Nieznana piwnica winiarska przy Jedności 65 - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 507 (1.096)

Fot. Ewald Hasse. Widok ul. Jedności w 1908 r. Opisywana piwnica mieści się w kamienicy za płotem po lewej stronie. Fot. Ewald Hasse. Widok ul. Jedności w 1908 r. Opisywana piwnica mieści się w kamienicy za płotem po lewej stronie. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej
Na zewnątrz kontener pełen gruzu, wewnątrz cegły, śmieci, piasek, kurz i wiszący w powietrzu pył - tak dwa dni przed rozpoczęciem Dni Otwartych Piwnic Winiarskich wyglądało to miejsce. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, winiarze raczą winem musującym, gra muzyka… Te podziemia jeszcze nigdy nie były udostępniane publiczności.

 

- Czyżniewski! No… tak… Widać, że znowu wlazłeś do jakiejś dziury. Buzia uśmiechnięta, spodnie szare od brudu - żona uważnie zlustrowała mój wygląd. - Wszystko do prania. I nie opowiadaj Czytelnikom, że umyłeś patelnię, bo ja to zrobiłam.

Fakt, przyszedłem do domu trochę umorusany. We wtorek, dwa przed rozpoczęciem Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, postanowiłem zlustrować stan przygotowań w lokalu przy ul. Jedności 6

Unikatowe miejsce

- Ta piwnica jeszcze nigdy nie była pokazywana, a jest bardzo ciekawa - umorusany Bartłomiej Gruszka, prezes Fundacji Tłocznia, która jest organizatorem wydarzenia, wita mnie przy wielkim kontenerze wypełnionym po brzegi gruzem. - To wszystko wynieśliśmy, żeby ją udostępnić. Teraz sprzątamy i naprawiamy podłogę.

Wchodzimy do środka. Zaraz za drzwiami wielkie zaskoczenie. Schodzimy kilka schodków i stajemy na niewielkim półpiętrze, ma z metr kwadratowy powierzchni. W lewo schody biegną do osobnej komory z łukowatym sklepieniem. Schodząc w prawo trafiamy do wielkiej piwnicy z kolebkowymi sklepieniami. Na środku podpiera je wielki słup. Niesamowite wrażenie. Rzeczywiście, to jedna z ciekawszych piwnic. Po prawej stronie, pod sufitem, widać gąszcz rur wodociągowych i kanalizacyjnych. To współczesny „wkład” w historię. Ten XIX-wieczny budynek początkowo nie miał takich instalacji. Zamontowano je później, nie martwiąc się tym, jak ona wygląda na najniższej, podziemnej kondygnacji.

B.Gruszka pokazuje niewielki korytarz. Tutaj znajduje się podziemne przejście do piwnic w sąsiednim budynku. Kiedyś prawdopodobnie tworzyły jeden kompleks. Teraz przejście jest zamurowane.

Fot. Tomasz Czyżniewski. Bartłomiej Gruszka, z zawodu archeolog, naprawia posadzkę

Piwnica Seydel’a

Obydwie piwnice pod domami przy ul. Jedności 65 i 67 w połowie XIX wieku należały do znanego winiarza Johanna Friedricha Seydel’a. Prawdopodobnie on je też wybudował.

Na poparcie tej tezy Mirosław Kuleba w „Topografii winiarskiej Zielonej Góry” powołuje się na książkę Augusta Förstera „Aus Grünbergs Vergangenheit”.

„Starzy zielonogórzanie pamiętają jeszcze starego Johanna Friedricha Seydel’a jako okaz tutejszego mieszczanina, jedną nogą stojącego jeszcze w osiemnastym stuleciu. Posiadał dom na rogu Placu Pocztowego i Breite Straße (ul. Sikorskiego), a w miejscu gdzie dzisiaj jest firma Langego miał do 1848 r. sklep z tekstyliami. Jego głównym zajęciem był jednak handel żelazem, a przede wszystkim wino; jego własnością były duże piwnice przy Berliner Straße, które teraz posiada Laskau.

