Panorama Zielonej Góry - Gagarin ją dostał - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 468 (1057)

R. Helbig - panorama Zielonej Góry z 1896 r. Widok ze Wzgórza Augusta, czyli dzisiejszej ul. Kilińskiego. R. Helbig - panorama Zielonej Góry z 1896 r. Widok ze Wzgórza Augusta, czyli dzisiejszej ul. Kilińskiego. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej
To ci niespodzianka - nareszcie wiem, jaki widok Zielonej Góry był na obrazie, który dostał w prezencie Jurij Gagarin podczas wizyty w 1961 r. Wypatrzyłem go w najnowszym wydawnictwie Muzeum Ziemi Lubuskiej, poświęconemu wystawie „Zielona Góra w sztuce”.

 

- Czyżniewski! Stawiam na dwie lokalizacje, Wieża Braniborska albo Palmiarnia - zaskoczyła mnie moja żona. Właśnie wróciła z koncertu Sabatonu, jeszcze nie rozejrzała się po domu (nie było jej dwa dni), nie oszacowała zniszczeń i nie sprawdziła patelni, a już bierze udział w quizie. I co gorsza, znów ma rację…

Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. I sekretarz KW PZPR Tadeusz Wieczorek (z prawej) wręcza obraz Jurijowi Gagarinowi (odwrócony plecami)

Z okazji jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich Muzeum Ziemi Lubuskiej zorganizowało wielką wystawę poświęconą widokom miasta namalowanym głównie przez rodzimych twórców. Teraz ukazał się album, w którym te działa są prezentowane (wernisaż wystawy połączony z prezentacją albumu w środę, 7 września, o 17.00 w MZL). Wśród nich jest unikatowe zdjęcie przedstawiające pierwszego kosmonautę świata, Jurija Gagarina, który w Zielonej Górze bawił 22 lipca 1961 r.

- To ten pan odwrócony plecami do fotoreportera - śmieje się Leszek Kania, dyrektor muzeum. - Dla nas, w tym wydawnictwie, ważniejszy jest obraz, który wręczono mu w prezencie. Widać go wyraźnie, dlatego zdjęcie to rarytas. Wiadomo, że obraz namalował Marian Szpakowski.

Fot. Zbigniew Rajche. Ten fragment miasta Marian Szpakowski umieścił na swojej panoramie

Gagarin był w mieście przez jeden dzień. Rano wylądował na lotnisku w Babimoście, skąd odkrytym samochodem udał się do Zielonej Góry. Po drodze wszędzie witały go tłumy. Na obiad zatrzymał się w gmachu Prezydium WRN, czyli dzisiejszym urzędzie marszałkowskim. Tutaj w prezencie otrzymał panoramę Szpakowskiego. W tym ujęciu wyraźnie widać, że malarz sportretował miasto z Winnego Wzgórza. Patrzył w kierunku Polskiej Wełny i kamienic przy ul. Wrocławskiej, które zburzono 20 lat później podczas budowy al. Konstytucji 3 Maja. Dzisiaj to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. Wiatrak typu holenderskiego przy ul. Chopina

W albumie jest sporo historycznych panoram miasta. Niektóre z nich pokazywałem w Spacerowniku. Ja lubię te zrobione ze Wzgórza Augusta, czyli dzisiejszej ul. Kilińskiego. 100 lat temu drzewa jeszcze nie zasłaniały widoku na miasto. W dzisiejszym wydaniu prezentuję powstałą w 1896 r. panoramę namalowaną przez R. Helbiga (to główna ilustracja). Na wprost mamy trzy wieże: ratuszową oraz kościoła św. Jadwigi i Matki Bożej Częstochowskiej (wówczas kościół ewangelicki). Brakuje wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela - wtedy jeszcze nie istniał. Uważny czytelnik wypatrzy na obrazie dwa wiatraki. Jeden drewniany typu koźlak (cały się kręci), nieopodal winiarni przy ul. Moniuszki. W oddali widać też wiatrak na Lipowym Wzgórzu, czyli przy dzisiejszej ul. Chopina, gdzie stoi jego rekonstrukcja. Był to murowany obiekt typu holenderskiego (obraca się jedynie kopuła). Obydwa wiatraki powstały na początku XIX wieku. Już je wypatrzyliście?

Ze zbiorów Grzegorza Biszczanika. Wiatrak nieopodal winiarni przy ul. Moniuszki

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

wrzesień 08, 2023

Z Mirosławem Kulebą wędrujemy po Zielonej Górze - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 520 (1.109)

Wreszcie - w poniedziałek, w Sali Szeptów, Mirosław Kuleba będzie…
sierpień 04, 2023

Stawiamy wieżowce nieopodal amfiteatru - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 515 (1.104)

- Panie Tomku, poproszę więcej historii z lat 70. -…
lipiec 28, 2023

Uczymy się chodzić po Kubusia Puchatka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 514 (1.103)

Pod takim tytułem „Gazeta Zielonogórska” opisywała 59 lat temu finał…
luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…

W centrum miasta stały sowieckie armaty - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 523 (1.112)

Podczas odsłonięcia muralu ze swoją podobizną Maryla Rodowicz wspominała dzieciństwo spędzone w Zielonej Górze. Mieszkała…

Pół wieku podstawówki nr 1 przy ul. Wyszyńskiego - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 522 (1.111)

To nietypowy jubileusz - najstarsza szkoła w mieście świętuje 50-lecie funkcjonowania w nowym gmachu. -…

Dziewczynka z bałwanem i kieliszkiem w dłoni - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 521 (1.110)

To najbardziej zaskakujące zdjęcie na najnowszej wystawie w zielonogórskim muzeum. Ma ze 100 lat. Ciągle…

Winiarka Emma czyją miała twarz? SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 519 (1.108)

Uff…. W zeszły piątek odsłoniliśmy pomnik Winiarki Emmy. Zaciekawiła zielonogórzan - na uroczystość przyszło 150-200…

Emmę odsłoniliśmy, listy piszemy nadal - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

W piątek 25 sierpnia odłoniliśmy rekonstrukcję przedwojennego pomnika Winiarki Emmy. Pomnik stoi, ale dalej piszemy…

W piątek odsłaniamy Emmę i idziemy na spacer - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 517 (1.106)

Wrr, wrr! Zbigniew Salwin i Rusłan Nguyen wiercą ostatnie otwory z boku pomnika Emmy. Trafią…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.