San „siódemka” mknie ulicami mojego miasta - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 420 (1008)

Rok 1972, ul. Wrocławska. Wtedy autobusy linii nr 7 skręcały na pętlę przy al. Słowackiego, nieopodal Komendy Wojewódzkiej MO. Rok 1972, ul. Wrocławska. Wtedy autobusy linii nr 7 skręcały na pętlę przy al. Słowackiego, nieopodal Komendy Wojewódzkiej MO. Fot. Klemens Pyrzanowski
Postanowiłem, wirtualnie, pojechać „siódemką” do szkoły. Wystartowałem z ul. Długiej. I wciąż się zastanawiam, jakim cudem pojawił się tam autobus tej linii? Wszystko przez zdjęcie samotnego pojazdu marki san jadącego ul. Wrocławską.

 

- Czyżniewski! Zdjęcia autobusów wrzucone na Facebooka zawsze robią furorę. Może dla porównania wrzucisz swój portret, gdy myjesz patelnię. Oczywiście jak ją już umyjesz - moja żona czasami mnie terroryzuje…

Ponad tydzień temu, 6 września, zaprezentowałem na moim profilu Facebookowym zdjęcie autobusu linii nr 7, jadącego ul. Wrocławską. To san H100B. Ta wersja miejska była wytwarzana seryjnie w latach 1967-73. Jak podaje wikipedia, w autobusie było 19 miejsc siedzących dla pasażerów i dwa dla obsługi. Łącznie mógł przewieźć 62 osoby.

Wątek polubiło 300 osób, a 59 wpisało swoje komentarze. Na innych tablicach pojawiło się drugie tyle komentarzy i ok. 500 „lajków”. Co jest w tym autobusie?

- Walczyłem codziennie z „siódemką”, jadąc do samochodówki na Wyspiańskiego z przystanku na Gwardii Ludowej - pisze Robert Basiński. - Czasami autobus nawet nie zatrzymywał się na przystanku, bo był tak zapakowany. Często sie jeździło z rana, jak szprotki w puszce. Był tak zapakowany, że nawet jak się nogi podkurczało, to się zostawało zawieszonym w powietrzu.

Fot. Bronisław Bugiel Pętla na ul. Zawadzkiego, nieopodal amfiteatru

- Jeszcze parę metrów i mieszkam od 1969 roku, po lewej stronie, tam gdzie jest skarpa. Zaraz słynna „7” skręci w prawo na ul. Słowackiego, na pętlę - opisuje Maciej Martyszus. W prawo, tak widział to kierowca, a na zdjęciu będzie to skręt w lewo.

Łukasz Zygmunt dodaje: - Pamiętam pętlę autobusową koło komendy na Partyzantów.

- „7” Zawadzkiego - Słowackiego... Dalej na stadion bądź cmentarz już na piechotę - uzupełnia.

- O ile mnie pamięć nie myli, to w tych autobusach, przy tylnych drzwiach, było miejsce siedzące dla kontrolera - wspomina Dariusz Kolański. - Byłem małym berbeciem, gdy te autobusy zostały zastąpione przez „ogórki” jelcza. Doskonale pamiętam, że przez pewien czas przystanek końcowy „7” (jak również linii 3, 22 i 23), zlokalizowany był na Zawadzkiego, mniej więcej na wysokości wjazdu na parking przed amfiteatrem.

Fot. Bronisław Bugiel - Autobus na ulicach miasta - ul. Nowotki (dzisiaj Lwowska), nieopodal kawiarni Studenckiej

- Z tego co ja pamiętam, to „7” zawsze jeździła z Zawadzkiego. Najpierw do Słowackiego, pętla była przy komendzie policji, później w okolice stadionu, a następnie do obecnej pętli na Wrocławskiej - wylicza Jacek Newelski z MZK. Odtworzyliśmy przebieg większości linii, zaraz sprawdzimy. J. Newelski pokazuje opracowania opisujące przebieg linii autobusowych w latach 1954-2015. Pomyśleć, że w 1954 r. autobusy jeździły na dwóch trasach: 1 - Chynów - Jędrzychów (Sulechowska, Niepodległości, Żeromskiego, Stary Rynek, Sikorskiego); 2 - Racula - Przylep (Wrocławska, Kupiecka, Żeromskiego, Stary Rynek, Powstańców Wielkopolskich, Reymonta, Kupiecka, Dąbrowskiego).

„Siódemka” pojawiła się w wykazie w 1970 r. Była wtedy jedną z najważniejszych linii w mieście, łączącą wielkie osiedla. Jej trasa to były ulice (podaję nazwy współczesne): Słowackiego, Wrocławska, Lwowska, Waryńskiego, Bema, Bohaterów Westerplatte, Jedności, Wyszyńskiego, Zawadzkiego. W powrotnej drodze następowała zmiana trasy na odcinku: Łużycka, 1 Maja, Długa, Moniuszki, Reja i powrót na pl. Powstańców Wielkopolskich.

Okazuje się, że pamięć mnie zawiodła, w latach 70. „siódemka” zatrzymywała się na Długiej i stamtąd mogłem jechać do mechanika przy ul. Wyspiańskiego (wysiadałem na przystanku koło hotelu Polan). W 1990 r. linia „skręciła” na os. Pomorskie. Później na trasie pomiędzy wielkimi osiedlami zastąpiła ją „ósemka”.

Fot. Bronisław Bugiel - Jeden z najruchliwszych przystanków autobusowych w mieście - przy al. Wojska Polskiego, nieopodal filharmonii. Dzisiaj umiejscowiony jest na wprost biblioteki.

 Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

grudzień 17, 2021

Rzeźników ci było u nas pod dostatkiem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 433 (1021)

Lubię takie miejsca, które kultywują ponad stuletnia tradycję - zmieniają…
listopad 26, 2021

Schody na plac, fontanny i domki góralskie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 430 (1018)

To miał być ciąg spacerowy z pl. Słowiańskiego pod filharmonię,…
listopad 19, 2021

Plac i ulica na cześć lekarza i radcy sanitarnego - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 429 (1017)

To chyba jedyny taki przypadek, że zielonogórzanin był patronem zarówno…
październik 22, 2021

Zaglądamy do kina Nysa - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 425 (1013)

15 października 1921 r. w kinie Nysa po raz pierwszy…

Pół wieku temu dymy nad miastem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 437 (1025)

Zielona Góra wchodzi w rok jubileuszu 800-lecia powstania, jednak dzisiaj sprawdzimy co się działo w…

Nie radziecki, lecz niemiecki z NRD - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 436 (1024

Zawsze byłem przekonany, że stary, przedwojenny amfiteatr przebudowano w 1973 r. z powodu Festiwalu Piosenki…

Te nasze niebezpieczne skrzyżowania - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 435 (1023)

Cofnijmy się o 60 lat do roku 1962 i popatrzmy, co się działo na zielonogórskich…

W poszukiwaniu nieistniejącej fabryki - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 434 (1022)

Przez kilkanaście lat (z przerwami) zastanawiałem się, z której to nieistniejącej fabryki pochodzi zdjęcie przedstawiające…

Pół wieku historii pewnej bocznicy kolejowej - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 432 (1020)

Byłem przekonany, że to firma Grempler doprowadziła bocznicę kolejową do swojej winiarni przy ul. Moniuszki.…

Komar miał być królem polskich dróg i… był! - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 431 (1019)

Chyba nie było większego wydarzenia w historii zielonogórskiej motoryzacji. Wyeksponowane w kinie Wenus niewielkie samochody…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.