Był w Zielonej Górze największym właścicielem winnic, których liczba zbliżała się do 40 i które wieńcem otaczały miasto. Podczas winobrania przemieszczał się od jednej do drugiej z ponad setką winiarek, nazywanych gwardią Seydel’a”.

Fot. Tomasz Czyżniewski. Tutaj będzie grał DJ i będzie serwowane wino

O gwardii Seydel’a wspomina Krzysztof Federowicz w swojej książce „Zaświaty”. Pisarz i równocześnie winiarz dzierżawi najsłynniejszą i najciekawszą zielonogórską piwnicę przy ul. Wodnej (będzie otwarta podczas Dni). Zbudował ją w 1786 r. Johann Jeremias Seydel, ojciec Johanna Friedricha, który zmarł w 1859 r.

W jego domu przy Berlinerstrasse (czyli dzisiejszej ul. Jedności 65) zamieszkała wspomniana przez Förstera rodzina Lasku.

Ich dom powstał w miejscu, które w 1834 r. strawił wielki pożar. Wówczas z dymem poszły wszystkie domy w tej części ulicy. Dzisiejszy budynek prawdopodobnie powstał na fundamentach starszej budowli, a piwnica jest starsza niż dom nad nią. Dzisiaj zarządza nią ZGM.

Fot. Tomasz Czyżniewski. Całość stropu opiera się na wielkim filarze. Drugi, przy schodach, jest częściowo zabudowany.

Zaułek kultury

Podczas czerwcowego święta wino oferować tutaj będzie winnica Margaret. Natomiast muzykę zorganizuje DJ. - Może nawet będą tańce - śmieje się B. Gruszka.

Natomiast do mieszczącego się po drugiej stronie ulicy Zajazdu Pocztowego zawita winnica Aris. Tutaj przewidziano kilka wydarzeń artystycznych, nie tylko w piwnicy, ale również na dziedzińcu zajazdu.

- Program jest bardzo bogaty - cieszy się prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów jubileuszu 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Dni są jednym z elementów obchodów. - To już cykliczna impreza. Myślę, że na trwałe wpisała się w kalendarz miejskich imprez i będzie kontynuowana.

 

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

 

wrzesień 08, 2023

Z Mirosławem Kulebą wędrujemy po Zielonej Górze - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 520 (1.109)

Wreszcie - w poniedziałek, w Sali Szeptów, Mirosław Kuleba będzie…
sierpień 04, 2023

Stawiamy wieżowce nieopodal amfiteatru - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 515 (1.104)

- Panie Tomku, poproszę więcej historii z lat 70. -…
lipiec 28, 2023

Uczymy się chodzić po Kubusia Puchatka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 514 (1.103)

Pod takim tytułem „Gazeta Zielonogórska” opisywała 59 lat temu finał…
luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…

W centrum miasta stały sowieckie armaty - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 523 (1.112)

Podczas odsłonięcia muralu ze swoją podobizną Maryla Rodowicz wspominała dzieciństwo spędzone w Zielonej Górze. Mieszkała…

Pół wieku podstawówki nr 1 przy ul. Wyszyńskiego - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 522 (1.111)

To nietypowy jubileusz - najstarsza szkoła w mieście świętuje 50-lecie funkcjonowania w nowym gmachu. -…

Dziewczynka z bałwanem i kieliszkiem w dłoni - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 521 (1.110)

To najbardziej zaskakujące zdjęcie na najnowszej wystawie w zielonogórskim muzeum. Ma ze 100 lat. Ciągle…

Winiarka Emma czyją miała twarz? SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 519 (1.108)

Uff…. W zeszły piątek odsłoniliśmy pomnik Winiarki Emmy. Zaciekawiła zielonogórzan - na uroczystość przyszło 150-200…

Emmę odsłoniliśmy, listy piszemy nadal - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

W piątek 25 sierpnia odłoniliśmy rekonstrukcję przedwojennego pomnika Winiarki Emmy. Pomnik stoi, ale dalej piszemy…

W piątek odsłaniamy Emmę i idziemy na spacer - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

Wrr, wrr! Zbigniew Salwin i Rusłan Nguyen wiercą ostatnie otwory z boku pomnika Emmy. Trafią…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.