Niemożliwe? Tak, to jest Zielona Góra w 1872 r. SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 339

Niemożliwe? Tak, to jest Zielona Góra w 1872 r. SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 339
Pewnie się zastanawiacie, co to za pałac i gdzie stał. Czy to możliwe, że zbudowano go w naszym mieście? Owszem, budynek stał przez pół wieku przy ul. Wrocławskiej. Jaki kataklizm spowodował, że nie ma po nim śladu? - Czyżniewski! Jesteś pewien, że to nasze miasto? Przecież to olbrzymi budynek. Gmach muzeum, w którym kiedyś było starostwo, wygląda przy nim jak kurnik – moja żona przez chwilę zapomniała o sprawdzeniu patelni. Może dlatego, że z powodu wyjazdu na jarmark bożonarodzeniowy do Wrocławia, przytoczony sprzęt kuchenny był mniej używany... Ale owszem... ten olbrzymi gmach, widoczny na rysunku obok, stał w Grünbergu. Zacznijmy naszą opowieść. Był 31 sierpnia 1872 r. Dwaj eleganccy mężczyźni stali na balkonie niewielkiego pałacyku. [caption id="attachment_12823" align="alignnone" width="640"] Ze zbiorów Sławomira Ronowicza
Początek XX wieku – ul. Wrocławska, po lewej fabryka wybudowana wg planu z 1872 r. Przebudowano w niej boczne skrzydła.[/caption] - Ojcze, klamka zapadła, mamy zgodę na budowę – młodszy mężczyzna był bardzo podekscytowany. - Fritz, chcesz to postawić po drugiej stronie ulicy? – w głosie starszego mężczyzny słychać było wahanie. - Tak. To będzie olbrzymi budynek, niczym pałac. Elegancki, budzący szacunek i respekt. Czegoś takiego w naszym mieście jeszcze nie było – odpowiedział młodszy. Ci dwaj panowie to Friedrich Förster senior i jego syn Fritz Förster. Panowie oglądali przyszły plac budowy z balkonu swojej willi, stojącej na rogu dzisiejszej ul. Wrocławskiej i H. Sienkiewicza (na zdjęciach oznaczony literą A). Nie wiemy, czy taka rozmowa miała miejsce. Wiemy tylko, że 31 sierpnia 1872 r. policja budowlana wydała zgodę na budowę fabryki włókienniczej. - Administracja budowlana działała bardzo sprawnie – mówi Zbigniew Bujkiewicz, nasz ekspert z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, rozkładając na podłodze plan budynku (na zdjęciach litera B). – Projekt przygotował Leo Hedwig. Przekazał go do akceptacji w czerwcu 1872 r. Policja wydała pozytywną decyzję dwa miesiące później. [caption id="attachment_12824" align="alignnone" width="640"] Ze zbiorów Tomasza Czyżniewskiego
W 1835 r. Försterowie kupili teren przy ul. Wrocławskiej, gdzie zbudowali swoją pierwszą fabrykę – widok z początku XX w.[/caption] Oglądamy stary plan. Widać na nim ślady ognia. Po 1945 r. ktoś uznał, że poniemiecka dokumentacja nikomu nie jest potrzebna i postanowił ją spalić. Na szczęście, operacja nie całkiem się udała i plan przetrwał. Ale już nigdy się nie dowiemy, jakie inne cenne dokumenty poszły z dymem. Rysunek przedstawia front budynku, który stał wzdłuż ul. Wrocławskiej. Widać, jak wielką wagę projektant przywiązywał do wyglądu budowli. Rozmachem i elegancją przypomina fabrykę Izaaka Poznańskiego w Łodzi (dzisiaj słynne centrum Manufaktura). Łódzka fabryka została zbudowana z czerwonej cegły i jest o wiele większa. W obu budowlach stawiano na wygląd, wprowadzając wiele ozdobnych elementów. Jest jednak pewna różnica. Izaak Poznański świetnie prosperował, tymczasem Försterowie po zakończeniu inwestycji zbankrutowali. Po kilku latach, w 1878 r., produkcję uruchomili tutaj Anglicy: Oldroyd i Blakyley, którzy przyjechali z Yorku, sprowadzając do Zielonej Góry nowoczesne angielskie maszyny, fachowców i technologię. Mieszając wełnę z innymi dodatkami, uruchomili masową i tanią produkcję. Firma rozwijała się bardzo dobrze. W archiwum przechowywanych jest kilkadziesiąt planów, dotyczących kolejnych etapów rozbudowy zakładu. [caption id="attachment_12825" align="alignnone" width="640"] Ze zbiorów prywatnych
Pałacyk Schneidera u zbiegu ulic H. Sienkiewicza i Wrocławskiej został zbudowany w latach 1784-85. W 1835 r. odkupili go Försterowie, którzy mieszkali tutaj do początków XX wieku. Pałacyk został zburzony około 1922 r. podczas budowy nowej fabryki.[/caption] - Czyżniewski, powiedz, dlaczego tego budynku już nie ma? Został zniszczony podczas wojny? – moja żona czasami lubi przerwać wątek opowieści. To nie efekt wojny. Niemcy sami zniszczyli w tym rejonie kilka cennych budowli. Nasze współczesne spory o pojedyncze chałupki wydają się śmieszne w porównaniu ze skalą przedwojennych równań z ziemią. Gdyby 90 lat temu w Grünbergu pracowała nasza obecna konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć, to rejon ul. Wrocławskiej wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej. Niemcy nie przejmowali się starymi budowlami. Dlatego, gdy postanowili zbudować nowoczesny wielki kombinat włókienniczy (dzisiaj Focus Mall – litera E), to stare budowle wydały im się zbędne. Najpierw około 1922 r. zburzyli pałacyk, w którym mieszkali Försterowie (litera A), a później - w 1935 r.- dwie stare fabryki (litery B i C), które już nie nadawały się do nowoczesnej produkcji. Teraz z jednej strony ul. Wrocławskiej mamy Focus Mall, z drugiej - Kaufland. Ale starych fabryk żal.  

