Listy do Emmy, która stanie na skwerze - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 499 (1088)

Przedwojenny pomnik Winiarki Emmy Przedwojenny pomnik Winiarki Emmy Ze zbiorów Sławomira Ronowicza
- Droga Mamo, udało mi się zrealizować Twój pomysł! Wymarzona przez Ciebie rzeźba Winiarki stanie w Grünbergu - tak mógł brzmieć listy do Emmy Heine wysłany w 1937 r. przez jej córkę Elizabeth Lemcke. Co my możemy napisać „W listach do Emmy”?

 

- Czyżniewski! „Listy do Emmy” - bardzo ładnie to brzmi. Ty po 85 latach możesz napisać prawie to samo co jej córka: Droga Emmo, udało się nam zrealizować Twój pomysł. Wymarzona przez Ciebie rzeźba Winiarki ponownie stanie w Zielonej Górze na skwerze pomiędzy al. Niepodległości i ul. Chrobrego - moja żona, odkładając na bok patelnię, natychmiast służyła mi podpowiedzią. - Oczywiście dodaj, że Winiarkę Emmę stawialiśmy wspólnymi siłami

Fot. Tomasz Czyżniewski. Wizytacja na skwerze gdzie stanie pomnik. Od lewej: Artur Wochniak, Wiktor Kwapisiewicz i Tomasz Tyszkiewicz.

Głosujemy i wygrywamy

To oczywiste, bo rekonstrukcja pomnika to swoisty dar od zielonogórzan, którzy w liczbie 526 osób, przegłosowali ten szalony pomysł w budżecie obywatelskim na 2018 r. a prezydent Janusz Kubicki dosypał sporo pieniędzy do tego projektu. Wkrótce zobaczycie, że warto było.

Dzisiaj każda z tych 526 osób ma pełne prawo, by zapisać się w historii miasta. Wystarczy napisać list do Emmy. O mieście, sobie, przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Wystarczy nawet kilka zdań, pozdrowienie. Każdy może napisać taki list. My je wszystkie zapakujemy do okolicznościowej tuby i wmurujemy w pomnik. Na wieki. Może ktoś kiedyś je przeczyta i się wzruszy, że mieszkaliśmy w jego mieście…

Postawimy

- Chyba się udało - napisałem w poprzednim numerze „Łącznika” przypominając, że to historia z długą brodą. Niemcy stawiali Winiarkę przez 23 lata. Od 1914 r. do 1937 r. My, Polacy, stawiamy ją krócej - tylko 15 lat. O jej rekonstrukcji dyskutowaliśmy już w 2008 r. Wtedy wybór padł na Bachusa.

- Nie ma żadnego „chyba”. W maju pracujemy nad wszystkimi przyłączami, oświetleniem, wodą i zielenią. Wylejemy również fundamenty. Równolegle w naszym zakładzie wytniemy wszystkie bryły z piaskowca, które tworzą pomnik. Znamy się na tym. Pracowaliśmy przy wielu podobnych realizacjach - mówi Wiktor Kwapisiewicz, prokurent firmy Katanga, która wygrała przetarg na postawienie pomnika. W minioną środę przejął plac budowy i uzgadniał wszystkie szczegóły z odpowiedzialnym w magistracie za tę inwestycję Tomaszem Tyszkiewiczem oraz rzeźbiarzem Arturem Wochniakiem, autorem odlanej z brązu postaci Emmy, która jest już gotowa.

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie…

To często używany zwrot przy inwestycjach, których terminu zakończenia nie jesteśmy pewni. To zwrot w Zielonej Górze ponadczasowy…

- Jeżeli wszystko dobrze pójdzie… to pomnik Winiarki - fontanny, powinien być gotowy w czerwcu - pisał „Grünbeger Wochenblatt” w wydaniu z 29 kwietnia 1937 r. przypominając, że prace przy stawianiu obiektu już się rozpoczęły.

Rok wcześniej „GW” w wydaniu z 7 listopada 1936 r. przypomniała sprawę pomnika winiarki pisząc, że Eulenspiegel powinien mieć młodszą siostrę. - Dzieło prof. Kramera jest świadectwem uprawy winorośli w Grünbergu w odległych czasach - pisała gazeta. Dodając, że Winiarka nie może dłużej pozostać modelem i pięknym marzeniem. Musi ozdobić skwer w naszym mieście i rozsławić imię Zielonej Góry w świecie.

Wtedy również uważano, że winiarstwo jest unikatowym znakiem firmowym miasta.

