Ostatnie szlify przy Winiarce Emmie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 512 (1.101)

Choć jeszcze skrywa przed nami oblicze, Winiarka Emma już zsiadła na swoim miejscu Choć jeszcze skrywa przed nami oblicze, Winiarka Emma już zsiadła na swoim miejscu Fot. Bartosz Mirosławski
Pracownicy firmy Katanga kończą prace przy pomniku Winiarki Emmy, który jest rekonstrukcją przedwojennego zdroju. Patrząc na nich żartuję, że to trochę jak budowla z klocków Lego. - Tylko nasz jeden klocek waży nawet tonę - słyszę w odpowiedzi.

 

- Czyżniewski! Ale wymyśliłeś, klocki Lego z piaskowca, które trzeba układać przy pomocy dźwigu. To mówi człowiek, który ma kłopoty z doniesieniem patelni do zlewu, bo… ciężka - moja żona, chociaż wtrąca wątki zmywakowe, sama z ciekawością obserwowała montaż pomnika.

- Klocek Lego? Ten element waży ponad tonę - śmiał się Zbigniew Salwin, pokazując na podnoszoną przez dźwig płytę z piaskowca. Wraz z Michałem Pastuszką i Rusłanem Nguyenem układali akurat trzeci stopień pomnika prowadzący do rzeźby winiarki. Wszyscy są z firmy Katanga, która wygrała przetarg na wykonanie prac (był to piąty przetarg na wykonanie rekonstrukcji pomnika).

- Dla mnie to bez różnicy, ile element waży - dodał Grzegorz Marciniak, operator dźwigu z firmy Kozłowski. Panom trzeba było trzech dni na ustawienie wszystkich elementów. Te prace zakończyli w zeszły piątek.

Fot. Bartosz Mirosławski. Elementy pomnika ważą ponad tonę. Do operacji podnoszenia potrzebny był dźwig.

Stawiamy rzeźbę i szlifujemy

Na budowie pojawił się oczywiście rzeźbiarz Artur Wochniak. To on wykonał winiarkę z brązu. Od trzech lat czekała w odlewni pod Śremem na montaż. - Rano przyjechała z odlewni. Specjalnie na tę okazję odlewnicy ją oczyścili i wypatynowali - opowiadał rzeźbiarz nadzorując jej montaż. Trzy razy była opuszczana na swoje miejsce i podnoszona. Robiono kolejne poprawki, by pasowała na sto procent.

Wbrew pozorom wykończenie pomnika zajmie więcej czasu niż jego postawianie. - Teraz musimy piaskowiec wyszlifować, żeby skorygować ewentualne nierówności i nadać mu jednolity wygląd - zapowiedział M. Pastuszka. - To zajmuje sporo czasu i robi się ręcznie przy pomocy szlifierki. Ja takim narzędziem, przez tydzień, wycinałem widoczne nisze na ujęcia wody.

Krany i miejsce na tubę

W niszach zostaną zamontowane krany, które po przyciśnięciu przez krótki czas będą puszczać wodę. To nawiązanie do przedwojennej funkcji zdroju. Emma to przecież kobieta wracająca z pracy na winnicy. Przysiadła na skraju studni i postawiła obok kosz pełen winogron. Odpoczywając, może też ugasić pragnienie.

- Pomnik zostanie zabezpieczony odpowiednim impregnatem. Czeka nas też podłączenie wody i zamontowanie opraw oświetleniowych. Na końcu, w ramach zagospodarowania terenu, zrobimy podejście do niego, obsypiemy go ziemią i posadzimy zieleń. Fundament jest trochę podniesiony, bo jest tu spory spadek terenu i nie chcemy, by po deszczu woda lała się na piaskowiec - tłumaczy Witor Kwapisiewicz, menedżer z Katangi.

Natomiast brakiem wody i ostatnimi suszami martwi się Monika Krajewska, szefowa Departamentu Inwestycji Miejskich. - Dlatego teren będzie miał sieć nawadniającą - dodaje. Z magistratu pieczę nad inwestycją sprawuje Tomasz Tyszkiewicz.

Robotnicy wywiercą z boku cokołu pomnika dwa otwory na pamiątkowe tuby pełniące rolę kuli czasu.

- Wmurujemy je we wrześniu, podczas zakończenia obchodów jubileuszu miasta. Znajdą się w nich oficjalne dokumenty oraz wypowiedzi mieszkańców - informuje prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu obchodów jubileuszu 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

Fot. Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. Rzeźba była jednym z winiarskich symboli przedwojennej Zielonej Góry. Stała na rogu dzisiejszej ul. Chrobrego i Niepodległości.