Tomasz Czyżniewski

codziennie nowe opowieści i zdjęcia

Fb.com/czyzniewski.tomasz

1785. W tym roku powstał pałacyk Schneidera (A) u zbiegu ul. H. Sienkiewicza i Wrocławskiej. Został zburzony około 1922 r. 1835. Försterowie kupują teren przy ul. Wrocławskiej i budują tutaj swoją pierwszą fabrykę (C). Została zburzona w 1935 r. 1872. Rozpoczyna się budowa nowej fabryki (B) przy ul. Wrocławskiej. Została zburzona w 1935 r. 1938. Nieczynna dawna tkalnia i drukarnia zostają przebudowane na halę widowiskową – to powojenna Hala Ludowa, inaczej Estrada (E). Budynek nie istnieje. 1941. W halach na tyłach fabryki (G) została otwarta filia obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, w której umieszczono Żydówki pracujące w fabryce. Przypomina o tym tablica pamiątkowa. Hale nie istnieją.
wrzesień 08, 2023

Z Mirosławem Kulebą wędrujemy po Zielonej Górze - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 520 (1.109)

Wreszcie - w poniedziałek, w Sali Szeptów, Mirosław Kuleba będzie…
sierpień 04, 2023

Stawiamy wieżowce nieopodal amfiteatru - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 515 (1.104)

- Panie Tomku, poproszę więcej historii z lat 70. -…
lipiec 28, 2023

Uczymy się chodzić po Kubusia Puchatka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 514 (1.103)

Pod takim tytułem „Gazeta Zielonogórska” opisywała 59 lat temu finał…
luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…

W centrum miasta stały sowieckie armaty - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 523 (1.112)

Podczas odsłonięcia muralu ze swoją podobizną Maryla Rodowicz wspominała dzieciństwo spędzone w Zielonej Górze. Mieszkała…

Pół wieku podstawówki nr 1 przy ul. Wyszyńskiego - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 522 (1.111)

To nietypowy jubileusz - najstarsza szkoła w mieście świętuje 50-lecie funkcjonowania w nowym gmachu. -…

Dziewczynka z bałwanem i kieliszkiem w dłoni - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 521 (1.110)

To najbardziej zaskakujące zdjęcie na najnowszej wystawie w zielonogórskim muzeum. Ma ze 100 lat. Ciągle…

Winiarka Emma czyją miała twarz? SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 519 (1.108)

Uff…. W zeszły piątek odsłoniliśmy pomnik Winiarki Emmy. Zaciekawiła zielonogórzan - na uroczystość przyszło 150-200…

Emmę odsłoniliśmy, listy piszemy nadal - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

W piątek 25 sierpnia odłoniliśmy rekonstrukcję przedwojennego pomnika Winiarki Emmy. Pomnik stoi, ale dalej piszemy…

W piątek odsłaniamy Emmę i idziemy na spacer - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

Wrr, wrr! Zbigniew Salwin i Rusłan Nguyen wiercą ostatnie otwory z boku pomnika Emmy. Trafią…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.