Ze zbiorów Grzegorza Biszczanika. W tej willi (na pierwszym planie) przy dzisiejszej al. Niepodległości, na początku XX wieku mieszkała Emma Heine

Eulenspiegel? Kto to jest?

To wywodząca się z tradycji północnych Niemiec postać złośliwego figlarza i błazna, tryskająca rubasznym humorem, symbol plebejskiej mądrości ludowej. To polski Dyl Sowizdrzał. I tak Dyl Sowizdrzał, autorstwa prof. Arnolda Kramera, w 1905 r. zasiadł na brzegu fontanny w Brunszwiku. Z tego miasta pochodziła Emma Heine, z domu Freitag. Wdowa po fabrykancie z Czerwieńska, która na przełomie XIX i XX wieku zamieszkała w Zielonej Górze.

- Chciałabym, by podobna fontanna stanęła w Grünbergu. Ma nawiązywać do winiarskich tradycji miasta - wymyśliła sobie wdowa i zaprosiła do współpracy prof. Kramera. Jako fundatorka przeznaczyła 5.000 marek na realizację pomnika.

Kramer stworzył Winiarkę naturalnej wielkości. Powstał projekt, który trafił do odlewni. Niestety, wybuch I wojny światowej przerwał prace. Ważniejsze były armaty, nie pomniki. Emma Heine nie zgodziła się, by zastąpić odlew z brązu Winiarki postacią wykutą w kamieniu. I tak makieta Winiarki wciąż czekała. Tymczasem zmarła fundatorka, później rzeźbiarz, a rodzinie wciąż brakowało pieniędzy na realizację dzieła.

Dopiero w latach 30. do pomysłu skutecznie wróciła córka fundatorki Elizabeth Lemcke, która przekonała władze miasta, by dołożyły część brakujących pieniędzy. Pomnik stanął.

Na kilka lat. Kiedy w 1945 r. zielonogórscy pionierzy pojawili się w mieście, po Emmie ślad zaginął. Nikt nie wspominał nawet zarysu pomnika, który przecież stał przy głównej ulicy wiodącej z dworca kolejowego.

Nieodkryta tajemnica…

Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. Al. Niepodległości na początku XX wieku. Za ponad 30 lat na skwerze po lewej stronie stanie pomnik Winiarki.

 

LISTY DO EMMY

czyli życzenia dla miasta, siebie, rodziny, znajomych. Może ktoś kiedyś po latach zajrzy do pamiątkowej tuby wmurowanej w pomnik. Pomyślcie, co chcielibyście przekazać kolejnym pokoleniom. I napiszcie, jaka w przyszłości ma być Zielona Góra.

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na Facebooku: @listydoEmmy

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

 

luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…
październik 21, 2022

Zaglądamy do młyna burmistrza Semmlera - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 476 (1065)

Pomyśleć, że zabudowania starego młyna w Dolinie Luizy były tam…
lipiec 29, 2022

Z panią Anną wieczorem wędrujemy świętować - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 464 (1053)

To była wielka wyprawa – zabrałem żonę na wieczorną wędrówkę…
czerwiec 24, 2022

Toncoloriusz w świecie starych telewizorów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 459 (1048)

Mamy go! 63. Bachusik zagościł na ścianie domu przy Starym…

W 1960 r. dworzec PKS działał w centrum miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 506 (1.095)

We wtorek obchodziliśmy 63. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Z tej okazji sięgnąłem po zdjęcia zrobione przez…

Wielka piwnica braci Mannigiel znowu działa - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 505 (1.094)

Robi wrażenie wielkością - niestety nie zobaczymy jej podczas czerwcowych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. W…

Więzienie wybudowane obok winnic na skraju miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 504 (1.093)

To nie pomyłka, chodzi o areszt przy ul. Łużyckiej, który powstał tuż obok winnicy. Fakt,…

Urok starych, archiwalnych filmów o naszym mieście - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 503 (1.092)

Cyk - skanuję QR kod i już mogę wędrować po Grünbergu z lat 20. XX…

Pomnikowe drzewa dla Alberta, Georga i Friedricha? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 502 (1.091)

- Skoro w tym miejscu wkrótce stanie pomnik Winiarki Emmy, to pomnikowym drzewom wokół niej…

Co ma wspólnego odrzutowiec z Piastowską? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 501 (1.090)

Pewności nie mam, jedynie podejrzenia - weseli klienci restauracji Piastowskiej hałasowali nie tylko w pobliżu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.