Neonowa wojna banku z domem towarowym - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 497 (1086)

Neonowa wojna banku z domem towarowym - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 497 (1086) kolaż ŁZ
47 lat temu, 20 marca 1976 r., otwarto DT Centrum, który budowano pięć lat. Kto by pomyślał, że miał być gotowy już 10 lat wcześniej. Warszawa miała mieć swoją ścianę wschodnią, a Zielona Góra ciąg pocztowo-handlowy.

 

- Czyżniewski! Byłam pewna, że wyszperasz jakąś notatkę udowodniającą, że o budowie DT Centrum mówiono od lat. Zdradź od kiedy i co wspólnego ma z tym neonowa wojna banku z domem towarowym? - moja żona przeczytała mi przez ramię tytuł powstającego tekstu. Ani słowa o patelni. Właśnie wychodziła z domu.

Fot. Bronisław Bugiel. Pochód pierwszomajowy. W tle trwa budowa poczty (oddana do użytku w 1968 r.) oraz Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki (oddany do użytku w 1969 r.).

Cios neonem

W latach 50. XX wieku najważniejszym sklepem w mieście był otwarty w1954 r. Powszechny Dom Towarowy przy ówczesnym pl. Bohaterów Stalingradu, czyli obecnym Starym Rynku. Dzisiaj w tym miejscu stoi nigdy nie uruchomiony Złoty Dom.

W PDT prawie zawsze kręcił się tłum kupujących. Sklep był najlepiej zaopatrzony i… za mały. Najgorzej było w dni targowe, bo dochodzili klienci spoza miasta.

- Jest więcej niż pewne, że zajmujący miniaturową siedzibę przy pl. Bohaterów Stalingradu Powszechny Dom Towarowy przeniesiony zostanie do gmachu PKO przy ul. Żeromskiego - pisała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 5 marca 1958 r. - W związku z tym PKO zajmie najprawdopodobniej część pomieszczeń Banku Rolnego (późniejszy BGŻ - przyp. tc) zajętych dotychczas przez Wydział Finansowy Prezydium WRN.

Fot. Bronisław Bugiel. Trwa burzenie XIX-wiecznej kamieniczki, która wręcz „wchodziła” na poszerzoną ulicę. W tym miejscu w przyszłości stanie DT Centrum.

Tymczasem równo dwa miesiące później „GZ” odnotowała, że na gmachu banku pojawił się neon PKO, który nocą świeci pięknym blaskiem. - Dyrekcji PKO należą się słowa uznania za przyczynianie się do dodania Zielonej Górze wyglądu (w nocy) - pisała „GZ”. Tydzień później, w wydaniu z 13 maja 1958 r. już była mniej zachwycona, pytając: - Czy neon nad PKO to protest przeciwko zamierzeniom PDT?

Gazeta nie spytała o to szefostwa PKO. Zrobiła jedynie wywiad z dyrektorem handlowym PDT, nie podając jego nazwiska, który stwierdził, że zamontowanie pięknego neonu raczej wskazuje na brak chęci do przenosin.

Pomysł upadł. Neon świecił przez wiele lat, a PKO wciąż urzęduje w tym budynku.

Ze zbiorów Dariusza Frejmana. Neon z napisem PKO pojawił się na budynku banku w 1958 r.

Szukamy innej lokalizacji

Skoro nie udały się przenosiny, zaczęto mówić o innej lokalizacji. W tym czasie wzdłuż ul. Bohaterów Westerplatte stawiano kolejne budynki ze sklepami na parterach. Powstawała główna arteria komunikacyjna miasta. Tam znaleziono miejsce na PDT.

- Ustalono lokalizację nowego PDT. Nowoczesny budynek wzniesiony będzie przy ul. Boh. Westerplatte, na odcinku miedzy ul. Nowomiejską i Skarbową - odnotowała „GZ” w wydaniu z 7 lipca 1959 r. Młodszym czytelnikom trudniej zlokalizować to miejsce, bo dzisiaj obu ulic już nie ma, ale chodzi o obecną lokalizacje DT Centrum.

W 1959 r. nie rozstrzygnięto jak ma wyglądać nowa galeria handlowa, ale obiekt znalazł się w planach inwestycyjnych na pierwszą połowę lat 60.

Fot. Bronisław Bugiel. Rok 1972 - początek budowy DT Centrum

W Warszawie właśnie planowano budowę tzw. ściany wschodniej, czyli ciągu nowoczesnych galerii handlowych. Zielona Góra postanowiła nie być gorsza - w 1960 r. ogłoszono ogólnopolski konkurs na budowę gmachu poczty i PDT. Wpłynęły 22 prace. Wygrali architekci z Warszawy. Zdecydowano się na niską zabudowę poczty, wyższy budynek Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki oraz galerię handlową. Koncepcja została zrealizowana z niewielkimi zmianami.

Latem 1963 r. Ministerstwo Handlu Wewnętrznego zatwierdziło budowę PDT. - Prace rozpoczną się przypuszczalnie już w roku przyszłym. Budowa potrwa trzy lata-– odnotowała „GZ” z 30 sierpnia 1963 r. Wkrótce ruszyła budowa poczty i Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki. O PDT zapomniano na kilka lat. Roboty ziemne pod budowę gmachu rozpoczęły się we wrześniu 1971 r.

Fot. Bronisław Bugiel. Budowa galerii trwała cztery lata

Wcześniej zburzono XIX-wieczne kamieniczki, które stały w tym miejscu.

- Zgodnie z umową, prace budowlane, które prowadzić będzie ZPB, mają się rozpocząć w maju przyszłego roku, a zakończyć się po 38 miesiącach tj. 30 czerwca 1975 r. Przewidziany koszt budowy - 60 mln zł - pisała „GZ” w wydaniu z 10 września 1971 r.

Nie dotrzymano terminu. Sklep był gotowy pół roku później.

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 
luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…
październik 21, 2022

Zaglądamy do młyna burmistrza Semmlera - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 476 (1065)

Pomyśleć, że zabudowania starego młyna w Dolinie Luizy były tam…
lipiec 29, 2022

Z panią Anną wieczorem wędrujemy świętować - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 464 (1053)

To była wielka wyprawa – zabrałem żonę na wieczorną wędrówkę…
czerwiec 24, 2022

Toncoloriusz w świecie starych telewizorów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 459 (1048)

Mamy go! 63. Bachusik zagościł na ścianie domu przy Starym…

W 1960 r. dworzec PKS działał w centrum miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 506 (1.095)

We wtorek obchodziliśmy 63. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Z tej okazji sięgnąłem po zdjęcia zrobione przez…

Wielka piwnica braci Mannigiel znowu działa - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 505 (1.094)

Robi wrażenie wielkością - niestety nie zobaczymy jej podczas czerwcowych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. W…

Więzienie wybudowane obok winnic na skraju miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 504 (1.093)

To nie pomyłka, chodzi o areszt przy ul. Łużyckiej, który powstał tuż obok winnicy. Fakt,…

Urok starych, archiwalnych filmów o naszym mieście - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 503 (1.092)

Cyk - skanuję QR kod i już mogę wędrować po Grünbergu z lat 20. XX…

Pomnikowe drzewa dla Alberta, Georga i Friedricha? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 502 (1.091)

- Skoro w tym miejscu wkrótce stanie pomnik Winiarki Emmy, to pomnikowym drzewom wokół niej…

Co ma wspólnego odrzutowiec z Piastowską? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 501 (1.090)

Pewności nie mam, jedynie podejrzenia - weseli klienci restauracji Piastowskiej hałasowali nie tylko w pobliżu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.