Powstaje deptak - zamykamy Sobieskiego i Marksa - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 455 (1043)

Deptak jest już prawie gotowy. Na jego skraju widać pasmo bruku - ul. Sobieskiego i Pod Filarami są jeszcze dostępne dla samochodów. Deptak jest już prawie gotowy. Na jego skraju widać pasmo bruku - ul. Sobieskiego i Pod Filarami są jeszcze dostępne dla samochodów. Fot. Bronisław Bugiel
To było równo pół wieku temu - w sobotę, 27 maja 1972 r., wieczorem, wyłączono dla ruchu ul. Sobieskiego i Marksa. To był ostatni etap budowy deptaka, który powstawał na raty. Fragment po fragmencie.

 

- Czyżniewski! Dobrze widzę? - moja żona zawiesiła głos. Czyżby to wynik idealnie wyszorowanej patelni? Ależ skąd! Za chwilę kontynuowała: - Nie chodzi o patelnię, lecz o zdjęcie. Dobrze widzę? Deptak dochodzi do wysokości ul. Sobieskiego, na której nadal leży bruk. Czyli po tym fragmencie jeździły jeszcze samochody?

Zgadza się. Zielonogórski deptak nie powstał tak na pstryk… w jeden rok. Budowano go przez trzy lata, kawałek po kawałku.

30 czerwca 1969 r. w „Gazecie Zielonogórskiej” (obecnie „Gazeta Lubuska”) ukazał się tekst „Koncepcja zagospodarowania pl. Boh. Stalingradu i ulic przyległych”, w którym opisano pomysł utworzenia deptaka. Ilustracją były rysunki Bogusława Jaskułowskiego. Przedstawiały one m.in. rozpiętą nad częścią deptaka pergolę, która miała dawać przechodniom cień i chronić przed deszczem.

Do realizacji pomysłu przystąpiono rok później. Zaczęto od wyłączenia z ruchu ul. Żeromskiego. W sierpniu 1970 r. „GZ” opublikowała zdjęcie z rozbiórki bruku na Żeromskiego. Kilka miesięcy później ulica była już wyłożona płytami w charakterystyczne wzory.

Fot. Bronisław Bugiel. Narożnik ul. Sobieskiego i Pod Filarami. Koniec lat 60. - ulice jeszcze były dostępne dla samochodów.

 

Miasta nie było stać na kamienną kostkę, dlatego zdecydowano się na betonowe płyty ułożone we wzór rozety. Było ich 16. Miały symbolizować 16 powiatów tworzących ówczesne województwo zielonogórskie.

- W środku każdej z nich miał być herb danego powiatu. Władze wojewódzkie oburzyły się jednak, że przecież ratusz to urząd miasta, nie wojewódzki, i z herbów kazali nam zrezygnować - wspominał architekt B. Jaskułowski w „Gazecie Wyborczej”.

Po przebudowaniu Żeromskiego w kolejnych latach zajęto się terenem wokół ratusza. Piesi opanowali prawie cały teren.

- W sobotę 27 bm. o godz. 18.00 zamknie się całkowicie dla ruchu kołowego ul. K. Marksa i Sobieskiego. Ulice te zamieni się w deptak, podobnie jak ul. Żeromskiego i pl. Bohaterów Stalingradu - pisała „GZ” w wydaniu z 26 maja 1972 r. Ul. Marksa to dzisiejsza ul. Pod Filarami, a pl. Bohaterów Stalingradu to dzisiejszy Stary Rynek.

Przy okazji zmieniono organizację ruchu w śródmieściu. Na newralgicznych skrzyżowaniach stanęli milicjanci kierujący ruchem. Wszystko po to, by z nowymi zasadami oswoić kierowców, których wielu jeździło na pamięć. Trzeba pamiętać, że wówczas jeszcze nie było al. Konstytucji 3 Maja (powstała 10 lat później), a na placyku pomiędzy ul. Jedności i Sobieskiego funkcjonowała stacja benzynowa CPN (dzisiaj skwer z rzeźbą Winiarki).

To wtedy przeorganizowano zasady ruchu na skrzyżowaniu Jedności - Reja - Moniuszki, które obowiązują do dzisiaj. Zlikwidowano możliwość skrętu w lewo, a ul. Jedności została ulicą jednokierunkową. Kto był pomyślał, że te zasady obowiązują od pół wieku.

W 1972 r. nie było jeszcze al. Wojska Polskiego w dzisiejszym kształcie. Według nowej organizacji ruch tranzytowy z kierunku Poznania i Szczecina odbywał się ul. Bohaterów Westerplatte, Wojska Polskiego, Reja i Jedności. W kierunku odwrotnym od ul. Jedności, 1 Maja, Długą, Moniuszki, Reja, Wojska Polskiego.

- Taka sytuacja będzie trwała do czasu otwarcie dla ruchu całej al. Wojska Polskiego, która połączy ul. Krośnieńską z Bohaterów Westerplatte - pisała „GZ”. Pierwsza nitka Wojska Polskiego była gotowa kilka miesięcy później. Nie było jeszcze Trasy Północnej i obwodnicy S3, które wyprowadziły tranzyt poza miasto.

Fot. Bronisław Bugiel. Deptak jest już prawie gotowy. Na jego skraju widać pasmo bruku - ul. Sobieskiego i Pod Filarami są jeszcze dostępne dla samochodów.

 

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

kwiecień 05, 2024

Telewizor i zalew podarunkiem na XX-lecie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 548 (1.138)

Zastanawialiście się może, ile lat ma kąpielisko przy ul. Botanicznej…
marzec 29, 2024

Basen gdzieś tam hen za miastem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 547 (1.137)

Przepis na zielonogórski basen był prosty - znajdujesz strumyk, kopiesz…
marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…

W wielkie upały tłum na kąpielisku w Ochli - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 549 (1.139)

Latem 1971 r. w Zielonej Górze panowały niemiłosierne upały - pisała „Gazeta Zielonogórska” z 7…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

Tutaj tańczyła słynna rewia lodowa z Paryża - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 541 (1.131)

- Na Walentynki poproszę jakąś niesamowitą, lekką opowieść o Zielonej Górze, o miejscu, w które…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.