Pomnikowe drzewa dla Alberta, Georga i Friedricha? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 502 (1.091)

Nieistniejące zabudowania fabryczne Försterów przy ul. Wrocławskiej. Dzisiaj w tym miejscu stoi galeria Focus Mall. Nieistniejące zabudowania fabryczne Försterów przy ul. Wrocławskiej. Dzisiaj w tym miejscu stoi galeria Focus Mall. Ze zbiorów Tomasza Czyżniewskiego
- Skoro w tym miejscu wkrótce stanie pomnik Winiarki Emmy, to pomnikowym drzewom wokół niej nadajmy imiona dawnych, zasłużonych zielonogórzan - radny Mariusz Rosik zaskoczył chyba wszystkich. Chodzi o skwer u zbiegu al. Niepodległości i ul. Chrobrego. Rosną na nim piękne: dąb, buk i kasztanowiec.

 

- Czyżniewski! Rozumiem, że oprócz imion, które wymieniasz w tytule, drzewa będą miały również nazwiska bohaterów? - moja żona lubi, gdy sprawy są przedstawiane bardzo precyzyjnie. Chociaż, moim zdaniem, w sprawie mycia patelni przesadza z tą dokładnością.

Ze zbiorów biblioteki UZ. Albert Buchholz był również właścicielem winnic. Do niego należała kaplica maryjna (wówczas nie pełniła funkcji religijnych).

Nagła zmiana

Podczas zeszłotygodniowej sesji rady miasta debatowano nad nazwami trzech pomników przyrody: dębu Theodora Schube, buku Władysława Szafera oraz kasztanowca Władysława Strojny. Radny Mariusz Rosik, który z zawodu jest leśniczym, przedstawił jednak inną propozycję.

Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dostawa importowanego wina do wytwórni koniaków Alberta Buchholza przy dzisiejszej ul. Jedności. Tu nadal produkowane są alkohole.

- Jestem za tym, aby w mieście było jak najwięcej pomników przyrody. Pomysłodawcy chcieli stworzyć tzw. skwer przyrodników. Ale w związku z tym, że wkrótce stanie tam pomnik Winiarki Emmy, może warto upamiętnić zasłużonych mieszkańców dawnego Grünbergu, nadając drzewom imiona Georga Beuchelta, Wilhelma Förstera oraz Alberta Buchholza. Zamiast skweru przyrodników byłby skwer historyczny - przekonywał radny Rosik.

Pomysł od razu podchwycił prezydent Janusz Kubicki. - Nie ma co się wstydzić przedwojennej historii miasta. Warto ją szanować. Znajdziemy również miejsce dla wymienionych biologów - zaznaczył.

Ostatecznie uchwała została zdjęta z porządku obrad, by dać radnym czas na przemyślenie sprawy.

Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dom Försterów przy ul. Jedności - tam zatrzymywały się koronowane głowy

Symboliczne postaci

Kim były osoby zaproponowane przez M. Rosika?

Najmniej znany i najbardziej tajemniczy jest Albert Buchholz. Nie pochodził z naszego miasta i nie wiemy kiedy dokładnie do niego przyjechał. W 1860 r. założył firmę w nazwie używając swojego nazwiska. Nie wiadomo gdzie początkowo funkcjonowała. Nazwisko Buchholz w księdze katastralnej pojawia się w 1879 r. - zostaje odnotowany jako właściciel obiektów przy dzisiejszej ul. Jedności. To tutaj zaczyna stawiać nowoczesną wytwórnię koniaków, z biegiem lat największą w mieście i tuż przed I wojną światową jedną z większych w Niemczech. Albert Buchholz zmarł w wieku 59 lat, w lutym 1888 r. Jednak winiaki z jego nazwiskiem produkowano przy ul. Jedności jeszcze ponad pół wieku. Po wojnie w jego wytwórni nadal wytwarzano alkohole - pod marką Polmosu, a teraz Wyborowej. To jedyna firma w mieście, która zajmuje się nieprzerwanie taką produkcją.

Ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela powstał dzięki zapisowi w testamencie Georga Beuchelta

Pan od mostów i wagonów

Inżynier Georg Beuchelt również nazwał swoją firmę własnym nazwiskiem - Beuchelt & Co. To powojenny Zastal. Beuchelt również nie pochodził z Zielonej Góry. Przyjechał tutaj w 1874 r. do pracy w niewielkim zakładzie przemysłu metalowego. W 1876 r. wykupił go wraz ze wspólnikiem i stworzył największą fabrykę w mieście. Specjalizował się w budowie konstrukcji stalowych i wagonów. W praktyce opanował budowę większości mostów na Odrze i jej dopływach. Powstał gigant na skalę ogólnoniemicką, a nawet europejską. Przebył drogę z przysłowiowego garażu do wielkiego zakładu, opierając się na własnych rozwiązaniach i dobrym wykonawstwie. Był najwybitniejszym przemysłowcem epoki. Został po nim m.in. Zastal i kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, który ufundował, robiąc zapisy w testamencie. Beuchelt zmarł w 1913 r. Miał 61 lat.

Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. riedrich Förster był jednym z inicjatorów wybudowania Wieży Branibor

Kupcy i przemysłowcy

Beuchelt nie trafiłby do naszego miasta gdyby nie rodzina Försterów, którzy ściągnęli do nas jego firmę. Försterowie zaliczali się do największych bogaczy w mieście. To im zawdzięczamy powstanie m.in. wielkiej fabryki włókienniczej przy ul. Wrocławskiej, której następcą była powojenna Polska Wełna. Najwybitniejszym przedstawicielem rodziny był Friedrich Förster senior (1804-1873), którego uważa się za pomysłodawcę wybudowania Wieży Braniborskiej. To on był współwłaścicielem winiarni przy ul. Moniuszki. Rzutkim przedsiębiorcą był również jego syn Friedrich junior. Niestety, zbyt rzutkim - przeinwestował i doprowadził rodzinę do bankructwa.

 

 

Tomasz Czyżniewski

Codziennie nowe opowieści i zdjęcia

Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

 

 

 

 

luty 03, 2023

Hurra! Możemy oglądać II program telewizji - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 489 (1078)

To było wydarzenie medialne dekady – równo pół wieku temu,…
grudzień 23, 2022

Tak, ta ulica to jest centrum Zielonej Góry - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 485 (1074)

- Oj, jak mnie korciło, żeby pokazać starą pocztówkę, bez…
październik 21, 2022

Zaglądamy do młyna burmistrza Semmlera - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 476 (1065)

Pomyśleć, że zabudowania starego młyna w Dolinie Luizy były tam…
lipiec 29, 2022

Z panią Anną wieczorem wędrujemy świętować - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 464 (1053)

To była wielka wyprawa – zabrałem żonę na wieczorną wędrówkę…
czerwiec 24, 2022

Toncoloriusz w świecie starych telewizorów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 459 (1048)

Mamy go! 63. Bachusik zagościł na ścianie domu przy Starym…

W 1960 r. dworzec PKS działał w centrum miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 506 (1.095)

We wtorek obchodziliśmy 63. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Z tej okazji sięgnąłem po zdjęcia zrobione przez…

Wielka piwnica braci Mannigiel znowu działa - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 505 (1.094)

Robi wrażenie wielkością - niestety nie zobaczymy jej podczas czerwcowych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. W…

Więzienie wybudowane obok winnic na skraju miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 504 (1.093)

To nie pomyłka, chodzi o areszt przy ul. Łużyckiej, który powstał tuż obok winnicy. Fakt,…

Urok starych, archiwalnych filmów o naszym mieście - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 503 (1.092)

Cyk - skanuję QR kod i już mogę wędrować po Grünbergu z lat 20. XX…

Pomnikowe drzewa dla Alberta, Georga i Friedricha? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 502 (1.091)

- Skoro w tym miejscu wkrótce stanie pomnik Winiarki Emmy, to pomnikowym drzewom wokół niej…

Co ma wspólnego odrzutowiec z Piastowską? - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 501 (1.090)

Pewności nie mam, jedynie podejrzenia - weseli klienci restauracji Piastowskiej hałasowali nie tylko w pobliżu…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.