Panorama Zielonej Góry - Gagarin ją dostał - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 468 (1057)

R. Helbig - panorama Zielonej Góry z 1896 r. Widok ze Wzgórza Augusta, czyli dzisiejszej ul. Kilińskiego. R. Helbig - panorama Zielonej Góry z 1896 r. Widok ze Wzgórza Augusta, czyli dzisiejszej ul. Kilińskiego. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej
To ci niespodzianka - nareszcie wiem, jaki widok Zielonej Góry był na obrazie, który dostał w prezencie Jurij Gagarin podczas wizyty w 1961 r. Wypatrzyłem go w najnowszym wydawnictwie Muzeum Ziemi Lubuskiej, poświęconemu wystawie „Zielona Góra w sztuce”.

 

- Czyżniewski! Stawiam na dwie lokalizacje, Wieża Braniborska albo Palmiarnia - zaskoczyła mnie moja żona. Właśnie wróciła z koncertu Sabatonu, jeszcze nie rozejrzała się po domu (nie było jej dwa dni), nie oszacowała zniszczeń i nie sprawdziła patelni, a już bierze udział w quizie. I co gorsza, znów ma rację…

Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. I sekretarz KW PZPR Tadeusz Wieczorek (z prawej) wręcza obraz Jurijowi Gagarinowi (odwrócony plecami)

Z okazji jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich Muzeum Ziemi Lubuskiej zorganizowało wielką wystawę poświęconą widokom miasta namalowanym głównie przez rodzimych twórców. Teraz ukazał się album, w którym te działa są prezentowane (wernisaż wystawy połączony z prezentacją albumu w środę, 7 września, o 17.00 w MZL). Wśród nich jest unikatowe zdjęcie przedstawiające pierwszego kosmonautę świata, Jurija Gagarina, który w Zielonej Górze bawił 22 lipca 1961 r.

- To ten pan odwrócony plecami do fotoreportera - śmieje się Leszek Kania, dyrektor muzeum. - Dla nas, w tym wydawnictwie, ważniejszy jest obraz, który wręczono mu w prezencie. Widać go wyraźnie, dlatego zdjęcie to rarytas. Wiadomo, że obraz namalował Marian Szpakowski.

Fot. Zbigniew Rajche. Ten fragment miasta Marian Szpakowski umieścił na swojej panoramie

Gagarin był w mieście przez jeden dzień. Rano wylądował na lotnisku w Babimoście, skąd odkrytym samochodem udał się do Zielonej Góry. Po drodze wszędzie witały go tłumy. Na obiad zatrzymał się w gmachu Prezydium WRN, czyli dzisiejszym urzędzie marszałkowskim. Tutaj w prezencie otrzymał panoramę Szpakowskiego. W tym ujęciu wyraźnie widać, że malarz sportretował miasto z Winnego Wzgórza. Patrzył w kierunku Polskiej Wełny i kamienic przy ul. Wrocławskiej, które zburzono 20 lat później podczas budowy al. Konstytucji 3 Maja. Dzisiaj to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. Wiatrak typu holenderskiego przy ul. Chopina

W albumie jest sporo historycznych panoram miasta. Niektóre z nich pokazywałem w Spacerowniku. Ja lubię te zrobione ze Wzgórza Augusta, czyli dzisiejszej ul. Kilińskiego. 100 lat temu drzewa jeszcze nie zasłaniały widoku na miasto. W dzisiejszym wydaniu prezentuję powstałą w 1896 r. panoramę namalowaną przez R. Helbiga (to główna ilustracja). Na wprost mamy trzy wieże: ratuszową oraz kościoła św. Jadwigi i Matki Bożej Częstochowskiej (wówczas kościół ewangelicki). Brakuje wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela - wtedy jeszcze nie istniał. Uważny czytelnik wypatrzy na obrazie dwa wiatraki. Jeden drewniany typu koźlak (cały się kręci), nieopodal winiarni przy ul. Moniuszki. W oddali widać też wiatrak na Lipowym Wzgórzu, czyli przy dzisiejszej ul. Chopina, gdzie stoi jego rekonstrukcja. Był to murowany obiekt typu holenderskiego (obraca się jedynie kopuła). Obydwa wiatraki powstały na początku XIX wieku. Już je wypatrzyliście?

Ze zbiorów Grzegorza Biszczanika. Wiatrak nieopodal winiarni przy ul. Moniuszki

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…
styczeń 26, 2024

Chrobrego - budujemy naszą małą MDM - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 538 (1.127)

Teren wewnątrz odgrodzony od reszty świata blokami mieszkalnymi. Do środka…
styczeń 19, 2024

Księżna Dino dobrze prowadziła swój biznes - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 537 (1.127)

Lubicie Park Książęcy w Zatoniu? Sądząc po tłumach zielonogórzan przybywających…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

Tutaj tańczyła słynna rewia lodowa z Paryża - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 541 (1.131)

- Na Walentynki poproszę jakąś niesamowitą, lekką opowieść o Zielonej Górze, o miejscu, w które…

Wznieśmy toast winem, nawet młodym - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 531 (1.121)

Koniec z szalejącymi duchami-moczymordami i pijakami błąkającymi się po ulicach Grünbergu. Dzisiaj elegancko wznosimy toasty.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.