jeszcze lokal gastronomiczny.

 

fot. ze zbiorów Tomasza Kowalskiego. Okres przedwojenny. Letnia kawiarnia z tarasem widokowym na miasto.

Co to za ruina?
W 1945 r. wieża została ostrzelana i uszkodzona. Przez ponad 10 lat budynek niszczał.
- Co to takiego? - pytała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 9 sierpnia 1957 r., prezentując zdjęcia uszkodzonej budowli. - Czy to mury starego zamczyska, czy wejście do podziemnych bunkrów. Ani jedno, ani drugie. To pozostałość budowli stojącej na Wzgórzu Serbskim (dzisiaj Wzgórze Braniborskie - przyp. tc). W budynku - widocznym na zdjęciach - mieściła się kiedyś prawdopodobnie kawiarnia lub restauracja.
Na koniec „GZ” stwierdziła, że to świetne miejsce na niedzielny wypoczynek. - Kto się zajmie tą sprawą? - padło pytanie.
Nie było ono przypadkowe. Sześć miesięcy później „GZ”, omawiając plany Frontu Jedności Narodu podała, że „planuje się odbudowę wieży przy ul. Braniborskiej”. Konkretny termin nie padł. W 1959 r. na wzgórze wkroczyli robotnicy. Odnowiony obiekt miał być gotowy na 22 lipca. Nie ingerowano w kształt budynku. Jeszcze tydzień przed otwarciem trwały intensywne prace. Robotnicy stawali na głowie, bo zabawę w tym miejscu wpisano w oficjalne obchody lipcowego święta. Zapowiadano, że w kawiarni i ogródkach na świeżym powietrzu jest miejsce dla 400 gości.
Wkrótce w konkursie gazetowym wybrano nazwę lokalu - „Panorama”.

Fot. ze zbiorów Jerzego Topolskiego. W roku 1959 odnowiono tarasy wokół wieży

Stawiamy muszlę
Atrakcją był nie tylko sam budynek, ale i jego otoczenie. Znowu z okazji święta 22 lipca postanowiono coś zmienić.
- Pracownicy przedsiębiorstw gospodarki komunalnej zagospodarowują na 22 lipca w czynie społecznym teren przyległy do Wieży Braniborskiej. Powstanie tu między innymi piękna muszla koncertowa (na zdjęciu) - odnotowała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 21 lipca 1967 r. Kamienna obudowa muszli przetrwała do dzisiaj.
- Pamiętam, jak będąc gówniarzem czekałem na ławkach koło muszli aż tato skończy próbę chóru w muszli i pójdziemy do domu. To był gorący letni dzień, łąka cała grała odgłosami owadów. Jedno z nielicznych wspomnień z wczesnego dzieciństwa, które tak mocno utkwiło mi w pamięci. To były lata 1972-73 - wspomina na Facebooku Yerba Maciek.
Czy organizowanie w tym miejscu niewielkich występów będzie możliwe? To zależy od tego, ilu zielonogórzan weźmie udział w konkursie.

Fot. Bartosz Mirosławski. Kamienna obudowa muszli z 1967 r. przetrwałą do dzisiaj. Czy w przyszłości odbędą się tutaj jakieś występy?

MOŻESZ POMÓC!
W konkursie organizowanym przez Fundację Most the Most jest do wygrania 1 mln zł na rewitalizację jednego zabytku w województwie. To pozwoli udostępnić go mieszkańcom. Przed rokiem dofinansowanie zdobył magazyn solny w Nowej Soli.
Zagłosować może każdy. Sąsiad, członek rodziny, kolega z pracy, koleżanka ze szkoły, uczelni… Im więcej znajomych namówimy do głosowania, tym większa szansa, że nasz projekt wygra.
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji www.mostthemost.pl
Trzeba napisać o jaki obiekt chodzi, dlaczego jest ważny i co się chce w nim zrobić. Głosowanie trwa do 10 kwietnia 2023 r.
UWAGA! Można skorzystać ze ściągi na specjalnym fanpage na Facebooku, wpisać w wyszukiwarkę: Otwieramy Wieżę Braniborską. Tam znajduje się historia zabytku, pomysły na jego zagospodarowanie, zdjęcia do wykorzystania i niezbędne linki. Poświęćcie na to 10 minut.

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz
luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…
październik 21, 2022

Zaglądamy do młyna burmistrza Semmlera - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 476 (1065)

Pomyśleć, że zabudowania starego młyna w Dolinie Luizy były tam…
lipiec 29, 2022

Z panią Anną wieczorem wędrujemy świętować - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 464 (1053)

To była wielka wyprawa – zabrałem żonę na wieczorną wędrówkę…
czerwiec 24, 2022

Toncoloriusz w świecie starych telewizorów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 459 (1048)

Mamy go! 63. Bachusik zagościł na ścianie domu przy Starym…

W 1960 r. dworzec PKS działał w centrum miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 506 (1.095)

We wtorek obchodziliśmy 63. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Z tej okazji sięgnąłem po zdjęcia zrobione przez…

Wielka piwnica braci Mannigiel znowu działa - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 505 (1.094)

Robi wrażenie wielkością - niestety nie zobaczymy jej podczas czerwcowych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. W…

Więzienie wybudowane obok winnic na skraju miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 504 (1.093)

To nie pomyłka, chodzi o areszt przy ul. Łużyckiej, który powstał tuż obok winnicy. Fakt,…

Urok starych, archiwalnych filmów o naszym mieście - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 503 (1.092)

Cyk - skanuję QR kod i już mogę wędrować po Grünbergu z lat 20. XX…

Pomnikowe drzewa dla Alberta, Georga i Friedricha? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 502 (1.091)

- Skoro w tym miejscu wkrótce stanie pomnik Winiarki Emmy, to pomnikowym drzewom wokół niej…

Co ma wspólnego odrzutowiec z Piastowską? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 501 (1.090)

Pewności nie mam, jedynie podejrzenia - weseli klienci restauracji Piastowskiej hałasowali nie tylko w pobliżu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.