Ptaki brodzące w stawie i fontannie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 418 (1006)

Fontanna na os. Wazów w pełnej krasie, na jej środku stoi rzeźba „Ptaki” autorstwa Haliny Kozłowskiej-Bodek Fontanna na os. Wazów w pełnej krasie, na jej środku stoi rzeźba „Ptaki” autorstwa Haliny Kozłowskiej-Bodek Fot. Bronisław Bugiel
Postanowiłem postawić przysłowiową kropkę nad „i” i wyjaśnić, co to za ptaki stoją na osiedlu Wazów! Kiedyś w fontannie, teraz na środku skweru. Porażka. Nic z tego. Tajemnicy nie rozwiała nawet autorka rzeźby Halina Kozłowska-Bodek.

 

- Czyżniewski! Na pewno nie są to kurczaki, po których ślady zostawiłeś na nieumytej patelni - moja żona chyba nie jest w najlepszym nastroju, skoro rzuca takie komentarze. - Fontannę pamiętam, stawiam na flamingi - dodała.

Ja zawsze mylę flamingi z pelikanami i potrzebuję trochę czasu na zastanowienie, by dobrać sylwetki tych ptaków do nazw. Zamiast się wymądrzać, postanowiłem zapytać u źródła.

 Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG

- To są zwykłe ptaki. Nie mają nazwy. Jednak wzorowałam się na flamingach. Wykonałam je ponad 40 lat temu. Dlaczego pan o nie pyta? - odpowiedziała mi Halina Kozłowska-Bodek, autorka rzeźby.

Dzisiaj (piątek, 3 września), o 17.30, w dawnym krematorium a obecnym Centrum Pomocy stowarzyszenia „Warto jest pomagać” odbędzie się wernisaż wystawy „Dawna Zielona Góra”, na której zobaczycie 30 zdjęć Zielonej Góry sprzed pół wieku (autorstwa Bronisława Bugla i Czesława Łuniewicza). Niektóre z nich są starsze, niektóre młodsze, ale wszystkie pokazują miejsca, które w większości się zmieniły.

Wśród nich jest fotografia przedstawiająca nieistniejącą fontannę na os. Wazów. Dzisiaj opowiem historię tego miejsca. Dawno, dawno temu… czyli 100-140 lat temu, w ówczesnej wschodniej części miasta (dziś okolice dawnej Politechniki) funkcjonowało kilka cegielni. Wielkie wyrobiska ciągnęły się wzdłuż szpitala, zaczynając się koło dzisiejszego wjazdu na ul. Zyty aż do nowego szpitala covidowego przy ul. Waryńskiego. Końcówka przechodziła na drugą stronę ulicy, kończąc się w okolicach SP 10 (dzisiaj siedziba OHP). I to ten ostatni fragment postanowili zachować budowniczowie osiedla Wazów, którego wznoszenie rozpoczęło się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG

- To miejsce zawsze nazywane było „stawkiem”. Nawet dzisiaj moja mama mówi „a na stawku to…” - wspomina na Facebooku Jacek Rabuliński. - Kiedyś puszczało się łódki z kory i papierek z loda jako żagiel. Z okna mojego pokoiku widok był niezapomniany.

Staw ogrodzono, by nikt przypadkiem nie wpadł do wody, zwłaszcza, że tuż obok powstała szkoła podstawowa nr 10. Miejsce było wciąż odwiedzane przez mieszkańców osiedla. Pojawili się tu nawet miłośnicy wędkarstwa.

- Kilka lat temu do małego stawu na osiedlu Wazów ktoś wpuścił kilka rybek - pisała „Gazeta Zielonogórska” w maju 1963 r. - Wyrosły, rozmnożyły się i teraz w pogodne dni nad brzegiem stawu z wędkami czekają młodzi rybacy na t-a-a-a-k-ą rybę.

Materiał ilustrowało zdjęcie kilkunastu wędkarzy nad brzegiem akwenu.

- Moje osiedle Wazów, ul. Buczka, obecnie Klementowskich, ul. Zamenhofa. Moje dzieciństwo i obok szkoła podstawowa nr 10, oddana do użytku w 1962 roku - wspomina na FB Wanda Wrześniewska. - Byłam pierwszym rocznikiem. A obok stawek. Przy stawku rosły wierzby. Wiosną z baziami. Nawet miałam kąpiel w stawku, kiedy sięgałam po te bazie.

Po kilku latach władze uznały, że nie jest to dobre rozwiązanie i postanowiły zlikwidować, według nich, cuchnące bajoro. To był rok 1973. - Osiedle Wazów II otrzyma na Dni Zielonej Góry ładny prezent, w postaci pięknego skweru z basenem - brodzikami i fontannami - pisała w sierpniu „Gazeta Zielonogórska”. W części prac pomagali mieszkańcy osiedla. Całość uzupełniało kilkanaście ławeczek i lampy oświetlające teren.

