Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

Budowa os. Wazów III wzdłuż ul. Podgórnej i Waryńskiego. Wszystkie zdjęcia opublikowano w wydaniu „Gazety Zielonogórskiej” z 6 października 1962 r. Budowa os. Wazów III wzdłuż ul. Podgórnej i Waryńskiego. Wszystkie zdjęcia opublikowano w wydaniu „Gazety Zielonogórskiej” z 6 października 1962 r. Fot. Bronisław Bugiel
To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze miasto. I pod takim tytułem - „Zielona Góra jest zielona” - opublikowali swój materiał w wydaniu z 6 października 1962 r.

 

- Czyżniewski! W ostatnim odcinku opisywałeś, jak wyglądał cyrk i rewia na lodzie występujące na pl. Słowiańskim. To teraz opowiedz, jak wtedy wyglądało miasto - zażyczyła sobie moja żona, mrucząc pod nosem, żebym znowu nie pisał bzdur o cudownie wymytej patelni.

Zgadza się - w poprzednim numerze Spacerownika opisałem występ rewii na lodzie „Paris sur Glace”, która występowała na pl. Słowiańskim na przełomie sierpnia i września 1962 r. Jak wtedy wyglądała Zielona Góra? Zajrzyjmy do wydawanej wówczas „Gazety Zielonogórskiej”.

Fot. Bronisław Bugiel. Al. Niepodległości pełna drzew. Wtedy jeździły po niej samochody.

Zielona Góra jest zielona

- Suma doznań przybysza, który przyjeżdża po raz pierwszy, sprowadza się do tej dość rewelacyjnej prawdy - pisała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 6 października 1962 r. Skupiał się on głównie na powstającym os. Wazów i… nie widać na nim zieleni. Tylko na jednym zdjęciu przedstawiającym al. Niepodległości są drzewa. Redaktorzy zapewne pamiętali o tym, że na początku roku skrzętnie wyliczyli, że w mieście rośnie ponad 60 tys. drzew owocowych, w czym 31 tys. jabłoni. W tym czasie w Zielonej Górze mieszkało około 50 tys. osób. Zakładano, że za kilka lat liczba wzrośnie do 60 tys.

W tej epoce wielkim place budowy było osiedle Wazów. Jego budowę podzielono na trzy etapy. Pierwsze zbudowano Wazów I pomiędzy ul. Wyspiańskiego a ul. Wazów. W 1962 r. w najlepsze trwała budowa os. Wazów II, pomiędzy ul. Wazów i Podgórną. W planach było już os. Wazów III z wieżowcami przy dzisiejszej ul Władysława IV.

Fot. Bronisław Bugiel. Szkoła Podstawowa nr 10 powstała zanim zbudowano całe osiedle

Otwieramy szkołę

Najważniejszym obiektem na budowanym osiedlu była szkoła otwarta 6 września 1962 r. Mieściły się w niej Szkoła Podstawowa nr 10 i Liceum Ogólnokształcące nr 2.

- Jest to kompleks budynków, w którym uczyć się będzie młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do matury - pisała „GZ” w wydaniu z 7 września 1962 r. - Szkoła podstawowa mieści się budynku pawilonowym. W następnych obiektach znalazło miejsce Liceum Ogólnokształcące. Ogólny koszt budowy wyniósł około 8 mln zł. W nowych obiektach uczyć się będzie ponad 1.000 młodych mieszkańców miasta. Życzymy samych piątek.

Podstawówka, dzisiaj siedziba OHP, nie była jednak najważniejszym obiektem oświatowym na osiedlu. Kilkaset metrów dalej na wschód trwała wielka budowa. Z okazji 22 lipca „GZ” przypomniała, że przed rokiem gościł w mieście kosmonauta Jurij Gagarin. To wtedy wmurowano akt erekcyjny pod budowę pierwszej w dziejach miasta wyższej uczelni - Studium Nauczycielskiego. Kosmonauty nie było na tej uroczystości, ale wciąż go z nią wiązano.

 

Fot. Bronisław Bugiel. Początek budowy gmachu głównego WSI

- Jest lipiec 1962 r. Internat jest już gotowy w stanie surowym. Trwają prace przy wykończeniu wnętrz - pisała „GZ” w wydaniu z 21 lipca. - Rozpoczęto budowę głównego budynku.

Kompleks był gotowy w 1965 r. Jesienią tego roku zajęcia rozpoczął pierwszy rocznik studentów. Nie byli to jednak przyszli nauczyciele, lecz inżynierowie - powstała Wyższa szkoła Inżynierska, późniejsza Politechnika Zielonogórska, dzisiaj Uniwersytet Zielonogórski.

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz
kwiecień 05, 2024

Telewizor i zalew podarunkiem na XX-lecie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 548 (1.138)

Zastanawialiście się może, ile lat ma kąpielisko przy ul. Botanicznej…
marzec 29, 2024

Basen gdzieś tam hen za miastem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 547 (1.137)

Przepis na zielonogórski basen był prosty - znajdujesz strumyk, kopiesz…
marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…

Jak ulicę Józefa Bema burzono i przebudowano - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 550 (1.140)

To był chyba jedyny taki przypadek w Zielonej Górze - dom, wokół którego ze wszystkich…

W wielkie upały tłum na kąpielisku w Ochli - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 549 (1.139)

Latem 1971 r. w Zielonej Górze panowały niemiłosierne upały - pisała „Gazeta Zielonogórska” z 7…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.