Nie radziecki, lecz niemiecki z NRD - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 436 (1024

Na scenie wystąpił Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego Na scenie wystąpił Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego Fot. Bronisław Bugiel
Zawsze byłem przekonany, że stary, przedwojenny amfiteatr przebudowano w 1973 r. z powodu Festiwalu Piosenki Radzieckiej. To nie do końca prawda. Duże zmiany zaszły już dwa lata wcześniej z powodu… towarzyszy z NRD.

 

- Czyżniewski! Nie żartuj, chyba nie będziesz opowiadał, że w amfiteatrze śpiewano piosenki rodem z NRD i dlatego ktoś postanowił go przebudować. Nie przesadzaj z tą przyjaźnią polsko-NRD-owską - moja żona płynnym ruchem włożyła nową patelnię do zmywarki, a ja odetchnąłem z ulgą, że ominie mnie przyjemność szorowania tego sprzętu.

Moja żona jednak się myli, co do przyjaźni polsko-NRD-owskiej. Wiem, to określenie brzmi trochę głupio i raczej powinno brzmieć: przyjaźń polsko-niemiecka. Jednak pół wieku temu rządzący mieli z tym problem, bo serdecznie ściskali się z towarzyszami z NRD, ale niechętnym okiem patrzyli na tych z RFN.

To w naszym mieście, w lipcu 1969 r., zorganizowano obchody 25-lecia PRL, 20-lecia-NRD i 19-lecia Układu w Zgorzelcu, który sankcjonował granicę PRL - NRD na Odrze i Nysie. Wtedy huczne uroczystości, na które przyjechały tysiące gości, zorganizowano na stadionie przy ul. Sulechowskiej. Po politycznym wiecu nastąpiła całkowita zmiana klimatów - zorganizowano wielki koncert, którego gwiazdą był m.in. zespół Niebiesko-Czarni.

Fot. Zbigniew Rajche. Amfiteatr w latach 60. Kamienny mur otaczał widownię o niewielkim spadku terenu.

Dwa lata później zadecydowano, że Zielona Góra będzie gospodarzem centralnych obchodów rocznicy Układu w Zgorzelcu. I chyba uznano, że wypełnienie z tej okazji stadionu jest zbyt karkołomnym przedsięwzięciem. Postanowiono więc przebudować kameralny, leśny amfiteatr na Wzgórzach Piastowskich. Zajmował plac o powierzchni ok. 3.800 mkw., otoczony był kamiennym murem o wysokości od 90 do 130 cm. Oprócz sceny o szerokości ok. 20 m ważnym elementem był krąg taneczny o średnicy 18 m.

W błyskawicznym tempie postanowiono to zmienić. Niespełna tydzień przed wiecem, który zaplanowano na niedzielę 4 lipca 1971 r., „Gazeta Zielonogórska” opublikowała zdjęcie przedstawiające pracującą koparkę, ustawioną przed sceną (nie była w pełni gotowa).

- Trwają m.in. prace przy przebudowie amfiteatru w Parku Piastowskim, gdzie odbędzie się uroczystość - informowała gazeta.

Całkowicie przebudowano i powiększono scenę, przed którą powstało miejsce na orkiestrę tzw. orkiestron. Na widowni wymieniono ławki. Było wspaniale.

- Jest to trwała inwestycja, będzie ona przez długie lata służyć celom kulturalno - rozrywkowym mieszkańców Zielonej Góry. Porządkuje się również teren wokół amfiteatru, asfaltuje alejki i drogi - pisała „GZ”.

Widzów ściągnięto autokarami z całego województwa. Przyjechała również 200-osobowa delegacja z Frankfurtu.

Dookoła widowni hasła:

„Umacniamy współpracę i przyjaźń z NRD, pierwszym budującym socjalizm państwem niemieckim”. „Zespalajmy wszystkie twórcze siły społeczeństwa dla realizacji uchwał VIII i X Plenum KC PZPR” i napisane po niemiecku: „Niech żyje i umacnia się przyjaźń między narodami PRL i NRD”.

Super - naród PRL i naród NRD…

Głównymi mówcami wiecu byli wicepremierzy obu krajów: Wincenty Kraśko i Alexander Abusch.

Tym razem zabrakło zespołów typu Niebiesko-Czarni. Zagrały orkiestry dęte Zastalu i Polskiej Wełny. Na estradzie wystąpił również Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Goście chwalili nowy amfiteatr. Gospodarze zobaczyli w nim nowe możliwości. Dwa lata później gruntownie przebudowano widownię, a nad częścią estrady pojawiło się zadaszenie. Zaczynała się nowa epoka - na scenę wkroczył Festiwal Piosenki Radzieckiej. Na ćwierć wieku.

Fot. Bronisław Bugiel. Podczas wiecu dygnitarzy usadowiono na nowej estradzie

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…
styczeń 26, 2024

Chrobrego - budujemy naszą małą MDM - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 538 (1.127)

Teren wewnątrz odgrodzony od reszty świata blokami mieszkalnymi. Do środka…
styczeń 19, 2024

Księżna Dino dobrze prowadziła swój biznes - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 537 (1.127)

Lubicie Park Książęcy w Zatoniu? Sądząc po tłumach zielonogórzan przybywających…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

Tutaj tańczyła słynna rewia lodowa z Paryża - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 541 (1.131)

- Na Walentynki poproszę jakąś niesamowitą, lekką opowieść o Zielonej Górze, o miejscu, w które…

Wznieśmy toast winem, nawet młodym - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 531 (1.121)

Koniec z szalejącymi duchami-moczymordami i pijakami błąkającymi się po ulicach Grünbergu. Dzisiaj elegancko wznosimy toasty.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.