W 1977 r. w Zielonej Górze zorganizowano spotkania rzeźbiarskie. Artyści swoje propozycje przedstawili podczas wystawy w BWA. Prace zatwierdzone przez komisję, jako dar zielonogórskich instytucji i firm, miały upiększyć ulice i skwery. I tak np. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sfinansował stojące obok Palmiarni „Wzrastanie II” Marka Przecławskiego. Zielonogórska Fabryka Mebli i urząd miasta sfinansowały stojące nieopodal Zawady „Grono” Magdaleny Więcek.

Fot. Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG

- Właśnie przyjechałam do Zielonej Góry po studiach na krakowskiej ASP. Postanowiłam wziąć udział w spotkaniach. Zaakceptowane zostały trzy dzieła. Dwa do dzisiaj stoją w mieście, to „Winiarka” przy ul. Jedności i „Ptaki” (fundator Transbud - przyp. red) na os. Wazów. Zrobiłam też płaskorzeźbę, ale projekt nie został zrealizowany - opowiada H. Kozłowska-Bodek, która do dzisiaj mieszka i tworzy. Zmieniła jednak dyscyplinę – z rzeźbiarstwa na malarstwo. Jej dziełem jest np. większość portretów rektorów, prezentowanych w sali senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prace przy rzeźbie rozpoczęły się pod koniec 1978 r. W maju 1979 r. „Gazeta Lubuska” pisała: - Ptak - dziwadło i straszydło, stojący na czterech nogach w basenie przy ul. Waryńskiego ledwo zipie i niebawem padnie z pragnienia.

Wodę napuszczono, fontanny trysnęły, a zielonogórzanie… nie przejęli się opinią „GL” o rzeźbie i szybko ją zaakceptowali. Do dzisiaj mocno reagują na zdjęcia „Ptaków” prezentowane na FB.

-  Uroczo było. Fontanny nie ma, ale na szczęście ptaki wciąż tam stoją - skomentowała Karolina KuKo.

- Pamiętam jeszcze staw, który potem zasypano, ale on nie dał za wygraną. Woda wychodziła z gruntu i zalewała fontannę, aż do pamiętnej zimy w 1985 roku - pisze Beata Białek. - W grudniu, tydzień przed świętami, woda wyrwała podłogę w pobliskiej szkole (widać ją na zdjęciu) tuż obok tablicy rozdzielczej. Wyłączyli wtedy prąd dla całej ulicy Zamenhofa. Ja tam wtedy mieszkałam. Od tego momentu zaczęła się degradacja tego miejsca. Już nigdy nie puszczono wody.

Dzisiaj fontanny już nie ma. „Ptaki” stają wśród zieleni.

Fot. Zbiory prywatne Fontanna jeszcze bez rzeźby - połowa lat 70.

WYSTAWA

„Dawna Zielona Góra”

Centrum Pomocy „Warto Jest Pomagać”

park Tysiąclecia, ul. Wazów 3.

Otwarcie: piątek, 3 września, godz. 17.00

*od 6 do 10 września, w godz. 12.00-18.00

* później do końca września od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

lipiec 29, 2022

Z panią Anną wieczorem wędrujemy świętować - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 464 (1053)

To była wielka wyprawa – zabrałem żonę na wieczorną wędrówkę…
czerwiec 24, 2022

Toncoloriusz w świecie starych telewizorów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 459 (1048)

Mamy go! 63. Bachusik zagościł na ścianie domu przy Starym…
grudzień 17, 2021

Rzeźników ci było u nas pod dostatkiem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 433 (1021)

Lubię takie miejsca, które kultywują ponad stuletnia tradycję - zmieniają…
listopad 26, 2021

Schody na plac, fontanny i domki góralskie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 430 (1018)

To miał być ciąg spacerowy z pl. Słowiańskiego pod filharmonię,…
listopad 19, 2021

Plac i ulica na cześć lekarza i radcy sanitarnego - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 429 (1017)

To chyba jedyny taki przypadek, że zielonogórzanin był patronem zarówno…

Chciałem zanurzyć się w wannie Hermanna Suckera. SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 466 (1055)

Już byłem w ogródku, już witałem się z gąską… już wchodziłem do wanny, a tu…

Plac Słowiański - kiedyś cmentarz Świętej Trójcy SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 465 (1054)

To było prawie pewne jak w przysłowiowym banku - kopiesz na pl. Słowiańskim - znajdujesz…

Śladami cesarza Wilhelma i królowej Luizy - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 463 (1052)

Matka i syn, królowa i cesarz – czy zostały po nich jakieś ślady w Zielonej…

Jest restauracja - musi być scena dla muzyków - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 462 (1051)

Zielonogórzanie zawsze lubili się bawić - pisałem w poprzednim odcinku Spacerownika, pokazując muszle koncertowe. Było…

Muszla koncertowa niczym w uzdrowisku - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 461 (1050)

Zielonogórzanie zawsze lubili się bawić. Teraz, 20 lat temu, czy 100 lat temu. Cofnijmy się…

Zakrapiane i wesołe pozdrowienia od Paula Mohra - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 460 (1049)

Wyobrażacie sobie pocztówki z Winobrania pełne pijanych facetów? Nie ma mowy! Gdyby coś takiego ujrzało…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.