Zielonogórzanie głosowali

Przypomnijmy, Winiarka Emma to projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego 2018 r. Wtedy pomysł poparło ponad 500 osób, a podczas dyskusji na Facebooku Roman Mucha zobowiązał mnie do złożenia odpowiedniego wniosku. Działo się to w sierpniu 2018 r.

Tłumaczyłem wtedy, że „Rzeźba Winiarki była jednym z winiarskich symboli przedwojennej Zielonej Góry. Stała na rogu ul. Chrobrego i Niepodległości. Pomnik stanął w czerwcu 1938 r. Niestety nie przetrwał II wojny światowej. Fundatorką była Emma Heine.

Dlaczego warto ponownie postawić Winiarkę Emmę? Bo to winiarka, uniwersalny symbol miasta i łącznik tego, co było tu kiedyś z tym, co mamy w tej chwili. I co najważniejsze - jest nasza! Autentyczna. Z Grünbergu, z Zielonej Góry.”

Okazało się, że ludzi myślących podobnie jest w Zielonej Górze wielu. Koszt inwestycji znacznie przekroczył próg zakładany w BO, jednak prezydent Janusz Kubicki zdecydował się dołożyć brakujące pieniądze.

Fot. Tomasz Czyżniewski. Zbigniew Salwin, Michał Pastuszka i Rusłan Nguyen układają ostatni schodek z piaskowca

- Przechodzę codziennie i coraz piękniej to wygląda, jak i okolice - Agnieszka Paszkiewicz skomentowała na mojej Facebookowej tablicy. Takich głosów było więcej.

Aneta Dąbrowska: - Brawo. Będzie pięknie. To taki oddech wspomnień. Więc czekam na efekt końcowy.

Agnieszka Stajkowska: - Jejku, jak tutaj będzie pięknie, ale monitoring w tym wypadku to „must-have”.

- Powinieneś odnotować na jakiejś specjalnej tablicy, że Emma jest oczekiwaniem wszystkich współczesnych mieszkańców miasta wyrażonym w głosowaniu w BO - napisał do mnie Adam Czyż.

Chcemy, by ten głos znalazł się w pamiątkowej tubie, która będzie wmurowana w pomnik. Głos każdego z nas może się w niej znaleźć. Piszcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz
wrzesień 08, 2023

Z Mirosławem Kulebą wędrujemy po Zielonej Górze - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 520 (1.109)

Wreszcie - w poniedziałek, w Sali Szeptów, Mirosław Kuleba będzie…
sierpień 04, 2023

Stawiamy wieżowce nieopodal amfiteatru - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 515 (1.104)

- Panie Tomku, poproszę więcej historii z lat 70. -…
lipiec 28, 2023

Uczymy się chodzić po Kubusia Puchatka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 514 (1.103)

Pod takim tytułem „Gazeta Zielonogórska” opisywała 59 lat temu finał…
luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…

W centrum miasta stały sowieckie armaty - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 523 (1.112)

Podczas odsłonięcia muralu ze swoją podobizną Maryla Rodowicz wspominała dzieciństwo spędzone w Zielonej Górze. Mieszkała…

Pół wieku podstawówki nr 1 przy ul. Wyszyńskiego - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 522 (1.111)

To nietypowy jubileusz - najstarsza szkoła w mieście świętuje 50-lecie funkcjonowania w nowym gmachu. -…

Dziewczynka z bałwanem i kieliszkiem w dłoni - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 521 (1.110)

To najbardziej zaskakujące zdjęcie na najnowszej wystawie w zielonogórskim muzeum. Ma ze 100 lat. Ciągle…

Winiarka Emma czyją miała twarz? SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 519 (1.108)

Uff…. W zeszły piątek odsłoniliśmy pomnik Winiarki Emmy. Zaciekawiła zielonogórzan - na uroczystość przyszło 150-200…

Emmę odsłoniliśmy, listy piszemy nadal - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

W piątek 25 sierpnia odłoniliśmy rekonstrukcję przedwojennego pomnika Winiarki Emmy. Pomnik stoi, ale dalej piszemy…

W piątek odsłaniamy Emmę i idziemy na spacer - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

Wrr, wrr! Zbigniew Salwin i Rusłan Nguyen wiercą ostatnie otwory z boku pomnika Emmy. Trafią…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.